Socialinis tinklapis „Facebook“ tapo vienu iš pagrindinių aktyvistų įrankiu mobilizuojant protestus ir dalinantis informacija, rašo „The New York Times“. Kompanijos vadovai nekalba apie tinklalapio vaidmenį sukilimuose.
Nors socialinis tinklalapis „Facebook“ tapo vienu iš pagrindiniu protestuotojų Vidurio Rytuose įrankiu, tačiau aukščiausi kompanijos pareigūnai neketina palaikyti nė vienos pusės. Neseniai pradėję veikti tokiose šalyse kaip Sirija, „Facebook“ vadovai baiminasi, kad šių šalių vyriausybės gali uždrausti naudojimąsi socialiniu tinklalapiu.
„Facebook“ taip pat nenori keisti savo įmonės politikos, reikalaujančios vartotojus prisijungti tikrais savo vardais. Pasak kompanijos, šis reikalavimas apsaugo vartotojus nuo apgavysčių. Vis dėlto žmogaus teisių aktyvistė Susannah Vila teigia, kad ši politika gali kelti pavojų kai kuriems protestuotojams, kurių gali ieškoti šalių vyriausybės.
„Žmonės naudojasi šiuo tinklapiu politinei mobilizacija ir tai tik dar labiau pabrėžia jų saugumo užtikrinimo svarbą“, – sakė S. Vila.
Būtent dėl šių kompanijos taisyklių „Facebook“ panaikino populiarųjį Egipto protestuotojų puslapį, kurį prisidengęs svetimu vardu administravo „Google“ kompanijos vadybininkas Waelis Ghonimas.
Tuo metu Egipte buvo ribojama žodžio laisvė ir W. Ghonimas bei kiti organizatoriai rizikavo būti sučiupti šalies saugumo struktūrų. Tačiau aktyvistams pavyko surasti naują administratorių ir puslapis vėl pradėjo veikti. Kuomet Egipto valdžia išsiaiškino, kad W. Ghonimas buvo vienas iš sausio 25 dieną Tahriro aikštėje vykusių protestų organizatorius, jis buvo sulaikytas ir pasodintas į kalėjimą 12 dienų.
Praeitą savaitę Jungtinių Valstijų senatorius Richardas J. Durbinas paragino „Facebook“ imtis „neatidėliotinų ir realių veiksmų“ padedant apsaugoti demokratiją ir žmonių teisių gynėjus, besinaudojančius „Facebook“ paslaugomis.
Savo laiškė „Facebook“ vadovui Markui Zuckerbergui R. Durbinas rašė, kad paskutiniai įvykiai Egipte ir Tunise išryškino socialinių tinklapių naudą demokratijai ir žmogaus teisių gynėjams. „Mane neramina tai, kad kompanija neturi pakankamai apsauginių priemonių, kad galėtų apginti žmogaus teises ir išvengtų represinių vyriausybių išnaudojimo“, – rašoma senatoriaus laiške.
Kiti socialiniai tinklalapiai, tokie kaip „YouTube“ ir „Twitter“, taip pat suvaidino labai svarbų vaidmenį Tuniso ir Egipto protestų metu. Vis tik „Facebook“ buvo pagrindinis aktyvistų mobilizacijos šaltinis. Pastarosiomis savaitėmis „Facebook“ puslapyje aktyvistų grupuotės susikūrė savo puslapius Alžyre, Bahreine, Maroke bei Sirijoje.
Skirtingai nuo „Vodafone“ ar kitų telekomunikacijos kompanijų, kurioms paprastai reikia pasirašyti sutartis su priimančia šalimi, „Facebook“ ir kiti socialiniai tinklai skatina laisvą informacijos srautą tarp visų interneto vartotojų.