Šūviai į teisėją politikams ir teisėsaugai reiškia signalą, kad valstybė praranda autoritetą ir teisingumo vykdymo monopolį, rašoma naujausioje „Balsas.lt savaitėje“.
Po kruvinų skerdynių visa Lietuva diskutuoja. Kauniečio Drąsiaus Kedžio išpuolis visuomenę suskaldė į dvi dalis: vieni – už jį, kiti – prieš. Ką daryti žmogui, kuris neranda savo teisybės nė vienoje teisėsaugos institucijoje? Kaip elgtis praradusiam bet kokią viltį?
D. Kedys metus visoms įmanomoms instancijoms tvirtino, kad jo mažametė duktė buvo seksualiai išnaudojama. Galiausiai, kaip įtariama, jis nušovė teisėją, kurį laikė kaltu. Buvo nužudyta ir moteris, kurią D. Kedys laikė nusikaltimo bendrininke.
Žiniasklaida kaista nuo versijų ir interpretacijų. Nemaža dalis visuomenės piktdžiugiškai trina rankas dėl dviejų dalykų: „pelnytos bausmės pedofilams“ ir keršto lietuviškosios Temidės tarnams.
Sociologai tvirtina, kad žmonių simpatijos D. Kedžiui ir pratrūkstanti neapykanta teisingumo sistemai yra dėsningos, brendusios ne vienus metus.
Valstybės autoritetas – dugne
Kalbinami Seimo nariai pripažino, kad valstybės autoritetui ir teisingumo sistemai ši istorija sudavė skaudų smūgį. Parlamente rengiamasi steigti laikinąją tyrimo komisiją, kuri turėtų aiškintis visas tragiško incidento aplinkybes ir pareigūnų atsakomybę.
Seimo operatyvinė veiklos komisijos pirmininko pavaduotoja Dalia Kuodytė „Balsas.lt savaitei“ sakė, kad svarbiausia dabar net ne tai – ką laikyti „geraisiais“, ką – „blogaisiais“. Ji sutiko, kad į žmogaus, kėlusio dukters tikro ar tariamo seksualinio išnaudojimo klausimą, skundus nebuvo laiku ir adekvačiai reaguojama.
Anot D. Kuodytės, kraujo praliejimo buvo galima išvengti abiem atvejais: jeigu D. Kedys teisus ir jeigu išsigalvoja ar jam vaidenasi. Prokuratūra ir vaikų teisių apsaugos institucijos, pasak parlamentarės, laiku nereagavo. „Kaltinimai ir keliamos problemos buvo pernelyg rimtos, kad būtų galima nereaguoti. Vienaip ar kitaip teisėsauga ir atsakingos institucijos turėjo klausimą išspręsti“, – sakė ji.
Parlamento Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Vytautas Gapšys „Balsas.lt savaitei“ sakė nesuprantąs, kokių dar savo kaltės įrodymų ieško generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, žadantis atsistatydinti, jei jo kaltė bus rasta. „Prokuroras neturėtų slėptis už įstatymų, o to, atrodo, yra gana meistriškai išmokęs, – sakė V. Gapšys. – Niekas nesako, kad jis asmeniškai kaltas dėl įvykių, tačiau politinę ir moralinę atsakomybę už tai, kad jo vadovaujama institucija nesugebėjo užkirsti kelio tragedijai, prokuroras turi prisiimti. Jo delsimas atsistatydinti nesuvokiamas sveiku protu.“
Parlamentaras perspėjo, kad nieko nesiimdama valstybė gali prarasti teisingumo vykdymo monopolį, kuris jai priklauso, tada padėtis gali tapti nekontroliuojama.
Paklaustas, ką dabar patartų D. Kedžiui ar kitam žmogui, kuris jaučiasi nebeturįs į ką apeliuoti, politikas atsakė, kad D. Kedys turi suprasti, jog tragedija įvyko ne tik jo, bet ir nužudytų žmonių šeimose. Pasak V. Gapšio, galutinius taškus istorijoje vis tiek turės sudėlioti teismas.
Pareigūnai muistosi
Generalinis prokuroras A. Valantinas ramiai slapstosi už kodeksų paragrafų bei ikiteisminio tyrimo paslapčių ir nelabai rišliai aiškina atsistatydinsiąs, jei būsianti rasta jo kaltė.
Generalinis prokuroras esą pradėjo tarnybinį patikrinimą, aiškinamasi, ar ikiteisminis tyrimas dėl galimo mažametės mergaitės tvirkinimo buvo atliekamas tinkamai. „Analizuosime, kodėl tiek laiko truko prokurorų veiksmai šioje byloje ir kas dėl to kaltas. Žinoma, jeigu bus nustatyti pareigūnų, atlikusių šį tyrimą, netinkami veiksmai, jie turės už tai atsakyti“, – sakė A. Valantinas.
Maža to, A. Valantinas televizijoje paeiške, kad, jei generaliniai prokurorai prisiims atsakomybę už visas nusikalstamas veikas, Lietuvai neužteks generalinių prokurorų.
Vaikų teisių apsaugos kontrolierės oficiali svetainė internete skelbia: „Šiuolaikiniame pasaulyje vaiko teisių išmanymas ir tinkamas bei savalaikis jų įgyvendinimas visuose visuomenės gyvenimo lygmenyse yra vienas svarbiausių demokratinės valstybės požymių, o visuomenės ugdymas žinoti ir gerbti vaiko teises – neatsiejama demokratinės valstybės pilietinė tradicija“.
Šie žodžiai didelei daliai visuomenės, kaip byloja internautų atsiliepimai, dabar skamba kaip patyčios.
Kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė, kaip ir generalinis prokuroras, nekomentuoja D. Kedžio išplatintos vaizdo medžiagos su mažametės mergaitės liudijimais apie seksualinį išnaudojimą. Kaip ir A. Valantinas, ji atkerta, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, ir komentuoti negalinti.
Sociologai: visuomenė niršta
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai" generalinės direktorės Rasos Ališauskienės nė kiek nestebina, kad didelė visuomenės dalis palaiko linčo teismą net nelaukdama oficialių tyrimų rezultatų. Toks džiūgavimas dėl nušauto teisėjo, dar pagardintas tuo, kad jis netiesiogiai kaltinamas pedofilija, pasak jos, dėsningai išplaukia iš visuomenės požiūrio į teismus, teisingumo vykdymą šalyje.
Pasak R. Ališauskienės, visuomenės susierzinimas brendo seniai: „Jau prieš pusantrų metų sakiau, kad visuomenėje pastebima nusivylimo banga. Žmonių negatyvios nuotaikos nėra naujiena. Kalbant apie dabartinius vertinimus, tiesiog taip sutapo, kad epicentre atsidūrė teisėjas. Žmonės yra nusivylę ir netiki, kad galima rasti teisingumą, nepasitiki valstybės institucijomis. Sociologų tokia reakcija nestebina. Mūsų visuomenė yra santykinai rami, kol nenutinka panašus įvykis.
Galima pasižiūrėti į Graikiją arba kad ir į Prancūziją. Prisiminkime, nuo ko prasidėjo neramumai Prancūzijoje. Policininkai sumušė jaunuolį. Pareigūnai, teisėjai yra savotiški simboliai, į kuriuos visuomenė reaguoja ir nukreipia savo pyktį.“
Anot sociologės, visuomenės nuotaikos daugiau blogėti jau nebegali, nes pasitikėjimas valdžia ir teisėsauga smukęs didžiuliu mastu, o gerėjimui prielaidų nematyti. Tad socialinis stabilumas priklauso nuo to, ar bus dar panašių visuomenę audrinančių įvykių. Kol politikai sudaro komisijas, prokurorai atlieka tarnybinius patikrinimus, o vaikų teisių apsaugos kontrolieriai stebi procesų eigas, galima tik spėlioti, ar daugės linčo teismų ir ar augs jų populiarumas.
TIK FAKTAI
Lietuvos gyventojai, anot apklausos, kurią rugsėjo 3–9 dienomis atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“, teismais nepasitiki 38,5 proc., pasitiki – 18,1 proc.
Pedofilijos tramdymo srityje valstybei nesiseka daryti pažangos. Visoje Lietuvoje išgarsėjęs ir ne kartą už seksualinį nepilnamečių išnaudojimą teistas kaunietis Ervydas Čekanavičius, kaip jau rašė balsas.lt, toliau bylinėjasi su žiniasklaida ir dievagojasi esąs nekaltas. Šiemet birželį pasibaigus teismo posėdžiams iškrypėlis ramiai pačiame Vilniaus centre buvo pastebėtas mažamečio berniuko draugijoje.
Kaune sklando fantastiškiausios versijos dėl miestiečių ramybę sudrebinusių kraupių skerdynių priežasčių. Viena jų – saugumo struktūros surežisavo šį drastišką išpuolį neva siekdamos nukreipti dėmesį nuo aukščiausių šalies politikų, atvedusių Lietuvą prie bedugnės. Taip pat yra manančiųjų, kad tokiu būdu „daktarų“ kriminalinės grupuotės sėbrai bando įbauginti teisėjus, kurie netrukus ketina atversti daugiau kaip prieš dešimtmetį padarytų šios grupuotės nusikaltimų bylas. Šioje byloje vienas kaltinamųjų – kriminalinio pasaulio šulu vadinamas Henrikas Daktaras.
Teisėsaugininkai teigia, kad narpliojant šiuos nusikaltimus aktyviai prisideda net saugumo darbuotojai. Prasidėjo „raganų medžioklė“ – šalia pedofilija kaltinamų asmenų namų nuolat budi įsislaptinę teisėsaugos struktūrų atstovai. Jie moderniausiomis technikos priemonėmis klausosi telefonų pokalbių, filmuoja, fotografuoja prisiartinančius asmenis. Liudininkų teigimu, aukų laidotuvėse taip pat dalyvavo nemažai įtarimą sukėlusių fotografų, kaip spėjama, iš teisėsaugos organų.
Generalinio policijos komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas per televiziją pareiškė, kad dviguba žmogžudyste įtariamas D. Kedys anksčiau nebuvo patekęs į teisėsaugos akiratį, tačiau „Balsas.lt savaitės“ šaltiniai leidžia manyti, jog kadaise vyras ne tik palaikė glaudžius ryšius, bet ir turėjo bendrų reikalų su Garliavoje gyvenusiais kriminalinio pasaulio veikėjais.
Dviguba žmogžudyste įtariamo D. Kedžio gerbėjai, kurių jau keli tūkstančiai, susibūrė socialiniame interneto tinkle „Facebook“. Jie skelbiasi palaiką pasirinktą kovos su pedofilais ir jų užtarėjais metodą ir deklaruoja valstybę esant nepajėgią vykdyti teisingumą. Prie prokuroatūros pastatų Lietuvos miestuose buvo suorganizuotos protesto akcijos.