Gali būti, kad jūs su tuo susidūrėte ne tik filmuose, tačiau ir tikrovėje. Tiesiog yra nusistovėjusi tokia norma, kad sužeistuosius reikia išlaikyti sąmoningus kaip įmanoma ilgiau. Dažnas galvoja, kad vos tik nusilpęs žmogus užmerkia akis, jis jau niekada nebepabus.
Pačiam žmogui nuo to geriau nebus
Tikėjimas, kad kritiškai sužeistas ar sergantis žmogus privalo neužmigti, jeigu nori išlikti gyvas, nėra pagrįstas medicinos mokslu. Kitaip tariant, ši praktika ar tikėjimas neturi mokslinio pagrindo; tai yra tik dalykas, kuris padeda palaikyti vadinamąją kolektyvinę sąmonę.
Filmų scenos, kuomet kažkas šaukia sužeistam vyrui „laikykis!“ ir „pasilik su manimi!“ visuomet pasižymi ryškiomis emocijomis ir išgyvenimais. Tačiau sužeidimai gali būti įvairūs ir žmogaus sąmoningumas priklausys būtent nuo jų, o ne nuo pageidavimų ar valios pastangų. Pavyzdžiui, jeigu sužeistasis neteko daug kraujo, pasiekus tam tikrą ribą jis neturi jokių galimybių išlikti sąmoningas – tai gynybinė organizmo reakcija.
Taigi, atvejai, kuomet reikia išlaikyti pacientą sąmoningu nėra jau tokie dažni, bent jau žvelgiant iš medicinos pusės.
Tačiau yra ir kitų priežasčių, dėl kurių sužeistiesiems derėtų išlikti sąmoningiems, rašoma „Science ABC“.
Yra ir naudos
Svarbiausia ir akivaizdžiausia nauda išlaikyti žmogų sąmoningu yra aplinkinių įsitikinimas, kad jis yra vis dar gyvas. Tai yra, padedama ne tiek pačiam sužeistajam, kiek šalia jo esantiems žmonėms. Tai gali atrodyti kiek savanaudiška, tačiau reikia suprasti, kad daugelis tokioje situacijoje atsidūrusių žmonių nėra profesionalūs gelbėtojai. Įsitikinimas, bent jau kol atvyks medikai, kad žmogaus gyvybiškai svarbūs organai veikia, suteiks aplinkiniams pasitikėjimo savo veiksmais.
Galbūt svarbiausia yra tai, kad išlikę sąmoningi sužeistieji gali medikams perduoti labai svarbią informaciją apie savo savijautą (pavyzdžiui, kokio pobūdžio sužeidimas buvo ir kokie juntami skausmai). Tai gali gerokai palengvinti specialistų darbą sprendžiant, kokią pagalbą suteikti.
Maža to, medikai turi prioritetus gelbėjant žmones. Jeigu kažkas yra be sąmonės, jie turi pirmiausiai įsitikinti dėl sužalotojo gebėjimo kvėpuoti. Jeigu žmogus turi sąmonę, gelbėtojai gali praleisti šią dalį ir iškart imtis tų problemų, dėl kurių ir buvo iškviesti.