• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netoli nuo Gajanos ir Surinamo krantų aptikti du sūkuriai, kurių skersmuo siekia 400 km, praneša laikraščio „La Stampa“ korespondentas.

REKLAMA
REKLAMA

„Atlanto vandenyne, netoli nuo Amazonijos krantų aptikti du milžiniškai sūkuriai, kurių skersmuo siekia apie 400 km. Kalbama apie du gigantiškus duburius – iki šiol Žemėje niekas tokių nežinojo. Manoma, kad būtent jie daro didelę įtaką pastarųjų metų globaliems klimato reiškiniams“, – rašo leidinys.

REKLAMA

Manoma, kad sūkuriai, aptikti maždaug už 200 km nuo Gajanos, Surinamo ir Prancūzijos Gvianos, yra sukelti nuo pietinio ekvatoriaus pietus, iš šiaurės link šiaurinės Brazilijos krantų judančių bei didelių Amazonės žiočių sukeltų srovių.

„Verpetai sukasi pagal laikrodžio rodyklę, – kalba brazilas Gijermas Kastelao, kuris kartu su amerikiečiu Billu Jonsu iš Majajamo universiteto tyrinėja šiuos du galingus „malūnus“. – Jie juda vandenyne kaip du galingi „frisbiai“, du diskai, išmesti į orą. Jie sukasi 1 m/s greičiu. Toks greitis, lyginant su okeaninėmis srovėmis, yra didelis. Sūkurio pakraštyje banga-laiptelis yra 40 cm aukščio.“

REKLAMA
REKLAMA

„Mokslininkai išsiaiškino, kad netgi tais mėnesiais, kai vandenyno srovių ir Amazonės srovės judėjimas beveik sustoja, galingi sūkuriai neišnyksta. Tai verčia manyti, kad egzistuoja koks nors kitas, nepriklausomas mechanizmas, kuris juos formuoja“, – rašoma tyrime, kurį publikuoja Amerikos geografų sąjunga. Ir tas gamtinis mechanizmas lieka paslaptimi.

Šiuo metu aiškinamasi šių milžiniškų vandens sūkurių įtaka visos Lotynų Amerikos ir Afrikos klimatui.

Šie sūkuriai taip pat gali turėti įtakos laivų navigacijai Atlanto vandenyne. „Jei laivų kapitonai būtų žinoję apie juos, jie būtų galėję taupyti degalus“,– teigia mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų