Vienas svarbiausių šiuolaikinio kompiuterio komponentų – dinaminė atmintis, nes DRAM (angl. Dynamic random access memory) našumas labai susijęs su kompiuterio sparta. Svarbiausi atminties rodikliai, turintys įtaką jos našumui ir spartai - darbinis mikroschemų dažnis, duomenų pasiekimo gaišties rodiklis ir naudojama galia. Būtent padidintas darbinis mikroschemų dažnis, reiškiantis didesnę atminties pralaidą, o taip pat sumažintas energijos vartojimas (lyginant su praeitos kartos tokio pat našumo atmintimi) leidžia teigti, kad tai naujos kartos atmintis. Panašią situaciją matome šiuo metu, kai DDR2 atmintis užleidžia pozicijas naujajai DDR3. O kada gi į savo kompiuterius įsistatysime DDR4 atmintį?
Šiuo metu DDR3 kartos atmintis vos pradėjo asmeninių kompiuterių rinkos užkariavimą, tad kol kas montuojama tik specifinėse ir našiose sistemose, o kitiems belieka tenkintis DDR2 atminties sparta. Greitesniam DDR3 standarto atminties plitimui gali pagelbėti mobiliosios platformos „Centrino 2“ suderinamumas su DDR3, o taip pat „Nehalem“ procesorių, turinčių integruotą DDR3 atminties valdiklį, išleidimas. Kai ši atmintis taps populiari kompiuteriuose, stebėsime darbinio dažnio didėjimą iki 1600 MHz, po to mūsų lauks naudojamos galios mažėjimas, pirmiausia mažinant darbinę įtampą iki 1,35 V.
Stebint kompiuterio dinaminės atminties raidą, galima prognozuoti, kad iki DDR4 atminties standarto įsigalėjimo pradžios mums reiks laukti dar 3 metus, nes tiek laiko praėjo nuo DDR2 atsiradimo iki pirmo DDR3 atmintį naudojančio įrenginio pagaminimo.
2012 metais turėtų atsirasti pirmieji DDR4 standarto atminties moduliai, darbinį atminties mikroschemų dažnį pakelsiantys iki 2133 MHz ir sumažinsiantys naudojamą galią iki 1,2 V. Galima prognozuoti, kad po metų ji sumažės iki 1 V, o DRAM atminties dažnis išaugs iki 2667 MHz.
Remigijus Bukauskas