SARS-CoV-2 viruso genome atskiruose genuose yra „užkoduotos“ instrukcijos pagaminti kitą virusą. Šiuos genus identifikuoti ir daugiau sužinoti apie virusą mokslininkai naudoja genomo sekvencionavimą. Šio tyrimo metu mokslininkai nustato SARS-CoV-2, gali sekti jo pasikeitimus ir naujų variantų atsiradimą.
Taip pat suprasti, kaip šie pokyčiai daro įtaką pačio viruso ypatumams. Ši informacija padeda geriau numatyti, kaip virusas turės įtakos viruso šeimininko (šiuo atveju žmogaus) sveikatai. Pavyzdžiui, kai kurie viruso variantai gali plisti lengviau, sukelti sunkesnę ligą ar „apgauti“ žmogaus imuninę sistemą.
SARS-CoV-2 variantai greitai plinta visame pasaulyje, todėl tikėtina, kad jų atsiras daugiau. Virusų genomo mutacijos yra natūralus procesas. Nors mutacijos pakeičia viruso savybes ir tai, kaip jis plinta, tačiau tik virusai, kurių mutacijos suteikia pačiam virusui pranašumą sąlygoja jo didesnį ir greitesnį išplitimą.
Pavyzdžiui, SARS-CoV-2 variantas, turintis D614G mutaciją tapo „laukiniu“ viruso variantu dar 2020 metų vidury. Tikėtina, jog ši mutacija palengvino viruso prisikabinimą prie žmogaus ACE-2 receptoriaus ir tai turėjo įtakos greitesniam infekcijos plitimui. Tačiau viruso variantai gali ir išnykti. Pavyzdžiui, Danijoje ir Olandijoje šermuonėliuose buvo aptiktas naujas SARS-CoV-2 variantas, bet šis variantas po kelių mėnesių buvo paskelbtas išnykusiu ir jis cirkuliacijoje neaptinkamas.
SARS-CoV-2 viruso variantai
Viruso variantai yra skirstomi į kelias grupes: susidomėjimą keliantys variantai (ang. Variants of interest), nerimą keliantys variantai (ang. Variants of concern), variantai susiję su reikšmingais padariniais (ang. Variants of High Consequence).
Nerimą keliantys variantai
Nerimą keliantys variantai — tai tokie viruso variantai, kurie yra susiję su viruso greitesniu plitimu ir didesniu užkrečiamumu. Jie gali būti susiję su didesniu sunkių COVID-19 ligos atvejų skaičiumi bei didesniu mirštamumu.
Šiuo metu yra trys tokie SARS-CoV-2 variantai, kurie pavadinti pagal šalį, kurioje pirmą kartą nustatyti. Didžiosios Britanijos (DB) (B.1.1.7), Pietų Afrikos (PAR) (B.1.351) ir Brazilijos (P.1) variantai turi mutacijas, kurios gali būti susiję su didesniu šio viruso plitimu. Šių SARS-CoV-2 viruso variantų mutacijos sąlygoja mažus, bet reikšmingus spyglio baltymo struktūros pokyčius.
Susidomėjimą keliantys variantai
Šie viruso variantai turi mutacijų ir yra stebimi ir tyrinėjami dėl savo potencialo turėti įtakos užsikrėtimui, diagnostikai, vakcinų poveikiui ir kita. Jie dažniausiai nėra dar plačiai išplitę. Šiuo metu tokie variantai yra B.1.525, B.1.526, P.2.
Naujas variantas Indijoje
Šiuo metu Indija išgyveną antrąją SARS-CoV-2 pandemijos bangą, kuri prasidėjo 2021 metų vasario mėnesį. Visoje Indijoje užsikrėtusių skaičius auga ir šiuo metu kasdieną stebima apie 200 tūkstančių naujų užsikrėtimo atvejų.
Kai kurie SARS-COV-2 viruso variantai yra būdingi būtent Indijai (pavyzdžiui, B.1.36 dar kitaip vadinamas N440K, B.1.617). DB variantas yra vyraujantis tam tikrose Indijos regionuose. Kol kas nėra aišku, ar būtent B.1.617 variantas yra susijęs su ženkliai augančiu naujų atvejų skaičiumi bei šia antra infekcijos banga.
Neseniai pasirodęs B.1.617 variantas netruko pasiekti ir Didžiosios Britanijos, kur nuo 2021 metų balandžio 14-osios dienos nustatyti jau 77 šio varianto atvejai. Šis variantas šiuo metu yra tyrinėjamas dėl nustatytų mutacijų — t.y. spyglio baltyme stebimos dvi mutacijos E484Q ir L452R.
Abi šios mutacijos pakeičia spyglio baltymą taip, kad jis lengviau prisitvirtina prie ląstelės. Todėl gali būti, kad jis susijęs su didesniu užkrečiamumu ir greitesniu plitimu. Tačiau reikia daugiau tyrimų visiems klausimas atsakyti.
E484 mutacija
Ši mutacija yra būtent receptoriaus prisijungimo domene (ang. Receptor binding domain), kuris svarbus viruso prisijungimui prie šeimininko ląstelės ACE2 receptoriaus bei šeimininko antikūnams, atpažįstant SARS-CoV-2. Yra duomenų, kad ši mutacija sumažina antikūnų atpažinimą.
Taip pat ši mutacija siejama su padidėjusiu viruso prisijungimu prie ląstelės ACE2 receptoriaus. E484K mutacija yra rasta penkiuose viruso variantuose: PAR ir P.1, P.2 ir B.1.525 bei B.1.526, E484Q — Indijos.
Ar įmanoma sustabdyti viruso variantų atsiradimą?
Šiuo metu stebimos viena arba dvi SARS-CoV-2 viruso mutacijos per mėnesį. Palyginus su kitais RNR virusais, tokiais kaip gripo virusas, tai yra pakankamai retas dažnis. Tačiau, kuo daugiau virusas cirkuliuos, tuo didesnė tikimybė, jog jis mutuos.
Todėl priemonės, kurios stabdo viruso plitimą, pavyzdžiui, atstumo laikymasis, apsauginės veido kaukės, rankų higiena gali padėti sumažinti naujų šio viruso variantų atsiradimą.
Parengė doc. dr. Lina Jankauskaitė
Šaltinis: infocovid.lt