Kinija ir anksčiau bandė sukurti mobiliąją operacinę sistemą, skirtą naudojimui valstybinėse struktūrose, tačiau rezultatus vargu ar būtų galima vadinti sėkmingais. Šį kartą naują sistemą kūrė kinų firma „Shanghai Liantong“, pasitelkusi specialistus iš Kinijos mokslų akademijai priklausančio Programinio aprūpinimo instituto.
Bendradarbiavimo metu buvo sukurta COS – „China Operating System“ (Kinijos operacinė sistema). Nors jokių oficialių pranešimų dar nebuvo padaryta, tačiau informuoti šaltiniai teigia, kad prie projekto prisidėjo puikiai pažįstama taivaniečių kompanija HTC.
Pranešama, kad buvo naudota atvirojo kodo programinė įranga, be to, ši „Linux“ besiremianti operacinė sistema esą buvo sukurta „visiškai nepriklausomai“. Taip Kinija siekia užbaigti užsienio kompanijų sukurtos programinės įrangos vienvaldystę šioje šalyje.
COS siūlo specialiai Kinijos piliečiams pritaikytą rašmenų įvestį, „debesų“ tarnybas ir monetizaciją. Programinio aprūpinimo instituto vadovas, demonstruodamas naująją operacinę sistemą, apkaltino „Apple“ ir jos kuriamą „iOS“ uždarumu, „Android“ kliuvo dėl jos fragmentacijos, o „Android“ ir „Windows“ naudojimo tandemą – nepakankamu saugumo lygiu.
Antra vertus, nepaisant „nepriklausomų specialistų darbo“, rezultatas yra labai panašus į „Android“ (bent jau savo vartotojo sąsaja), o daugelis sistemos funkcijų beveik identiškos.
Bene didžiausią naudą iš šio projekto turėtų gauti kompanija HTC, mano ekspertai. Taivaniečių gamintojas dabar yra nepavydėtinoje finansinėje padėtyje, taigi gana nemažas valstybinis kontraktas jam turėtų padėti bent šiek tiek atsigauti.