• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerikietė Brenda Jensen po 11 metų trukusios tylos pagaliau vėl gali kalbėti. Moteriai atlikta gerklų transplantacija, praneša BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Kalifornijos valstijoje (JAV) atliktą operaciją pacientė Brenda Jensen vadina gyvenimo džiaugsmą grąžinusiu stebuklu.

REKLAMA

Praėjus 13 dienų po operacijos, B. Jensen pasakė pirmuosius per 11 metų ištartus žodžius: „Labas rytas, norėčiau važiuoti namo.“

Tokia operacija, kai vienu metu yra transplantuojamos ir gerklos, ir dalis trachėjos, yra atlikta pirmą kartą. Vien gerklų operacijos atvejis oficialiai žinomas – tik vienas, atliktas 1998 m. Klivlendo klinikoje, JAV.

REKLAMA
REKLAMA

Gerklos – priekinėje kaklo srityje esantis neporinis 3,5–4,5 cm ilgio vamzdelis, jungiantis ryklę su gerkle. Be kvėpavimo funkcijos, jos atlieka ir balso produkavimo funkciją – gerklose yra balso aparatas.

52 metų B. Jensen negalėjo kalbėti nuo 1999 m., kai operacijos metu jai buvo pažeistos gerklos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vamzdelis, kuris turėjo laikyti pravirus oro praėjimo latakus, sužeidė gerklas, dėl pažeisto audinio moteris nebegalėjo kvėpuoti. Nuo tada B. Jensen nebejautė maisto kvapo ir skonio, o kvėpavimą palaikė į trachėją įstatytas vamzdelis.

REKLAMA

Spalio mėnesį Kalifornijos „Davis“ medicinos centre iš donoro kūno buvo išimtos gerklos, skydliaukės liaukutės ir 6 cm trachėjos vamzdelis. 18 valandų trukusios operacijos metu donoro organai buvo persodinti į B. Jensen gerklę.

Praėjus 13 dienų po operacijos, moteris jau gali kalbėti. B. Jensen džiaugiasi sėkmingu medikų darbu: „Ši operacija sugrąžino mano gyvenimą. Jaučiuosi palaiminta, vėl gavusi galimybę kalbėti.“

REKLAMA

Po operacijos moteris iš naujo mokosi ryti. „Kiekviena diena yra pilna naujų dalykų. Sunkiai dirbu, kad atstatyčiau savo balsą ir vėl išmokčiau normaliai valgyti“, – pasakoja B. Jensen.

Jungtinės operaciją atlikusių chirurgų komandos narys Martinas Birchallas teigia, kad gerklos yra vienas iš sudėtingiausių organų žmogaus kūne.

„Mes supratome, kad atstatydami nervus galime atstatyti ir priversti funkcionuoti net pačius sudėtingiausius organus. Tai atveria platesnes galimybes veido transplantacijos srityje“, – sakė M. Birchallas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų