Švietimo klerkai nusprendė, kad Konstitucija, garantuojanti nemokamą išsilavinimą, nebegalioja. Nuo vasario moksleivių tėvai turi susimokėti už tai, kad sužinotų, kaip mokosi jų vaikai. Tik švietimo ministras į lupikavimą nenori kištis.
Lupa iš vaikų
Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM) įvedus plačiai išreklamuotą elektroninio dienyno sistemą, daugelis tėvų apsidžiaugė. Mat ji leido vaiko pažymius, užduotus namų darbus, net praleistas pamokas patikrinti prisijungus prie interneto. Tačiau džiūgauti teko neilgai - nuo vasario 1-osios paslaugą teikianti UAB “Idamas” antrinė įmonė Nacionalinis švietimo centras sugalvojo apmokestinti visus Lietuvos vaikus: net pradinukų tėvai verslininkams kas pusmetį turi sumokėti po 5 litus. Arba informacija apie pažymius bus neprieinama.
Į “Vakaro žinių” žurnalistus kreipęsi vieno sostinės Petro Vileišio pagrindinės mokyklos moksleivio tėvai neabejojo, kad ši naujovė verslininkų kišenes papildys keliais milijonais litų.
“Pikta, kad mokiniai ir tėveliai privalo išsipirkti teisę matyti savo pažymius, prenumeruoti paslaugą, nepaliekant jokios alternatyvos - popierinių pažymių knygelių juk nebėra”, - piktinosi moksleivio tėvelis.
P.Vileišio pagrindinės mokyklos direktorė Danutė Kazakevičienė pripažino, kad mokyklos ir tėvai tapo paprasčiausiais įkaitais.
“Dvejus metus naudojomės paslauga nemokamai. Laikotarpis baigėsi. Pabandėte, susigyvenote - nori ar nenori, mokėk. Juk prie ankstesnių dienynų jau neperšoksime. Aišku, yra kitas variantas - sako, gali mokėti mokykla. Bet tų lėšų nėra - todėl našta yra tėveliams. O visi nusiplauna rankas”, - ŠMM nuostatą palikti viską mokykloms įvertino direktorė.
Reikia pinigų
Vilius Ramanauskas, UAB Nacionalinio švietimo centro direktorius, “Vakaro žinioms” patvirtino: dienynu naudojasi apie 200 mokyklų, o mokestis įvestas esą dėl to, kad anksčiau verslininkus dotavusi Vilniaus savivaldybė paramą nutraukė.
"Nepavyko pratęsti sutarties su savivaldybe - ji dėl finansų stokos nebeadministruoja elektroninio dienyno. Bet buvo pasiūlyta mokykloms naudotis dienynais ir toliau”, - paaiškino V.Ramanauskas.
Jis pripažino, kad mokyklos neturi pinigų, todėl esą ir nuspręsta - rinkti pinigus “geriau iš tėvų”. Prievartos nėra - nenori, gali nepirkti paslaugos. Tik vaiko pažymių tada nematysi.
V.Ramanauskas trumpai papasakojo: pinigai renkami administravimui, programuotojams išlaikyti. Tačiau neatskleidė nei kiek jo įstaiga sugebėjo užsidirbti iš mokyklų iki šiol, nei kiek planuoja susižerti ateityje.
Nesąmonėmis nesidomi
Ir pats švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius, ir kiti ministerijos klerkai patvirtino, kad į tai reaguoti nesiruošiama.
“Reaguoti į tai turi steigėjas”, - paaiškino ŠMM Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja Loreta Graželienė.
Bet juk mokyklų steigėjos yra savivaldybės, apskritys arba pati ŠMM. “Mokykloje už skaidrius sprendimų priėmimus atsako mokyklos direktorius”, - į tai atšovė L.Graželienė.
Pats G.Steponavičius apskritai pasipiktino, kad tokia informacija yra viešinama.
“Tai yra visiška antis. Jokių mokėjimų už naudojimąsi elektroniniu dienynu nėra ir negali būti. Jau turi mokėti? Ne, tai netiesa. O jei taip yra, tai neteisėta. Nes dienynai yra diegiami tik tam, kad būtų patogiau tėvams, o ne tam, kad tai taptų finansine našta. Naudojimasis elektroniniais dienynais jokių papildomų finansinių įsipareigojimų nei vaikams, nei tėvams nenumato”, - tikino G.Steponavičius.
Reformavo net Konstituciją
Ona VALIUKEVIČIŪTĖ, Seimo narė:
Tai čia mūsų garsiai ir plačiai reklamuojama žinių visuomenės epocha? Buvo geras dalykas, kad tėveliai galėjo kontroliuoti situaciją. Bet buvo. Nes tai, kaip matau, keisis. O kokie tie verslininkai, kurie reikalauja 5 litų? Už ką jie ima, už elektrą? Kuo tas mokestis pagrįstas, kodėl 5, o ne 10 litų? Kai kurie tėveliai net neišgali už vaikų pusryčius susimokėti. Čia kažkokia beprotystė. Vienareikšmiškai turi reaguoti Švietimo ir mokslo ministerija. Bet akivaizdu, kad tai dar vienas absoliutus marazmas, kaip ir daugelis kitų, kurie įvyko šiais metais.
Gal grįšime į viduramžius, tada tikrai būsime “žinių visuomenė”. Tėvai dabar turi mokėti už viską - ir už pailgintas grupes, ir už kitus dalykus. Žinoma, ir čia mokės, juk norės žinoti, kaip mokosi jų vaikai. Ne veltui apie Konstitucijos nuostatos išbraukimą dėl valstybės garantuojamo nemokamo mokslo kalbama jau pusantrų metų. Tas straipsnis reformatorių pasąmonėje jau yra išbrauktas. Už tai ministerija turi prisiimti atsakomybę, pasakyti aiškią savo nuomonę. Arba turi uždaryti tą sistemą, arba pridėti prie krepšelių.
Ignas JAČAUSKAS
Parengta pagal dienraštį "Vakaro žinios"