Tendencijos – skirtingos
Pasak Juozo Eidukonio, kompanijos „Kilobaitas“ atstovo, duomenys rodo, kad vos kas dešimtas pirkėjas už naują kompiuterį pasirenka atsiskaityti lizingu. „Elektroninėje parduotuvėje įprastai atsiskaitoma pavedimu, tuo tarpu fizinėje parduotuvėje visa suma dažniausiai sumokama kortele ar grynaisiais“, – sako jis. Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad galimybe lizingu įsigyti kompiuterius naudojasi vis mažiau žmonių.
Tačiau visiškai priešinga tendencija fiksuojama išmaniųjų telefonų rinkoje. Lukas Vasiliauskas, kompanijos „iDeal“ vykdomasis direktorius, pastebi, kad per pastaruosius dvejus metus smarkiai išaugo klientų, atsiskaitančių už telefonus lizingu, dalis. „Šiuo metu beveik pusė mūsų privačių klientų renkasi už naują išmanųjį atsiskaityti lizingu. Šiai tendencijai didelę įtaką daro ir dažnesnės akcijos, suteikiančios galimybę įsigyti prekes lizingu be jokio pabrangimo“, – pastebi jis.
Atsiskaitymo metodas priklauso nuo sumos
Specialistų teigimu, abu pirkimo būdai turi savų privalumų ir trūkumų.
„Jei perkate pigesnį kompiuterį ar telefoną, galbūt lizingas ir nėra geriausias sprendimas – visgi tai yra papildomas finansinis įsipareigojimas. Tačiau jei norite naujausio modelio telefono ar kompiuterio, pirkinys, visą sumą sumokant iškart, gali jums reikšmingai kirsti per kišenę“, – sako Vaidotas Rimeikis, kompanijos „Mokilizingas“ komercijos vadovas.
Naujausi išmanieji telefonai dažnai kainuoja ir 1000 eurų, todėl tokią sumą sumokėti vienu kartu gali būti sudėtinga. Todėl, pasak V. Rimeikio, planuojant, kad telefonas jums tarnaus apie 2-3 metus, verta šią sumą išskirstyti ir mokėti dalimis. „Perkant įrenginį, galite pagal savo poreikius pasirinkti ir kasmėnesinės įmokos dydį, ir laikotarpį, per kurį išsimokėsite. Tad, pavyzdžiui, sudarius lizingo sutartį metams, jūs išsimokėsite greičiau nei prekė susidėvės. Be to, prekę gausite iškart, o sumokėti kelių šimtų ar net tūkstančio eurų iškart nereikės“, – paaiškina jis.
Galimybės itin lanksčios
Anot prekybininkų, pirkėjai dažniausiai renkasi 24 mėnesių išsimokėjimo terminą. „Vieni žmonės linkę pasirinkti trumpiausią galimą terminą, nes nori greičiau atsikratyti įsipareigojimų naštos, kiti – ilgiausią terminą, siekdami, kad mėnesio įsipareigojimai neturėtų įtakos įprastoms išlaidoms. Vis dėlto, perkant išsimokėtinai, žmonės pirmiausia nusimato mėnesio įmoką, kurią gali skirti naujam pirkiniui“, – sako J. Eidukonis. Pasak jo, dažniausias terminas perkant prekes, kurių suma neviršija 1000 eurų yra 12 mėnesių, o brangesniems pirkiniams žmonės renkasi 24 mėnesių išsimokėjimo laikotarpį.
Bendrovės „Mokilizingas“ komercijos vadovas Vaidotas Rimeikis primena, kad, perkant lizingu, galima laisvai pasirinkti ir pradinę įmoką. „Sakykime, jūsų pirkinys kainuoja 1000 eurų. Jei šiuo metu turite 300 eurų, juos galite sumokėti iškart, o tik 700 eurų apmokėti lizingu. Tokiu būdu galite išsimokėti greičiau, pavyzdžiui, per 9 mėnesius, arba pasirinkti ilgesnį laikotarpį, bet mokėti mažesnes įmokas“, – apie lanksčias galimybes pasakoja V. Rimeikis.
Tačiau prekybininkai pastebi, kad pirkėjai dažniausiai pasinaudoja galimybe įsigyti išmanųjį telefoną ar kompiuterį be jokio pradinio įnašo. Neretai teiraujamasi, ar yra galimybė išsimokėti ne pagal planą, o anksčiau laiko. V. Rimeikis patikina, kad išsimokėti anksčiau laiko galima ir žmonės, gavę papildomų pajamų, neretai nutaria padengti savo pirkinio kainą nesulaukę galutinio termino.