JAV mokslininkai genų inžinerijos būdu išvedė pirmąjį pasaulyje katiną, kuris, tamsoje apšviestas ultravioletinių spindulių lempa, švyti žalia spalva.
Tiesa, žaliai šviečia tik „Mr. Green Genes“ pavadinto katino nosis, ausys ir akys – būtent toks buvo į jo DNR įterpto specialaus fluorescencinį poveikį sukeliančio baltymo panaudojimo rezultatas.
„Daily Mail“ nuotr.
Šis katinas, kuriam dabar jau 6 mėnesiai, išoriškai niekuo nesiskiria nuo kitų savo gentainių. Jis buvo genetiškai pakeistas Audubono nykstančių gyvūnų rūšių tyrimo centre Naujajame Orleane (JAV). Mokslininkai taip bando rasti genetinių priemonių kovojant su įvairiomis ligomis, tokiomis kaip cistos fibrozitas, rašo britų laikraštis „Daily Mail“.
„Žaliojo“ katino DNR buvo pakeista norint patikrinti, ar specialaus geno įterpimas neturės poveikio jo genetinei sandarai. Fluorescencinis baltymas buvo panaudotas dėl to, kad jo poveikis labiausiai pastebimas gleivinėje. Jis eksperimento metu į katino DNR buvo įterptas kartu su cistos fibrozitą sukeliančiu genu, kad būtų galima lokalizuoti jo „buvimo vietą“.
Mokslininkai tokiais eksperimentais siekia rasti būdą, kaip būtų galima „nukenksminti“ cistos fibrozitą ir kitas ligas lemiančius genus. Pasak tyrimų grupės vadovės Betsy Dresser, katinui įterptas genas niekaip neatsilieps jo sveikatai. „Katės yra idealiai tinkamos tokiems eksperimentams, nes jų genetinė sandara panaši į žmonių. Kad įsitikintumėme, jog genas „nukeliavo“ būtent ten, kur ir tikėtasi, buvo įterptas švytėjimo efektą sukeliantis baltymas“, - sakė mokslininkė.