• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie keisčiausi ir sunkiausiai suvokiami moksliniai eksperimentai istorijoje buvo, techniškai kalbant, nesėkmingi – arba vykdytojai nepasisekdavo norėto rezultato, arba jis būdavo kur kas keistesnis nei buvo tikėtasi ar norėta. Listverse.com siūlo pasidomėti net 10 tokių keistų ir net kraupių eksperimentų.

REKLAMA
REKLAMA

10. Unabomberį sukūrė CŽV

Genijus Unabomberis (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)

Tedas Kaczynskis, taip pat žinomas kaip Unabomberis, šiuo metu yra įkalintas iki gyvos galvos už 3 asmenų nužudymą ir 23 asmenų sužeidimą. Ko dauguma nežino – prieš išpuolius jis buvo vertinamas kaip genijus.

REKLAMA

Mokykloje jis „prašoko“ 6 ir 11 klases, o sulaukęs 16-os jau pradėjo studijuoti Harvardo universitete. Dėl socialinių įgūdžių trūkumo vaikystėje jis buvo nuolat skriaudžiamas, tačiau kolegos pastebėjo, kad vaikinas pasižymi išskirtiniais matematiniais gabumai. Studijuodamas T. Kaczynskis taip pat dalyvavo psichologinę žalą padariusiame CŽV eksperimente, kuris buvo elgesio inžinerijos projekto MKUltra dalis. Tyrimą vykdė daktaras Henrys Murray‘us, kuris kiekvieną iš dalyvių paprašė aprašyti savo sapnus ir siekius. Tada studentai buvo kviečiami į kambarį, kuriame prie jų prijungti elektrodai, kad būtų užfiksuotos visos reakcijos, kuomet jiems teko klausytis labai asmeniškos, skausmingos, brutalios kritikos apie parašytas esė. Po to studentai buvo verčiami daug kartų žiūrėti filmuotą medžiagą, kurioje jie įžeidinėjami ir fiziškai skriaudžiami. Patirtis per šiuos eksperimentus susijungė su vaikystės traumomis bei socialinių įgūdžių trukumu ir jaunąjį genijų pradėjo kankinti nepakeliami košmarai. Netrukus norėdamas pabėgti nuo žmonių jis persikraustė gyventi į atokią vietą už Lincolno, Montana.

REKLAMA
REKLAMA

Čia T. Kaczynskis pasistatė trobelę ir gyveno be jokių patogumų – elektros ar bėgančio vandens. Jis nusprendė viskuo apsirūpinti pats, kūrė primityvias technologijas. Tačiau jo darbą sutrikdė miestų plėtra ir pramonės kompanijos, naikinusios natūralią aplinką. Tai visiškai palaužė T. Kaczynskį. Jis pradėjo manyti, kad technologija ir ją kuriantys asmenys yra blogis. Tai ir nulėmė sprendimą siųsti sprogmenis į įvairias institucijas, įskaitant universitetus ir oro uostus. Per 18 terorizavimo metų jis tapo rimtu FTB taikiniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9. LSD ir prancūzų isterija

LSD poveikis (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)

Pont-Saint Esprit miestelis Prancūzijoje nėra garsus, tačiau 1951 metu rugpjūčio 15 apie jį sužinojo daugelis – čia dideliam skaičiui žmonių pasireiškė keista psichozė. Kai kas mano, kad šis apie 500 žmones palietęs psichozės protrūkis yra su CŽV programa MKUltra susijęs eksperimentas.

REKLAMA

1949 metais šis įvykis buvo tariamai susietas su JAV vykdytais naujo narkotiko LSD eksperimentais. Haliucinacijos buvo įvairios: vieni asmenys įtikėjo, kad juos ėda gyvatės, kiti šoko pro langus manydami, kad yra lėktuvai ir gali skraidyti. Tuo metu JAV manė, kad galėtų LSD panaudoti kaip ginklą ir tiap sumažinti priešų gebėjimą pulti.

REKLAMA

Isterija pasibaigė 5 asmenų mirtimis ir dviejų asmenų savižudybėmis – visos mirtys liko nepaaiškintos. Haliucinacijų prižastimi buvo pripažinti į orą iš kompanijos the „Sandoz Chemical“, įsikūrusios netoli miestelio, patekę nuodai. Manoma, kad chemikalų kompanija dirbo kartu su CŽV, kad būtų pagaminti didžiuliai kiekiai LSD ir būtų galima su jais eksperimentuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

8. Grožis ir protas

Hedy Lamarr (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)

Hedy Lamarr buvo garsi gražuolė ir aktorė, pasižymėjusi ir neeiliniais protiniais gabumais.

