Jupiteris prarado vieną garsiųjų savo juostų, ir dabar jo pietų pusrutulio sritis atrodo neįprastai blyški. Mokslininkai dar nežino šio reiškinio priežasčių.
Išskirtinė Jupiterio išvaizdos žymė visada buvo dvi tamsios juostos šios planetos atmosferoje, juosiančios šiaurinę ir pietinę jos dalį. Tačiau naujausios astronomijos mėgėjų nuotraukos pateikė siurprizą – pasirodo, garsioji juosta pietų pusrutulio srityje, vadinama pietiniu ekvatoriaus ruožu, netikėtai išnyko, skelbia „New Scientist“.
Ankstesnėse Jupiterio nuotraukose aiškiai matyti pietinė tamsioji atmosferos juosta. NASA nuotr.
Pasak astronomų, 2009 m. pabaigoje pietinė tamsioji juosta Jupiteryje dar buvo matoma. Po to Jupiteris pernelyg priartėjo prie Saulės, kad jį būtų galima stebėti iš Žemės teleskopais. Kai balandžio pradžioje jis vėl išniro iš Saulės spindėjimo lauko, pietinio ekvatoriaus ruožo nebebuvo.
Įdomu, kad tai nebe pirmas kartas, kai ši juosta pradingsta. Ji buvo prapuolusi 1973 metais, kai prie Jupiterio priartėjęs NASA kosminis zondas „Pioneer 10“ padarė pirmąsias jo nuotraukas iš nedidelio atstumo. Tamsioji juosta Jupiterio pietų pusrutulyje trumpam buvo prapuolusi ir paskutiniojo XX a. dešimtmečio pradžioje.
Pasak mokslininkų, šios juostos Jupiteryje atrodo tamsios dėl to, kad šiose planetos atmosferos srityse nėra į didelį aukštį pakilusių blyškių debesų, todėl tampa matomi žemiau esantys tamsūs debesys. „Jūs matote skirtingus šios planetos debesų struktūrų sluoksnius“, - aiškina NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos Pasadenoje mokslininkas Glennas Ortonas.
Jis iškėlė prielaidą, kad Jupiterio pietinis ekvatoriaus ruožas pradingsta tada, kai virš jo susiformuoja balkšvų debesų sluoksnis, užstodamas tamsius debesis. Tačiau G. Ortonas pripažįsta, kad priežastys, kodėl balti debesys pietinėje Jupiterio atmosferos dalyje formuojasi tik tam tikru metu, o ne nuolatos, nėra aiškios.
Astronomai yra pastebėję, kad pietinės juostos pradingimas sutampa su kita paslaptinga Jupiterio išvaizdos permaina – kitų mažesnių juostų ir dėmių jo atmosferoje spalvų pasikeitimu. „Ten vyksta daugybė dalykų“, - priduria G. Ortonas.