JAV Šiaurės vakarų universiteto mokslininkai internetu apklausė 1,5 mln. žmonių, naudodami penkias gerai žinomas charakterio savybes, psichologijoje vadinamas „Didžiuoju penketu“. Tai – ekstraversija – buvimas plepiu, socialiu, dominuojančiu; neurotiškumas – polinkis į neigiamas emocijas, jaudulį, pyktį; atvirumas patirtims – gebėjimas priimti naujas idėjas, vertybes, elgseną; sukalbamumas – polinkis sutikti su žmonėmis, pritarti jiems; sąmoningumas – buvimas atsargiam, punktualiam, polinkis sunkiai dirbti.
Naudodami specialų algoritmą, mokslininkai respondentus padalino į 16 grupelių, o šias susiaurino į dar keturias. Tyrėjai mano, kad jų atradimas gali pasitarnauti psichinės sveikatos tiekėjams ir darbdaviams.
Pirmoji grupė vadinama „vidutiniokais“ ir, deja, bet tyrėjai gali apie juos itin mažai pasakyti. Tiesa, daugelis mūsų gali būti priskiriami būtent šiai grupei. „Vidutiniokai“ – ekstravertiški, neurotiški, gana sukalbami ir sąmoningi. Tačiau sunkiai pasiduoda naujovėms.
Kita grupė – „slapukai“. Šie žmonės kiek labiau introvertiški nei „vidutiniokai“, nėra nei atviri, nei neurotiški. Jie gana sukalbami ir sąmoningi, pasižymi emociniu stabilumu.
Trečioji grupė – „pavyzdžiai“. Šie žmonės nėra neurotiški, tačiau pasižymi ekstravertiškumu, sukalbamumu, atvirumu naujoms idėjoms, sąmoningumu. Jie mieli, geri lyderiai, patikimi ir nuolat nori išbandyti ką nors nauojo.
Ir galiausiai – „egoistai“. Šie žmonės yra ypač ekstravertiški, mažiau nei vidutiniškai atviri naujoms idėjoms, mažiau sukalbami ir sąmoningi.