Seimas antradienį nutarė nesvarstyti Švietimo ir mokslo ministro Algirdo Monkevičiaus pateiktas įstatymo pataisas, numatančias nemokamą mokslą visiems sesiją be akademinių skolų baigiantiems studentams.
Parlamentarai nusprendė prašyti Vyriausybės išvadų dėl šio projekto. Tokios išvados greičiausiai bus pateiktos ne anksčiau nei rudenį, be to, Seimo pavasario sesija baigiasi jau šią savaitę, todėl minėtų A.Monkevičiaus siūlytų pataisų svarstymas nusikelia į rudens sesiją.
Minėtos pataisos būtų pareikalavusios papildomų 60 mln. litų per metus, todėl daugumos parlamentarų nuomone, būtina atsiklausti kitų metų biudžetą formuojančios Vyriausybės nuomonės.
Lieka galioti prezidento siūlytos ir Seimo palaimintos Aukštojo mokslo įstatymo pataisos, numatančios, jog gerai besimokantis studentas yra tas, kurio vidurkis yra ne mažesnis nei 8.
Studentai piktinasi
Per tris dienas daugiau nei 15 tūkst. studentų pasirašė elektroninę peticiją, raginančią Seimą priimti šias Aukštojo mokslo įstatymo pataisas.
„Tikėjomės, kad šiandien Seimas imsis pagaliau spręsti maišatį, kurią įtakojo jų pačių priimti neatsakingi sprendimai. Tačiau, pasirodo, kad šiandien labiau atostogų pradžios, nei įžvalgių sprendimų ištroškusiems seimo nariams į 15 000 piliečių prašymą atsisakyti 8 balų ribos, nedidinant įtampos akademinėje bendruomenėje ir į visų 200 000 Lietuvoje studijuojančių studentų situaciją - išties nusispjauti“, - seimūnų poelgiu piktinasi LSAS prezidentė Indrė Vareikytė.
Pasak LSAS vadovės, studentai už šiandienes pastangas pataisyti situaciją dėkingi LR Švietimo ir mokslo ministrui A.Monkevičiui bei LRS Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkui V.Domarkui bei kitiems Seimo nariams, kurie suprato, kad vengiant šiandieninio sprendimo, naujieji mokslo metai prasidės įtemptai ir konfliktiškai.
Tačiau studentų organizacijos vadovė neabeoja, kad su Vyriausybės išvada rudenį seimūnai sulauks ir tūkstantinio pasipiktinusių studentų mitingo.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga taip pat akcentuoja, kad stojamųjų į aukštąsias mokyklas laikotarpiu šiandienos sprendimas suformuos situaciją, jog studentai, suprasdami, kad didesnę tikimybę išlaikyti valstybės finansuojamą vietą turės humanitarinių ir socialinių mokslų studentai, rinksis būtent šios srities studijas.
Pataisa - priešrinkiminė
Valdančiųjų frakcijų atstovų remiamą siūlymą kritikavo patys valdantieji.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas socialdemokratas Jonas Lionginas ministro pataisą vadino priešrinkimine ir nerealia.
Prieš kelias savaites Seimas po pateikimo buvo pritaręs A.Monkevičiaus siūlymui gerai besimokančiais studentais laikyti tuos aukštųjų mokyklų auklėtinius, kurie pasibaigus sesijai neturi akademinių skolų.
Prezidentas Valdas Adamkus birželio 16 dieną vetavo Aukštojo mokslo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymą bei pasiūlė nustatyti, kad gerai besimokančiu laikomas studentas, turintis aštuonių balų vidurkį.
Birželio 26 dieną parlamentarai pritarė prezidento veto su siūlymais, kad gerai besimokančiais studentais būtų laikomi aštuonetais bei geresniais balais įvertinti jaunuoliai.
Tačiau šis sprendimas sulaukė nemažai pačių parlamentarų, ministro A.Monkevičiaus, studentų atstovų ir Vilniaus universiteto Senato kritikos.
„Visiškai neaišku, kaip reikėtų sureguliuoti vertinimo sistemą, kad 8 balai atitiktų daugmaž galiojusią praktiką, kuomet fizikos, biomedicinos, technologinėse kryptyse studijuojančių studentų vertinimo proporcija sudarytų apie 30 proc. Kaip žinoma, apie 50 proc. jie nemokėjo įmokos, o dabar tos žirklės kirps kur kas žemiau. Tarkime, inžineriniuose moksluose, VGTU sudaro tik apie 9 proc.“, - tuomet kalbėjo A. Monkevičius.
VU Senatas taip pat išsakė nuomonę, jog gerai besimokančiais studentais reikia laikyti tuos, kurie mokosi be akademinių įsiskolinimų.eigas, jam gresia nuobauda.