Dviejų vaikų motinos gyvybė galėjo būti išsaugota, jeigu apie jai gresiantį pavojų iš anksto informuota policija būtų laiku ėmusis atitinkamų veiksmų. Taip tvirtina ketvirtadienio rytą per sprogimą automobilyje žuvusios 41 metų panevėžietės Ritos artimas draugas Viktoras (tikri vardai ir pavardės redakcijai žinomi). Susprogdintas automobilis.
Dviejų vaikų motinos gyvybė galėjo būti išsaugota, jeigu apie jai gresiantį pavojų iš anksto informuota policija būtų laiku ėmusis atitinkamų veiksmų. Taip tvirtina per sprogimą automobilyje žuvusios 41 metų panevėžietės artimas draugas.
Perspėjo apie ketinimus nužudyti
Vyras teigia, kad pirmadienį jiedu su Rita kreipėsi į policiją, kad ši apsaugotų moterį nuo jos buvusio gyvenimo draugo, vienos įmonės savininko 50 metų Valdo (vardas pakeistas), kuris grasina susisprogdinti kartu su ja.
„Iš mūsų tik pasijuokė, esą meilės trikampis. Joks raštiškas pareiškimas nebuvo priimtas. Tebuvo žodinis pasikalbėjimas ir tiek. Tai, ką policija pasakoja po įvykio, yra pasakos. Paprašykite, kad parodytų pareiškimą. Jiems reikės labai pasistengti, kad išsaugotų mundurą. Po nelaimės aš Panevėžio policijos komisarui pasakiau, ką galvoju apie jų kontorą“, – „Sekundei“ tvirtino ponas Viktoras.
Kad pareigūnai į informaciją apie Valdo ketinimus nužudyti Ritą pažiūrėjo pro pirštus, tvirtina ir pastarojo draugas Povilas, kuris kelios dienos prieš nelaimę dėl šito taip pat kreipėsi į policiją.
„Jis turėjo keršto planą nužudyti, smulkmenų nepasakojo, bet leido suprasti, kad taip bus. Aš pareigūnams sakiau, kad čia ne juokai, nes jį pažįstu. Jeigu jau jis užsibrėžė ką padaryti, tai padarys. Bet policija nekreipė dėmesio“, – po tragedijos žurnalistams sakė Povilas.
Viktoras dvi dienas slėpė draugę nuo galimo pasikėsinimo viename atokiame kaime. Trečiadienį moteris atėjo į darbą, ji vienoje įmonėje dirbo administratore. Ketvirtadienio rytą, kelios minutės po 9 val., į įmonės biurą atvykęs jos darbdavys Gintaras Valiūnas nustebo, kad neatrakintos durys. Pasak jo, Rita buvo pareiginga darbuotoja. Pirmadienį ir antradienį ji darbdavį buvo įspėjusi, kad neatvyks į darbą, ir nurodžiusi priežastis. Todėl jis labai susirūpino neradęs administratorės darbo vietoje.
G. Valiūnas moteriai mėgino prisiskambinti, tačiau jos telefonas buvo išjungtas. Po keliolikos minučių darbdavys sužinojo, kad įvyko tragedija.
Kerštautojas savo planą įvykdė
Nuošalioje Rėklių gatvės aikštelėje po 9 val. nugriaudėjo toks galingas sprogimas, kad aplinkiniai gyventojai pamanė, jog sprogo netoliese esanti degalinė. Išbėgę į lauką jie pamatė dūmus ir liepsnas. Paaiškėjo, kad sprogo ir užsidegė aikštelėje stovintis automobilis „Fiat Bravo“. Ugniagesiams užgesinus liepsnojantį automobilį jo viduje buvo rasti dviejų beveik visiškai sudegusių žmonių palaikai.
Vienas kūnas buvo ant automobilio priekinės keleivio sėdynės, o kitas – ant galinės.
Pirminiais duomenimis, ant priekinės sėdynės sėdėjo Valdas, ant užpakalinės Rita.
Automobilis priklausė žuvusiajai. Kol kas neaišku, kaip Valdui pavyko prisiartinti prie Ritos.
Jos pažįstami tvirtina, kad moteris, sužinojusi apie buvusio draugo ketinimus, drebėjo kaip epušė.
