• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Londone pristatyta suknelė, valanti užterštą orą dėl ypatingos medžiagos, kurios paviršiuje vyksta cheminės reakcijos. Nepasitenkinimas itin užterštu Londono miesto oru įgauna pagreitį ir ieškoma vis originalesnių sprendimų šiai problemai įveikti. Štai neseniai buvo pristatyta suknelė, pagaminta iš medžiagos, kuriose paviršiuje vykstančios cheminės reakcijos valo ir grynina užterštą orą, rašo theecologist.org.

REKLAMA
REKLAMA

Nors iš pirmo žvilgsnio toks išradimas kelia šypseną, tačiau užterštumas šiame didmiestyje – tikrai rimta problema. Sveikatos komiteto departamento duomenimis, oro užterštumas sutrumpina vidutinę britų gyvenimo trukmę maždaug 6 mėnesiais. Tai kasmet sukelia 4267 mirčių Londone, apie 50000 mirčių visoje Didžiojoje Britanijoje.

REKLAMA

Vienas iš pagrindinių teršalų šaltinių – kelių transporto priemonės, kurių pačios kenksmingiausios – varomos dyzeliniu kuru. Kaip teigia Gary Fulleris iš Karališkojo Londono koledžo, nors dyzelininių transporto priemonių keliamos taršos mažinimui buvo išleista gausybė lėšų, rezultatų, kokių tikėtasi, pasiekta nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau naujausias technologinis sprendimas priverčia į šią problemą pažvelgti netradiciškai ir naujai. Čia įkandin mokslo žengia ne kas kitas, bet mada.

Vadinamoji etiška mada (angl.ethical fashion), pasižyminti kiek įmanoma mažesniu neigiamu poveikiu aplinkai, žengė žingsnį į priekį – atrasta katalizinė medžiaga, iš kurios pasiūti rūbai daro poveikį aplinkai, tačiau teigiamą – jie valo užterštą orą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darniosios mados centras, Londono mados koledžo šaka, bendradarbiaudamas su Šefildo universitetu, sukūrė suknelę iš audinio, kurio paviršius valo orą.

Šis katalizinė apranga naudoja fotokatalizinę (angl. photocatalyst ) – šviesos – energiją suskaidyti oro teršalus. Kai fotokatalizatorius yra apšviestas, medžiagoje esantys elektronai persitvarko ir tampa reaktyvesni. Šie elektronai sugeba reaguoti su vandeniu, esančiu ore, ir jį susimaišyti į du radikalus – ypač reaktyvias molekules. Tuomet pastarieji radikalai reaguoja su teršalais ir paverčia juos neturinčiais žalos chemikalais.Nors medžiaga yra sukurta taip, kad sunaikintų kuo daugiau teršalų, tačiau kartais kai kurių teršalų iškart suardyti nepavyksta. Tokiu atveju jie išplaunami, skalbiant rūbus. Būtent taip vyksta ir skalbiant įprastinio audinio drabužius.

Ši technologija iš esmės nėra visiškai nauja – ji išskirtinė savo panaudojimu. Anksčiau fotokatalizatoriai buvo įdiegti kituose produktuose – dažuose, cemente, grindinio akmenyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų