• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Žmogaus teisių komitetas trečiadienį pritarė pataisoms, kuriomis daliai darbuotojų būtų įtvirtinama prievolė testuotis dėl Covid-19. Tiesa, komiteto narys valstietis Dainius Kepenis tvirtina, kad pataisos prieštarauja Konstitucijai, nes esą įteisintų bandymus su žmonėmis, tačiau kiti Seimo nariai su tuo nesutinka.

Seimo Žmogaus teisių komitetas trečiadienį pritarė pataisoms, kuriomis daliai darbuotojų būtų įtvirtinama prievolė testuotis dėl Covid-19. Tiesa, komiteto narys valstietis Dainius Kepenis tvirtina, kad pataisos prieštarauja Konstitucijai, nes esą įteisintų bandymus su žmonėmis, tačiau kiti Seimo nariai su tuo nesutinka.

REKLAMA

Seimo Žmogaus teisių komitetas trečiadienį svarstė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisa. Dėl šių pataisų Seimas balsuos dar du kartus.

Vienus tikrintų nuolat, kitus – vieną kartą

Kaip komiteto posėdyje teigė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Rasa Kiūdytė, šios pataisos svarbios, kad būtų užkirstas kelias ligos plitimas įvairiose darbo vietose.

„Vienoms veikloms būtų nustatytas periodinis testavimas, kitoms – vienkartinis testavimas prieš grįžtant į veiklą“, – pridūrė R. Kiūdytė.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerija nemano, kad pataisos pažeistų žmogaus teises, nes daliai veiklų jai ir dabar yra nustatytas reikalavimas periodiškai tikrintis dėl užkrečiamųjų ligų, antraip jie dirbti negali. 

REKLAMA

„Tai nėra kažkoks priverstinis visos visuomenės tikrinimas. Ir toliu liks visuomenės dalis, kuri nepapuls į tą sąrašą. Jiems ir toliau bus sudaryta galimybė profilaktiškai testuotis jų sutikimu“, – patikslino R. Kiūdytė.

Ministerijos atstovė akcentavo, kad Covid-19 yra ypač pavojinga liga.

„Lietuvoje persirgusių šia liga yra virš 200 tūkst. Kai kurie žmonės neteko savo artimųjų – 3,5 tūkst. mirčių. Buvo laikas, kai per parą pas mus mirdavo po 50–60 asmenų. Dabar šį skaičių sumažinome iki 10, bet tai vis tiek labai daug. 

REKLAMA
REKLAMA

Tikslas šio įstatymo, kad visuomenė turėtų būti atsakinga ir maksimaliai testuojama, kad šalia mūsų ta liga nebūtų plintanti“, – kalbėjo R. Kiūdytė.

Privalomas testavimas sukels psichozę

Seimo narys valstietis Dainius Kepenis tvirtino, kad Konstitucija draudžia atlikti su gyventojais mokslinius ar medicininius bandymus, o testas dėl Covid-19, D. Kepenio įsitikinimu, yra bandymas su gyventojais.

„Negali būti moksliniai ar medicininiai bandymai atliekami. Testas tai yra bandymas su žmogumi, ar jis yra sveikas, ar nesveikas“, – tikino D. Kepenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo nario manymu, privalomas testavimas dėl Covid-19 būtų psichozės visuomenėje sukėlimas.

„Tokiu būdu sukeliame vėl psichozę savo visuomenėje ir tai yra būdas užkimšti ligonines, nes žmogus pirmiausiai bėgs į ligonines“, – nuogąstavo D. Kepenis.

Čia pat konservatorius Sergejus Jovaiša pataisė D. Kepenį, pabrėždamas, kad gyventojų testavimas ir bandymai su jais neturi nieko bendro.

Nepasitikrinus – nušalinimas nuo darbo

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė pataisoms, kurios įgalintų privalomą dalies darbuotojų testavimą dėl Covid-19 valstybės lėšomis. Nesutikę testuotis darbuotojai būtų nušalinami nuo darbo arba privalėtų dirbti nuotoliniu būdu.

REKLAMA

Žmogaus teisių komitetas Seimui teiks pasiūlymą, kad darbuotojai būtų nušalinami nuo darbo tik tokiu atveju, kai prieš tai darbuotojui pasiūloma dirbti nuotoliniu būdu, arba jį pasiūloma perkelti į kitas pareigas.

Jei Seimas pritars, Vyriausybė nustatys sąrašą darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti tik darbuotojams, papildomai pasitikrinusiems, ar neserga užkrečiamąja liga.

Privalomai tirtis turėtų tie darbuotojai, kuriems prieš pradedant darbą tirtis nurodys Vyriausybė, tie, kuriems bus nurodyta tirtis periodiškai ir tie, kurie bus galimai užsikrėtę virusu ar jei jų darbovietėje kils protrūkis.

REKLAMA

Kilus protrūkiui darbovietėje, toliau joje dirbti bus galima tik pasitikrinus, ar darbuotojai neužsikrėtė Covid-19. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nurodys, kurie darbuotojai turi pasitikrinti sveikatą. Apie tai NVSC informuos ir darbuotojus, ir darbdavius.

Darbuotojus, atsisakiusius išsitirti, darbdaviai privalo nušalinti nuo darbo ir nemokėti jiems atlyginimo arba nurodyti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu iki tol, kol jie sveikatą pasitikrins. Nustatytu laiku neatlikti testo galima tik esant labai svarbiai priežasčiai – laidotuvėms, komandiruotei ar ligai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tirtis atsisakantį darbuotoją darbdavys taip pat gali perkelti dirbti kitą darbą toje pačioje darbovietėje. Į ankstesnes pareigas darbuotojas bus grąžinamas tada, kai pateiks darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad darbą tęsti gali.

Išsitirti turi ir tie, kurie galimai užsikrėtė koronavirusu. Tokiems asmenims draudžiama dirbti Vyriausybės nurodytus darbus, nebent dirbama nuotoliniu būdu. Kad darbuotojas galėtų grįžti į darbą, jam reikia šeimos gydytojo leidimo.

REKLAMA

Patvirtinti ir darbų bei veiklos sričių sąrašai, kur leidžiama dirbti tik darbuotojams, iš anksto atlikusiems testus ir vėliau periodiškai besitikrinantiems, ar neserga Covid-19.

Išlaidas už periodinius testus ir atlyginimą už sveikatos patikrinimams sugaištą laiką darbuotojams turi apmokėti darbdavys. Už testus prieš pradedant darbą moka pats darbuotojas, tačiau papildomi sveikatos patikrinimai karantino ar ekstremaliosios situacijos metu gali būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis arba apmokami darbdavio.

Privalomo testavimo tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų