Vakar prasidėjęs Zuokų šeimos surengtas Fluxus stiliaus pasirodymas tęsiasi. Ir Šiandien į jį įtraukiama dar daugiau artistų. Štai čia, savo namuose Agnė Zuokienė demonstruoja eskizus iš esą netyčia savo namuose atrasto meninių vertybių kupino lobio.
O štai čia matote šio paveikslo autorių – Eugenijų Varkulevičių-Varkalį. Jis minėtą savo darbą pamatė per televiziją. Vyras prisipažįsta nustebęs, nes šio savo kūrinio nesėkmingai ieškojo ilgiau nei dešimtmetį.
„Skambinu, sako, skambink tam, aš nežinau kur, skambink anam, skambink Zuokui, Zuoko nėra, iš kur aš telefoną turėsiu, aš tik pamatau, kai Jonas atvažiuoja arba laidotuvės, arba per rinkimus. Nu jis žmogus užsiėmęs", – kalbėjo E. Varkulevičius-Varkalis.
Pasak Vilniaus miesto savivaldybės vakar iš Zuokų rezidencijos susirinkusios apie šimtą dėžių, kuriose – galimai Mekui priklausęs turtas ir meno kūriniai, į juos kreipiasi ir daugiau menininkų, domėdamiesi ir ieškodami seniau pradingusių ir ilgus metus neatsiradusių savo kūrybos darbų. Todėl bent jau kol kas visas Zuokų rezidencijoje aptiktas lobis bus saugomas Vilniaus miesto savivaldybėje. Tuo pačiu bus ieškomi tikrieji jo savininkai.
„Į mus kreipėsi ir menininkai, ir galimai to turto savininkai kiti. Mes visus tuos meininkus ir Lietuvos Meko fondo, rytoj susitiksim apsižiūrėt kas kaip tenai atrodo", – sakė savivaldybės atstovas Povilas Poderskis.
Susitikime dalyvaus ir Agnė Zuokienė, kuri kol kas, pasak antstolių, yra šių meno objektų savininkė, ir savivaldybei perduotą turtą demonstruoti galimiems jo savininkams galima tik su moters žinia. O štai Jono Meko fondo direktorius Edgaras Stanišauskas aiškina, kad šioje dramoje kalti tik savivaldybės atstovai, neapsižiūrėję kam iš tiesų neva meno dirbinių kupini lobiai iš Zuokų rezidencijos buvo adresuoti.
„Savivaldybė atvažiavo ir išsivežė privačius daiktus. Ir manau, kad jie tiesiog sumaišė Jono Meko savivaldybės įstaigą su Jono Meko fondu, kuris yra privatus fondas ir turi knygų, daiktų", – tikino Meko fondo atstovas Edgaras Stanišauskas.
Mat su Jono Meko palikimu, darbais ir projektais Vilniuje dirba dvi įstaigos. Fluxus kolekciją kuruojantis Jono Meko vizualiųjų menų centras, priklausantis savivaldybei ir Jono Meko fondas, kuri yra privati įstaiga. Būtent pastaroji įmonė, pasak jų atstovų ir paties buvusio Vilniaus mero Artūro Zuoko, yra didelį skandalą sukėlusių daiktų tikrieji savininkai. Esą ant dėžių – aiškiai matyti ir adresatas, kuriam jos buvo siųstos.
Tačiau savivaldybės atstovai kol kas neatmeta galimybės, kad turto savininkų ir jo atsiradimo versijų gali būti ir kitų, todėl laukia išsamus tyrimas bei kruopšti Jurgio Mačiūno meno kolekcijos inventorizaciją, kurios įsigijimą už apie 4 milijonus eurų inicijavo tuometis Vilniaus meras, geras Jono Meko bičiulis Artūras Zuokas.
„Jokių tikimybių dabar neatmetam, ir viskas tikrai yra įmanoma ir šiuo metu suburta komisija savivaldybėje, ten tikrai sprendžia tuos klausimus, bando įvertinti, na ir pagal kelis daiktus, kuriuos vakar paėmėme, pasižiūrėsime ar taip yra ar nėra", – tęsė P. Poderskis.
Kol nėra tyrimo išvadų nuo pareigų lieka nušalintas ir Jono Meko vizualiųjų menų centro vadovas Gintaras Sodeika. Pasak paties Artūro Zuoko – tokie savivaldybės veiksmai – neatleistini.
„Kažkas atvažiuoja į jūsų namus, išsiveža jūsų daiktus, nors ant jų aiškiai parašyta Užupio 30, Jono Meko fondas, ir ten jokie ne meno kūriniai, jokie sakykim vertingi dalykai, o knygos ir daiktai susiję su Fluxus ministerijos projektais, kurie buvo Vilniuje ir Kaune. Viskas. Taip kaip savivaldybė viską paėmė, taip viską ir atiduos“, – aiškino buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas.
Galimai tikrųjų Zuokų rezidencijoje konfiskuotų meno vertybių šeimininkai – Jono Meko fondas – atgavus daiktus iš savivaldybės žada surengti meno vertybių parodą visiems , kam smalsu iš arčiau pamatyti, kas gi slepiasi tokį skandalą sukėlusiose dėžėse. O štai Vilniaus miesto savivaldybės atstovai kol kas negali atsakyti, kada tyrimas dėl konfiskuotų daiktų bus baigtas. Esą daiktų daug, tyrimas gali ir užtrukti.