Apie tai žurnalistams po trečiadienį vykusio parlamento koalicijos frakcijų seniūnų pasitarimo sakė valdančiųjų konservatorių frakcijos Seime seniūnas Andrius Vyšniauskas.
„Galiu patvirtinti, kad šio klausimo nebus“, – sakė jis.
Trečiadienį su vienos lyties asmenų partnerystę įteisinančiu projektu susijusius techninius pasiūlymus apsvarstė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Šis žingsnis leido klausimą grąžinti į plenarinių posėdžių salę ir pakurstė spėliones, kad projektą bus mėginama priimti ketvirtadienį. Tačiau po keletą balsų paprastai šiuo klausimu suteikdavusios opozicinės partijos – socialdemokratai ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – nurodė neketinančios dalyvauti politiniuose mainuose, mat įtarė, kad priėmus Civilinės sąjungos įstatymą taip bus nutiestas kelias konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui tapti Europos Komisijos nariu. Laisvės partija anksčiau yra siejusi šiuos klausimus, norėdama, kad konservatoriai labiau pasistengtų rinkti balsus civilinei sąjungai.
Laisvės partijos narys Tomas Vytautas Raskevičius socialiniame tinkle rašė, kad liepos 18-oji galėjo tapti istorinė diena, mat Seime sumažėjo civilinės sąjungos priešininkų. Po Europos Parlamento rinkimų Seime nebeliko konservatoriaus Pauliaus Saudargo, valstiečio žaliojo Aurelijaus Verygos, iš Seimo dar prieš tai pašalintas Petras Gražulis, o Remigijus Žemaitaitis išėjo pats dėl apkaltos grėsmės.
„Taip galėjo būti, nes Seime nebeliko kelių aršiai šiam įstatymui besipriešinusių radikalų. Sutelkę įstatymą palaikančius kolegas iš pozicijos ir opozicijos, galėjome turėti ne tik daugumą, bet ir reikalingą 71 balso kvorumą. Deja, rytojus istorine diena netaps. Pagrindinė priežastis, kodėl taip nutiko, yra ta, kad viena iš partijų, įsirašiusių civilinę sąjungą savo pačių programoje, nusprendė blokuoti įstatymo priėmimą ir nedalyvauti balsavime“, – rašė T.V. Raskevičius.
„Civilinės sąjungos įstatymo priėmimas yra laiko klausimas. Mano užduotis yra padaryti taip, kad įstatymas būtų priimtas kuo greičiau. Taip, mano įrankių arsenalas šiandien gali būti ribotas, bet labai klysta tie, kurie mano, kad įmanoma sustabdyti šviesos pergalę“, – pridūrė politikas.
Panašiai kalbėjo ir Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, kurios teigimu, daliai politikų ciniški politiniai žaidimai yra kur kas svarbiau nei priimti įstatymą, kurio laukia tūkstančiai gyventojų. A. Armonaitė skeptiškai įvertino socialdemokratų argumentą, kad jie nebalsuos už Civilinės sąjungos įstatymą, nes esą taip tiesiama karjera G. Landsbergiui, mat šio politiko kandidatūrą labai skeptiškai vertina prezidentas G. Nausėda, todėl Laisvės partijos parama jam nebebūtų svarbi, jei jo nepraleis šalies vadovas.
„Socialdemokratai, kaip ir visa Lietuva, puikiai žino, kad prezidentas itin skeptiškai vertina Gabrieliaus Landsbergio kandidatūrą į Europos Komisiją. Bet tai netrukdo šiems apie lyderystę svajojantiems politikams iškelti ją kaip priežastį nepalaikyti savo pačių programinės nuostatos – civilinės sąjungos. Daugiau nei ciniška. LSDP noras bausti Landsbergį – apsimestinis“, – aiškina A. Armonaitė.
Politikė kritiškai įvertino ir koalicijos partnerių konservatorių bei Liberalų sąjūdžio pastangas. A. Armonaitė mano, kad tai atspindi pataikavimą kitokioms nuotaikoms, dalies Lietuvos nurašymą.
„Deja, ne tik socialdemokratų, bet ir koalicijos partnerių rinkimines nuostatas šiuo klausimu atspindėjo požiūris ir į „Vilnius Pride“ eitynes, kuriame nebuvo nė vienos iš partijų lyderių: nei TS-LKD, nei Liberalų sąjūdžio, nei tų pačių socialdemokratų. Taigi tai – ne Landsbergio klausimas. Tai pataikavimo kitokioms nuotaikoms klausimas. Nusiteikimui, kuris kiršina Lietuvą ir nurašo dalį jos piliečių. Todėl prieš kameras sakoma viena, o už jų – visai kas kita“, – sako A. Armonaitė.
Civilinės sąjungos projektui Seimas yra pritaręs po svarstymo, jis įvestų lyčiai neutralią partnerystę. Vis tik vėliau klausimas Seime įstrigo, nerandat pakankamo palaikymo.
Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.
Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.