Vasara jau įsibėgėja, atostogauja visi mokyklinio amžiaus vaikai. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, jog svarbu, kaip vaikai leidžia laisvalaikį: kompiuteris, išmanusis telefonas ir kitos naujosios technologijos neturėtų tapti pagrindiniu atostogaujančių vaikų užsiėmimu.
Deja, daugumos atostogaujančių vaikų tėvai dirba, todėl negali užtikrinti tinkamos vaiko priežiūros visą dieną. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė R.Vaitkienė perspėja, kad nuolatinis vaikų laiko leidimas prie kompiuterio gali peraugti į priklausomybę.
Psichologų nuomone, labai didelį susižavėjimą internetu ir kompiuteriu galima vadinti priklausomybe. Jai, kaip ir kitoms priklausomybėms, būdingi tokie patys simptomai – vaikas, ilgesnį laiką neprisėdęs prie kompiuterio ar neprisijungęs prie interneto, pradeda jausti nerimą, nežino, kur dėtis, tampa piktas, neramus, irzlus. O turėdamas galimybę naudotis kompiuteriu ar internetu, praranda laiko pojūtį ir sugebėjimą kontroliuoti situaciją.
Virtualūs draugai, pažintys jam atrodo daug svarbesni nei realybė. Reikia pastebėti, jog vaikas supranta, kad elgiasi netinkamai, kad taip nereikėtų daryti, tačiau neturi pakankamai jėgų elgtis kitaip. Dėl to jis gali jausti didelę kaltę, nerimą, jį gali apimti bloga nuotaika.
Priklausomybės požymiai yra labai įvairūs ir apima keletą sričių. Pirmiausia — psichinės būsenos pasikeitimai. Dažniausiai tėvai skundžiasi, kad vaikas pasidarė nesukalbamas, išsiblaškęs, dirglus. Perdaug nesigilindami į problemos esmę, jie pradžioje visus šiuos simptomus klaidingai priskiria paauglystei. Kitiems „kompiuterio vergams“ gali pasireikšti ir fiziniai simptomai: nevalingi trūkčiojantys pirštai, riešo kanalo sindromas, skaudanti nugara, išsausėjusios akys, migrena ir miego sutrikimai.
Ar jūsų vaikas priklausomas nuo kompiuterio išsiaiškinti padės specialistų sudaryti klausimai, į kuriuos atsakę sužinosite, ar tai tik nekaltas vaikiškas smalsumas, žingeidumas, o gal jau sveikatos sutrikimo požymis.
Pagrindiniai priklausomybės nuo kompiuterio požymiai:
Tik prabudęs iš karto sėda prie kompiuterio (nei prausiasi, nei rengiasi); Vaikas valgo, geria tik prie kompiuterio; Yra bent vieną naktį praleidęs prie kompiuterio; Dėl kompiuterio yra praleidęs pamokas; Grįžęs namo iš karto puola prie kompiuterio; Gali pamiršti, kad reikia pavalgyti (pusryčiauti, pietauti ir pan.); Siaurėja mėgstamos veiklos ratas (kaip konstravimas, skaitymas, piešimas ir t.t.) kol galiausiai jos visai nelieka; Būdamas prie kompiuterio jaučiasi puikiai, gali išgyventi net euforiją, o išjungęs kompiuterį dažniausiai būna sudirgęs, nervingas, jaučia tuštumą, jį gali erzinti bet kokia veikla nesusijusi su kompiuteriu. Mažėja draugų ratas, socialiniai ryšiai, nes visi pokalbiai ir bendravimas daugiausiai palaikomas tik per internetą, kol kompiuteris pasiglemžia visas mintis užgožia realų gyvenimą; Daugėja konfliktų su artimaisiais dėl praleidžiamo laiko prie kompiuterio, vaikas pradeda išsisukinėti, meluoti.
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė R.Vaitkienė perspėja, kad tėvai, auginantys mažamečius vaikus neturėtų labai žavėtis planšetiniais kompiuteriais, kadangi normaliai tokio amžiaus vaiko raidai prioritetai turėtų būti natūrali, mus supanti aplinka, gyvas pokalbis, įvairiaspalvės knygutės, bet ne virtuali erdvė su abejotinos vertės pasiūla.
Sveikatos specialistai pataria tėveliams ypač susirūpinti, jei vaiko gyvenime vienintelis jo hobis liko naujos technologijos, o į tėvų pastangas atitraukti jį nuo jų dažniausiai reaguojama pykčiu, susierzinimu, agresija.
Patarimai tėvams ir artimiesiems, jei įtariate, kad vaikas įgijo priklausomybę nuo kompiuterio:
Normuokite prie kompiuterio praleidžiamą laiką; Stebėkite, kad kas pusę valandos vaikas padarytų 15 minučių pertrauką; Nepirkite vaikui agresyvaus turinio žaidimų; Pažaiskite su juo kartu — tuomet galėsite ne tik kontroliuoti eigą, bet ir suartėti, labiau pasitikėsite vaiku; Jei matote, kad vaikas vis dažniau peržengia nustatytas ribas nenuleiskite rankų: pasikonsultuokite su artimiausios poliklinikos psichologu; Būkite kantrūs ir patys peržiūrėkite savo elgesį ar grįžę iš darbo vietoj to, kad pasikalbėtumėte, nepuolate prie kompiuterio. Visgi dauguma naujų technologijų visų pirma yra sukurtos kaip darbo priemonės, tad savo laisvalaikį vaikai gali praleisti daug įvairiapusiškiau ir sveikiau. Vasara yra pats geriausias laikas paskatinti savo vaikus pasimėgauti geru oru ir pajudėti lauke arba išmokti naujų įgūdžių: važiuoti dviračiu, riedlente ir daug kitų smagių vasariškų ir aktyvių užsiėmimų.