Gali atrodyti labai keista, tačiau korporacija IBM kartu su šveicarų kompanija „ST Microelectronics“ XXI amžiuje nusprendė sugrįžti prie elektronikos, kurios bazinį elementą sudaro ne kas kita, o mechaninė relė.
Dar daugiau, Europos Komisija išskyrė maždaug 2,44 mln. eurų fondą, kuris bus skirtas šios tyrimų srities programai, truksiančiai maždaug trejus metus, finansuoti. Be minėtų kompanijų tyrimuose taip pat dalyvaus specialistai iš Prancūzijos, Švedijos ir D. Britanijos universitetų, praneša leidinys „EEtimes“.
Vis tik tokių tyrimų priežastys tampa akivaizdžiomis, jei pridurtume, jog relės bus gaminamos naudojant nanotechnologijas, o gautos relių savybės bus pranašesnės už tas, kurias mums dabar gali suteikti tranzistoriai. Mikroschema, pagaminta remiantis NEMIAC (Nano-Electro-Mechanical Integration And Computation) technologija, bus daug atsparesnė radiacijai ir temperatūrų svyravimams, be to, ji praktiškai nenaudos elektros energijos ramybės būsenoje.
Iš esmės nanorelės bus energetiškai efektyvesnės, kadangi nebus srovių nuotėkių. Manoma, jog tokios mikroschemos bus labiau patikimos ir ne tokios „įnoringos“, kaip CMOS, tačiau apie jų potencialų produktyvumą kol kas nieko nepranešama.