„Žiūrėk, kad jis tau po automobiliu kokios bombos nepadėtų“, – įspėjo Ritą viena bičiulė, kai ši jai prasitarė apie buvusio gyvenimo draugo kėslus.
Šie žodžiai tapo pranašiški. Motinos neteko studentas ir moksleivis.
Ikiteisminį tyrimą dėl nužudymo pradėjusi policija teisinasi, kad Rita jų prašė profilaktiškai pabendrauti su Valdu. Pareigūnai grėsmės neįžvelgė.
Terorizavo tariamą konkurentą
Viktoras pasakojo, kad su Rita susipažino prieš keletą mėnesių. Jiedu kartu negyveno, tik susitikinėjo. Išsiskyrusi moteris augino du vaikus. Viktoras žinojo, kad Rita po skyrybų maždaug septynerius metus gyveno su Valdu. Pastaruosius metus jiedu gyveno atskirai.
Viktorui Rita sudarė švelnios, malonios, be galo mylinčios savo vaikus moters įspūdį. Pasak jo, Rita rūpinosi garbaus amžiaus tėvais.
Rita naujajam draugui atsivėrė, kad jos gyvenimas su Valdu buvo kupinas streso. Vyriškis elgdavosi neadekvačiai, tai norėdavo kartu gyventi, tai nenorėdavo. Jis dingdavo keliems mėnesiams, paskui vėl grįždavo.
Šiaip jau uždaro būdo žuvusioji ir draugėms kartais pasiguosdavo nebežinanti, ko Valdas nori.
„Kai jis grįždavo, ji nušvisdavo, kai išeidavo, vėl būdavo liūdna“, – pasakojo viena su Rita artimiau bendravusi panevėžietė.
Pasak jos, Valdas Ritai dovanodavo papuošalų, drabužių, tačiau supykęs reikalaudavo juos grąžinti.
Viktoras teigia, kad jau po pirmojo susitikimo su Valdu supratęs, kad tam žmogui kažkas negerai su psichine sveikata.
„Akys paklaikusios, kalba visokias nesąmones. Jam ant kaktos buvo parašyta, kad ligonis“, – kalbėjo draugės netekęs vyras.
Valdas terorizavo Viktorą jo paties namuose. Pas jį buvo atėjęs kelis kartus, švintant, veržėsi į vidų, triukšmavo. Reikalavo, kad Viktoras nebeskambintų Ritai ir su ja nebesusitikinėtų.
„Išvariau tik su ginklu. Turiu leidimą laikyti ginklą. Paskutines kelias savaites miegojau su šautuvu rankose. Jaučiausi kaip medžiojamas žvėris. Tačiau labiausiai jaudinausi dėl savo mažamečio vaiko, su kuriuo gyvenu. Ką gali žinoti, kas gali į galvą šauti tokiam žmogui. Buvo aišku, kad bėda čia pat, todėl ir ieškojom pagalbos policijoje“, – „Sekundei“ pasakojo žuvusiosios draugas.
Prašė vežti pas psichiatrą
Apie Valdo planus nužudyti draugę ir nusižudyti pačiam jiedu sužinojo iš jo bičiulio.
Valdo draugas Povilas įspėjo Ritą apie gresiantį pavojų, papasakojo, kad Valdas prieš mirtį pasirūpino testamentu, parašė atsisveikinimo laišką artimiesiems ir net savo įmonės buhalterei. Verslininkas savo partneriams nurodė, kaip tvarkyti verslo reikalus, kai jo nebebus.
Buvusią žmoną jis kartu vežiojosi pas skolininkus ir nurodė jiems atsiskaityti su ja.
Buvusi Valdo sutuoktinė suprato, kad jo ketinimai rimti, ir paprašė draugų pagalbos.
Šie, kaip sakė Povilas, nutarė kreiptis į policiją, nes nematė kito būdo, kaip užbėgti nelaimei už akių. Povilo teigimu, jis pareigūnų prašė išvežti Valdą į ligoninę, tačiau tie atsikalbinėjo neturį teisės žmogaus prievarta vežti pas gydytojus.
„Sakau, pažiūrėsim, ką jūs kalbėsite, kai žmogaus nebebus“, – pasakojo vyras.
Pasak Viktoro, to paties policininkų prašė ir jis su Rita, siūlėsi parašyti pareiškimą, kad policija turėtų pagrindą imtis prieš Valdą atitinkamų veiksmų. Viktoras pasakojo apie Valdo išpuolius savo privačioje valdoje, nenutylėjo, kad tik su ginklu išvijo įsibrovėlį.
„Mums buvo pasiūlyta nemokyti pareigūnų dirbti. Aš atkirtau, kad, matyt, reikia, jog pasikartotų Draučių įvykis ir nusineštų žmonių gyvybių, tada jie pradės ką nors daryti“, – kalbėjo Viktoras.
Jo žiniomis, tyrėja Ritai paliko savo numerį ir pasakė skambinti, jeigu kas. Pareigūnai apklausė ir Valdą.
Nepatikrintais duomenimis, pirmadienį tyrėja telefonu Ritai davė pasikalbėti su Valdu. Šis moterį patikino, kad neturi jokių blogų kėslų jos atžvilgiu, žadėjo, kad greitai išvyks į užsienį.
Tragedijos dieną, apie pusę aštuntos ryto, Viktoras paskambino draugei, pasiteiravo apie jos dienos planus. Ši sakė skubanti į turgų, norinti apsipirkti. Vyras gali tik spėlioti, ar moteris sakė tiesą.
Pareigūnai grėsmės neįžvelgė
Penktadienį Panevėžio apskrities VPK išplatino pareiškimą, kuriame aiškina, kad žuvusi moteris turėjo netiesioginių įtarimų, jog buvęs draugas gali kelti grėsmę jos saugumui.
Ji gruodžio 8 dieną pranešė, kad buvęs draugas netiesiogiai grasina, planuoja su ja susidoroti, tačiau nedetalizavo kaip. Teigiama, kad moteris buvo išsamiai apklausta. Apklausoje prašė, nustačius realią grėsmę, imtis priemonių ir užkirsti kelią nusikalstamiems buvusio draugo veiksmams. Nenustačius realaus pavojaus, prašė profilaktiškai pabendrauti su minėtu vyru.
Tą pačią dieną, pareigūnams pabendravus su nurodytu vyru, policininkai priėjo prie išvados, kad nėra pakankamo pagrindo manyti, jog buvo grasinimų ir grėsmė yra reali. Per pokalbį vyras pareigūnams nesukėlė įtarimų, nebuvo nusiteikęs priešiškai, kalbėjo ramiai, nerodė agresijos ar keršto troškimo požymių. Jis tikino neketinantis draugei daryti nieko blogo. Pareigūnai medžiagą užregistravo ir perdavė toliau tikslinti informaciją.
Atliks tarnybinį patikrinimą
Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas pavedė atlikti tarnybinį patikrinimą dėl ketvirtadienį Panevėžyje įvykusio sprogimo ir dviejų žmonių žūties. Tarnybinį patikrinimą pavesta atlikti Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Imuniteto valdybai. Jai pavesta perimti visą iki šiol Panevėžio policijos surinktą medžiagą ir išsiaiškinti, ar pareigūnai tinkamai sureagavo į gautą informaciją ir ėmėsi tinkamų priemonių. Teigiama, kad atsižvelgiant į bylos sudėtingumą ir sukeltą atgarsį, į tyrimą metamos didesnės pajėgos. Policijos generalinio komisaro sprendimu ikiteisminį tyrimą dėl Panevėžyje įvykusio sprogimo perima daugiau galimybių ir pajėgų turintys Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai jiems padės. Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis surengtoje spaudos konferencijoje dėl rezonansinio įvykio Panevėžyje teigė, kad policija prieš kelias dienas buvo gavusi moters pareiškimą, kad buvęs draugas jai grasina. Pasak ministro, moteris buvo apklausta kaip liudytoja, tą pačią dieną buvo apklaustas ir vyriškis. Pastarasis visus kaltinimus paneigė. Ministro teigimu, pradėtas tyrimas dėl pareigūnų veiksmų atsakys į klausimą, ar Panevėžio policija tinkamai reagavo į situaciją. Per tyrimą turės būti nustatyta, ar buvo kokių nors duomenų, kuriais remiantis buvo galima vyriškį sulaikyti.
Inga SMALSKIENĖ