Kad šiame daugiabutyje knibždėte knibžda žiurkių, vos užsukus į kiemą išduoda reginys – vidury kelio mašinų prie asfalto priplota graužikė. Daugiabučio gyventojo Vlado tai jau nestebina. Vilnietis sako, toks vaizdas dar prieš savaitę namo gyventojams buvo įprastas. Štai ir dabar šiukšlinės duris Vladas rakina atsargiai. Prieš kelias dienas čia privėrė žiurkei galvą.
Vladas neslepia – menkas malonumas eiti ir į namo rūsį. Bet kurią akimirką ant sprando gali užšokti žiurkė. Dabar jų gal ir nesimato dėl atvėsusių orų, gyventojai sako, kad žiurkės sulindusios į įvairias landas.
„Va čia prikapstyta, išmatų pilna, čia žiurkių yra. Nejauku tie graužikai – sprindžio ir daugiau didumo. Po tris, po keturias, iš konteinerio išlenda... Maišelį išmeti su šiukšlėm, ir iššoka“, kalbėjo Vladas.
Kiti daugiabučio gyventojai prisipažįsta dėl to nebelaikantys rūsyje jokių maisto produktų, o labiausiai bijo dėl žiurkių platinamų ligų. Specialistai sako – ne be reikalo. Dvi pagrindinės žiurkių platinamos ligos – pasiutligė ir trichineliozė. O kur dar žiurkių pernešamos blusos, kiti parazitai. Nors tai ne masinis reiškinys, bet pamačius graužikę, plikomis rankomis jos liesti nepatariama.
„Jeigu būtų pasiutligės atvejis, paprastai gyvūnai tampa agresyvūs. Tai gali ir patys ateiti, kažkur į gyvenvietę ar prie namų, ir gali pulti. O pasiutligė tuo pavojinga, kad tai virusinė liga, ir mirtina liga. Paprastai užkratas plinta per seiles, palietus seilėtą gyvūną, virusas gali patekti“, – sakė Vilniaus visuomenės sveikatos centro atstovė Alvyra Blažytė.
Gyventojai sako ne kartą mėginę žiurkes nuodyti, tačiau šios lakstė kaip laksčiusios. Specialistai nesistebi. Su šia bėda susiduriama ne vien Vilniuje, bet ir daugelyje šalies miestų ar miestelių – paaiškėja, žiurkės kartais nuodams tampa atsparios.
„Jeigu ilgesnį laiką atliekant naikinimo darbus naudojama vis ta pati medžiaga, tai būna atvejų, kai individai įgauna atsparumo, per mažai užėda ir jie paprasčiausiai nežūsta. Šiaip technologinės rekomendacijos yra kaitalioti tą nuodą skirtingom cheminėm sudėtim“, – kalbėjo A. Blažytė.
Teigiama, kad ir dauginasi žiurkės labai intensyviai. Vienoje vadoje gali būti iki aštuonių žiurkiukų. Po trijų mėnesių patelė vėl atsiveda tiek pat. Todėl svarbiausia, kaip sako specialistai, nesudaryti žiurkėms palankių sąlygų veistis.