Sklandžiai klostantis karjerai 1940-aisias aktorė kartu su George‘u Antheiliu nusprendė sukurti slaptą komunikacijos sistemą. Ji buvo talentinga matematikė ir su G. Antheilio pagalba ji sugebėjo sukurti primityvią dažnio šokinėjimo technologiją. H. Lamarr tikėjosi, kad jos išradimas galėtų būti naudingas kariuomenei siekiant geriau maskuoti radio ryšiu valdomas torpedas. Nepaisant to, kad išradimas buvo patentuotas, mažai kas atkreipė į jį dėmesį – juk technologiją išrado moteris ir dar aktorė.

REKLAMA

Tačiau išradimas vis tik buvo pripažintas 1962 metais. Patentas jau nebegaliojo, o su juo aktorė prarado viltį ir išgarsėti kaip išradėja. Dabar H. Lamarr išradimas yra „Bluetooth“ ir „Wi-Fi“ pagrindas.

7. Savižudybių daina

Savižudybes skatinanti daina (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)

Kas nutiktų, jei egzistuotų tokia liūdna daina, kad galėtų paskatinti nusižudyti? Kai kas mano, kad tokia daina jau yra - tai 1933 metais Rezso Seresso sukurta daina „Niūrusis sekmadienis“ (angl. Gloomy Sunday).

REKLAMA

Ji buvo parašyta tuo metu, kai JAV kankino Didžioji depresija, o R. Seresso gimtojoje Vengrijoje į valdžią atėjo fašistai. Dainos žodžiai atspindėjo kompozitoriaus tikėjimo žmogumi mažėjimą ir vykdomas baisybes. Ji kartais apibūdinama kaip neįprastai liūdna malda, kad Dievas pasigailėtų blogų žmonių – būtent dėl to kompozitoriui sunkiai sekėsi įrašyti ir parduoti šią dainą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su ja vienaip ar kitaip siejama net 19 savižudybių JAV ir Vengrijoje įskaitant ir paties kompozitoriaus žūtį – savižudybės įvykdytos iškart po dainos klausymo, ji minėta atsisveikinimo žinutėse, mirusieji rasti su dainos tekstais, etc.

6. Haberio taisyklė

Fritzas Haberis (nuotr. Listverse.com) (nuotr. Balsas.lt)

Dauguma žino, kad Fritzas Haberis gavo Nobelio premiją už susintetintą amoniaką trąšoms ir sprogmenims, bet nedaugelis yra girdėję apie jo bendradarbiavimą su Vokietija Pirmojo pasaulinio karo metu. Daugelis to meto mokslininkų Pirmajį pasaulinį karą suvokė ne kaip karą tarp valstybių, o kaip varžytuves tarp jų pačių dėl naujų ir mirtinų cheminio ginklo išradimų. F. Haberis, taip pat žinomas kaip „cheminio ginklo tėvas“. Jis atrado mirtinas chloro dujas, kurios dėl savo tankumo susikaupdavo priešų apkasuose ir juos nudegindavo bei uždusindavo. Mokslininkas taip pat nustatė, kad mirtinų dujų poveikis priklauso nuo jų koncentracijos ir laiko, per kurį asmuo yra veikiamus dujų. Lygtis pavadinta Haberio taisykle.

REKLAMA

F. Haberis didžiavosi galėdamas dirbti Vokietijai; už pasiekimus chemijos srityje jam buvo suteiktas kapitono laipsnis. Mokslininkas tikėjo, kad cheminis ginklas yra humaniškas, kadangi mirtis yra mirtis nepaisant jos priežasties. Tačiau jo žmona Clara Immerwahr (pirmoji moteris chemikė, įgijusi daktaro laipsnį Breslau universitete), labai prieštaravo jo darbui su mirtinomis dujomis. Ji nusižudė pamačiusi nesuvokiamai žiaurų chloro dujų poveikį Ypres mūšio metu.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, naciai mokslininkui (kuris, beje, buvo žydas) pasiūlė finansuoti jo tyrimus. F. Haberis atsisakė ir su savo aisistentu pabėgo į Kembridžą (Didžioji Britanija).  

Laukite tęsinio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų