Per ateinančius kelerius metus tokie terminai kaip „baltosios erdvės“ ir televizijos dažnio prietaisai (TDP) vartotojams taps žinomi kaip šiandien vartojamos bevielio interneto ar „Bluetooth“ sąvokos.
Žalia šviesa
Jungtinių Amerikos Valstijų federalinė komunikacijos komisija (FCC) praėjusių metų pabaigoje suteikė žalią šviesą naujo tipo bevieliam tinklui, žinomam kaip „Baltosios erdvės“ (TV White Space), atsirasti. Naujoji technologija, vadinama bevieliu internetu su steroidais, JAV turėtų būti pradėta taikyti nuo šių metų sausio. „Baltųjų erdvių“ šalininkai yra įvairios JAV technologijų kompanijos, tarp kurių ir tokios milžinės kaip „Google“ ar „Microsoft“.
JAV technologijų kompanijai „Spectrum Bridge“ buvo leista tapti pirmąja „Baltųjų erdvių“ duomenų bazės administratore ir, kaip teigiama FCC dokumente, bendrovė veiklą galės pradėti vykdyti nuo šių metų sausio 26 dienos. Taigi laukti liko nedaug. FCC taip pat patvirtino pirmąjį naujos kartos interneto prietaisą, sukurtą kompanijos „Koos Technical Services“ (KTS), kurio veikimo principas nedaug kuo skirsis nuo bevielio ryšio skirstytuvo.
Pranašumai ir trūkumai
Vienintelis trūkumas, šiuo metu siejamas su naujojo tipo interneto ryšiu, yra tas, kad jis galės būti prieinamas tik vienoje vietovėje – JAV Šiaurės Karolinos valstijoje esančiame Vilmingtono mieste. Vis dėlto, kaip teigiama FCC pranešime, komisija deda visas įmanomas pastangas, kad gautų leidimus ir kitose šalies vietose bei jose galėtų įdiegti šią naują technologiją.
„Baltosios erdvės“ suteikia begalę galimybių kurti naujus prietaisus ir programinę įrangą. Naujos kartos interneto ryšys yra spartesnis nei įprastas bevielio ryšio internetas, tad juo galima perduoti didesnį kiekį duomenų. Be to, kaip teigiama FCC pranešime, pasitelkus naują technologiją interneto prieiga beveik nemokamai galės būti tiekiama net į atokiausias JAV vietas, kuriose nėra bevielio ryšio interneto.
Nenaudojamos televizijos bangos gali padėti sukurti galingą bevielį interneto ryšį. Anot „Baltųjų erdvių“ šalininkų, tai padės ne tik išplėsti viešųjų erdvių bevielį ryšį, tačiau kartu taps pagrindiniu interneto tiekėju atokiuose kaimuose.
Naudos televizijos signalus
Naujojo tipo interneto ryšio technologija naudoja televizijos transliacijų signalus ir dėl šios priežasties „Baltųjų erdvių“ internetas gali būti prieinamas visose vietose, kuriose galima pasiekti transliuojamos televizijos signalą. JAV plataus diapazono bevielio ryšio dažniai visuomet buvo rezervuojami transliuojamai televizijai, tačiau didžioji dalis šių dažnių taip ir likdavo neišnaudojama. Tačiau mokslininkai tokiose kompanijose kaip „Microsoft“, „Google“, „Dell“ ar mažiau žinomose, kaip „Spectrum Bridge“, atrado metodų, leidžiančių duomenų perdavimo prietaisams (pvz., asmeniniams kompiuteriams) išnaudoti šiuos neužpildytus dažnius.
Tačiau kai jie pirmą kartą pademonstravo savo atradimo rezultatus, televizijos transliuotojai buvo nepatenkinti. Jie teigė, kad televizijos dažnių prietaisai (TDP) susikirs su televizijos signalais. Tuomet prasidėjo kelerius metus trunkantys ginčai tarp televizijos transliuotojų, įrenginių gamintojų, tokių kaip „Microsoft“ ar „Google“ bei tos pačios FCC. Per šį laikotarpį buvo sukurta ir išbandyta įvairių versijų prietaisų. Galiausiai praėjusių metų pabaigoje įrenginių gamintojai galėjo švęsti pergalę – FCC paskelbė leisianti naudoti TDP.
Prieš tai, kai bus galima pradėti naudoti milijonus naujai sukurtų įrengimų, TDP dar turėjo užtikrinti, kad nesunaikins televizijos stočių. FCC rado išeitį iš šios problemos: komisija nusprendė sukurti kompleksinę duomenų bazę, kuri turėtų sekti visus TDP ir priskirti jiems saugius ir nenaudojamus televizijos dažnius.
Be abejo, reikia kokios nors įstaigos, atsakingos už naujosios duomenų bazės administravimą. Praėjusiais metais FCC šiai užduočiai atlikti išrinko devynias kompanijas, iš kurių visos pareiškė norą dalyvauti. Iš atrinktų kompanijų buvo ir „Google“ bei „Spectrum Bridge“. FCC nusprendė leisti šioms kompanijoms taikyti nedidelį mokestį už pastangas plėtojant naujos kartos interneto ryšį. Kompanija „Microsoft“, sužinojusi, kad paraišką pateikė jos konkurentė „Google“, taip pat nusprendė įsitraukti į šią veiklą. FCC taip pat leido „Microsoft“ tapti duomenų bazės administratore.
Taigi šiuo metu FCC leidimą tapti duomenų bazės administratorėmis yra gavusios 10 kompanijų: „Comsearch“, „Frequency Finder“, „Google“, „KB Enterprises“, „LS Telecom“, „Key Bridge Global“, „Neustar“, „Spectrum Bridge“, „Telcordia“, „WSdb“ bei „Microsoft“.
Milijardinė rinka
Dėl menko mokesčio tokios technologijų milžinės kaip „Google“ ar „Microsoft“ nesivargintų dėti tiek pastangų į naujo interneto ryšio plėtrą. Vis dėlto pagrindinis pelno šaltinis yra visai kitas – naujųjų prietaisų ir juose naudojamos programinės įrangos kūrimas. Kai kuriais skaičiavimais, šis naujas verslas gali duoti milijardų dolerių pelną.
„Paleidus „Baltųjų erdvių“ spektrą potenciali ekonominė nauda gali viršyti net kelis milijardus dolerių, – oficialiame pranešime apie naujos kartos interneto ryšio naudą kalbėjo FCC pirmininkas Julius Genachowskis. – Tai taip pat gali paskatinti privačias investicijas ir naujų darbo vietų kūrimą.“
Be abejo, vieną duomenų bazę ar vieną įrenginį sukuriant viename JAV mieste nebus milijoninio pelno, tačiau tai tik pradžia.
Kompanijos „Microsoft“ technologijų politikos grupės viceprezidentas Danas Reedas įsitikinęs, kad „Baltosios erdvės“ taps milijardine rinka, kokia šiandien yra bevielio interneto rinka.
„Mes esame visiškai tikri, kad tai („Baltosios erdvės“) turi tokį patį potencialą (kaip ir bevielio ryšio rinka), turint omenyje milžinišką bevielio ryšio komunikacijų poreikį, – teigė D. Reedas. – Spektras yra tarsi pajūrio valda. Jūs negalite gauti jos daugiau.“
„Baltosios erdvės“ ir begalę galimybių atveriantis naujos kartos interneto ryšys bus naudingas paprastiems interneto vartotojams, tačiau tai taps ir nauju didžiųjų technologijų kompanijų kovos lauku. Jau dabar tokios kompanijos kaip „Google“ ir „Microsoft“ skaičiuoja potencialų pelną iš naujų įrenginių ir jiems skirtos programinės įrangos, o paprasti interneto vartotojai jau gali pradėti laukti spartesnio naujos kartos interneto, kuris galbūt net bus nemokamas.
FAKTAI: „Baltosios erdvės“
„Baltosios erdvės“ yra nepanaudoti televizijos transliacijų dažniai
Naujosios kartos internetas pradės veikti sausio 26 dieną
„Baltųjų erdvių“ pranašumus pirmosios galės išbandyti Šiaurės Karolinos valstijos
Naująjį interneto ryšį ketina plėtoti tokios technologijų kompanijos kaip „Google“, „Microsoft“ bei „Spectrum Bridge“
Pirmąjį naujosios kartos interneto prietaisą sukūrė kompanija „Koos Technical Services“
Per „Baltąsias erdves“ bus galima naudotis spartesniu bevielio ryšio internetu ir perduoti didesnius duomenų kiekius
Mindaugas Samkus