• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikiečių mokslininkai atrado būdą, kaip povandeninius laivus paversti „nematomais„ – tai yra, negirdimais sonarų.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią galimybę suteiks Ilinojaus universitete išrasta speciali danga, sauganti povandeninius laivus nuo sonarų ir kitų hidroakustinių įrenginių skleidžiamų ultragarso bangų, praneša „DefPro.com“. Sonarams tokie laivai bus visiškai nematomi, teigiama pranešime. Naujoji laivų korpusų danga, užuot sugėrusi ultragarso bangas, jas nukreipia, todėl po vandeniu esantis objektas  sonarų operatoriams tampa nematomas.

REKLAMA

Pranešama, kad profesoriaus Nicholaso Fango vadovaujami Ilinojaus universiteto specialistai jau išbandė naująją technologiją: inžinieriai naująja medžiaga padengė metalinį cilindrą ir nuleido jį į baseiną. Vienoje baseino pusėje buvo įrengtas ultragarso bangų generatorius, o kitame – registravimo įranga. Eksperimento metu davikliai po vandeniu neužfiksavo  jokių daikų, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau naująja medžiaga buvo aptraukiami įvairaus tankio, iš įvairių medžiagų padaryti daiktai. Visais atvejais sonaras jų neregistruodavo.

Skelbiama, kad Ilinojaus universitete sukurta danga sudaryta iš 16 koncentrinių žiedų, sudarančių vadinamąsias akustines grandines. Ji gali pagauti nuo 40 iki 80 kHz dažnio ultragarso bangas ir  nukreipti jas į akustines grandines, priversdama faktiškai apgaubti saugomą objektą. Pasak mokslininkų, naująją medžiagą galima modifikuoti taip, kad ji galėtų nukreipti ir iki kelių dešimčių megahercų dažnio bangas. Šiuolaikiniuose povandeniniuose laivuose naudojami standartiniai kariniai sonarai generuoja nuo 1 iki 500 kHz dažnio bangas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tai dar ne viskas: amerikiečių mokslininkai mano, kad šią dangą galima naudoti ir paties povandeninio laivo skleidžiamiems triukšmams, kurie neišvengiamai atsiranda judėjimo metu, slopinti. Naujoji danga  padės išvengti kavitacijos – nedidelių burbuliukų susidarymo vandenyje laivui plaukiant dideliu greičiu. Tokie burbuliukai sproginėdami generuoja triukšmą, kurį gali užfiksuoti priešininko povandeninis laivas.

REKLAMA

Pranešama, kad ši medžiaga gali būti naudojama ir civilinėje srityje: ja, pavyzdžiui, būtų galima padengti universitetų auditorijų sienas, kad pagerėtų akustika, arba naudoti ultragarso tyrimų metu, kad būtų apsaugoti pacientų vidaus organai.

Naujosios dangos tyrimų projektas buvo vykdomas nuo 2007 metų. Kada bus pradėta serijinė šios medžiagos gamyba, neskelbiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų