Prie Marso artėjantis NASA kosminis laivas su marsaeigiu „Mars Science Laboratory“ (MSL) sėkmingai atliko paskutinį skrydžio trajektorijos keitimo manevrą prieš kitą savaitę planuojama nusileidimą Raudonojoje planetoje.
Pasak NASA atstovų, ši skrydžio korekcija buvo nedidelė: MSL gabenančio kosminio laivo raketiniai varikliai buvo įjungti tik 2 kartus, iš viso jie veikė 6 sekundes. Po šios skrydžio korekcijos numatytas MSL įėjimo į Marso atmosferą taškas buvo perkeltas 21 kilometro atstumu, sakoma NASA pranešime.
Šis manevras buvo ketvirtas per visą kosminio laivo su MSL marsaeigiu skrydžio į Marsą laiką ir, tikimasi, paskutinis. MSL turėtų nusileisti Marso paviršiuje rugpjūčio 6 dieną. Pasak NASA inžinierių, iki nusileidimo likus 48 valandoms, kai galutinai paaiškės kosminio laivo įėjimo į Marso atmosferą parametrai, jie dar turės 2 galimybes pakoreguoti skydžio trajektoriją, jei to pareikalautų aplinkybės. Be to, tokia pat galimybė išliks ir leidimosi į Marsą metu.
Nuo MSL įėjimo į atmosferą iki nusileidimo Marso paviršiuje turės praeiti 7 minutės, kurias NASA inžinieriai pavadino „septyniomis siaubo minutėmis“. Jų metu ryšys su Žeme bus nutrauktas, kosminis laivas dideliu greičiu lėks Marso atmosfera, patirdamas dideles šilumines perkrovas. Visą nusileidimo procesą kontroliuos MSL kompiuteriai. Kadangi NASA pirmą kartą bando gana sudėtingą „minkšto“ kone 1 tonos masės marsaeigio nuleidimo į planetos paviršių sistemą, paremtą amortizuojančiais raketiniais varikliais, niekas negali pasakyti, kaip ji veiks realiomis Marso sąlygomis. Jei nusileidimas pavyks sėkmingai, tai bus didelis NASA kosminės technikos žingsnis į priekį, teigia specialistai, o nesėkmės atveju ambicingi (bet gana tolimi) planai išlaipinti JAV astronautus Marse gali būti dar labiau nukelti.
Šešiaratę Marso tyrimų laboratoriją MSL su įvairių mokslinių prietaisų rinkiniu ir mechaniniu manipuliatoriumi ruošiamasi nuleisti Gale'o kraterio rajone. Tai maždaug 150 km skersmens darinys Marso Eliziejaus plokštikalnyje, kuriame esančias nuosėdas tirsiantis marsaeigis turėtų atskleisti mokslui galimos gyvybės Marse paslaptis. Manoma, kad nuosėdų klodai šio kraterio viduje susidarė dar tais laikais, kai Marso paviršiumi tekėjo vanduo.
NASA kosminis laivas su MSL marsaeigiu buvo paleistas į kosmosą 2011 m. lapkričio 26 dieną. Ši misija į Marsą JAV biudžetui kainavo daugiau nei 2,5 mlrd. dolerių.
Šiame vaizdo siužete galima pamatyti MSL leidimosi į Marsą animaciją.