• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei kartais norite pasikalbėti su savo dar negimusiu kūdikiu – taip ir padarykite. Naujas suomių tyrimas patvirtino teoriją, jog kūdikiai mokosi įsiminti žodžius dar būdami motinos gimdoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų tyrimas patvirtino, jog dar labai jaunos smegenys jau mokosi atpažinti garsus. Tai labai ankstyvo kalbos mokymosi požymis.“ – teigė tyrimo bendraautorė, Helsinkio universiteto docentė Minna Huotilainen. „Naujagimis kūdikis nėra „tuščias lapas“, kuris užsipildo gyvenant. Naujagimis jau būna išmokęs kaip kalba jo motina, ar kiti šeimos nariai.“

REKLAMA

Embrionas gimdoje dar tik vysto smegenų ryšius, leidžiančius jam suvokti ką nors. Todėl gali atrodyti neįtikėtinai, jog tokiame amžiuje vaisius jau įsimena garsus, girdimus išorėje.

„Jau yra įrodymų, jog vaisius gali mokytis. Buvo atrasta, jog naujagimiai gali atpažinti dainas ar tam tikrus žodžius, girdėtus dar būnant gimdoje.“ – sakė M. Huotilainen.

REKLAMA
REKLAMA

Embrionų atmintis buvo tikrinama jiems kartojant žodį „tatata“, kuris suomių kalboje galėtų egzistuoti, nes atitinka kalbos taisykles, tačiau tikros reikšmės neturi.

„Tai vadinamasis „pseudožodis“, kuris labai pasitarnavo mūsų tyrimui. Jis sudarytas iš trijų skiemenų – mes tyčia parinkome ilgesnį žodį, norėdami, jog tai būtų iššūkis mažoms embrionų smegenims. Jiems turėjo būti gana sudėtinga jį išmokti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo 29 nėštumo savaitės iki pat gimimo, pusė nėščių moterų, iš 33 savanorių grupės, šimtus kartų klausė šio žodžio įrašo. Kartais žodis būdavo pakeičiamas iš „tatata“ į“tatota“.

Po gimimo tyrėjai visiems kūdikiams atliko smegenų skenografiją, norėdami sužinoti, kaip kūdikiai reaguoja į girdimą žodį. Tie kūdikiai, kurie „tatata“ girdėjo dar būdami gimdoje, į šį žodį reagavo ryškiau. Pasak M. Huotilainen, „Jų smegenys efektyviau apdorojo šį žodį, taip pat geriau atpažindavo kitas žodžio variacijas.“

REKLAMA

Nors tyrimu tai nebuvo patvirtinta, tačiau, pasak Houtilainen, embrionai girdėti pradeda apytiksliai nėštumo viduryje.

Vašingtono universiteto kalbos tyrinėtoja Patricia Kuhl labai džiaugėsi šiuo tyrimu: „Faktas, jog dar gimdoje būdami kūdikiai mokosi atpažinti nuolat girdimus garsus, reiškia, kad kalbos mokymasis neprasideda nuo pirmosios gimimo dienos. Tai prasideda daug anksčiau. Neįtikėtina, kad embriono smegenys yra tam pajėgios“.

„Atminkite, jog jūsų vaisius girdi aplinkos garsus ir iš jų mokosi. Nėštumo metu kalbėkite tiek su kitais žmonėmis, tiek su savo vaiku“, – tėvams pataria M. Huotilainen.

Tomas Asminavičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų