Prieš kurį laiką Vyriausybė atsisakė EK siūlymo įsigyti papildomas 310 tūkst. dozių „Modernos“ vakcinų. Tada sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad farmacijos kompanija kiek daugiau nei 30 proc. padidino jų kainą, taip pat Lietuvos netenkino vakcinų pristatymo terminai.
Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas sako, kad apie verslą pagalvota nebuvo.
„ES patikino, kad mus aprūpins vakcinomis, bet tiesiog reikėjo kiekvienai valstybei leisti, kad ji pati nusipirktų vakcinas, o sprendimas daryti centralizuotą pirkimą nepasiteisino, tai yra akivaizdu. Ir čia buvo padaryta didelė klaida“, – kalbėjo D. Arlauskas.
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė taip pat teigė, kad verslas turbūt būtų sutikęs nupirkti atsisakytas vakcinas, tačiau pabrėžė, jog verslas verslui nelygu.
„Galbūt vidutinis bei stambus verslas tikrai sutiktų, bet pačiam smulkiausiam verslui tai galimai būtų sudėtinga susimokėti pačiam. Aš manau, kad bendrai vakcinos turėtų būti prieinamos įsigyti kiekvienam, kuris turi santaupų ir tai gali padaryti. Lygiai taip pat tuo pasinaudotų ir verslas“, – sakė Z. Sorokienė.
„Žinoma, su verslu yra taip, kad jis turėtų galėti tų vakcinų įsigijimą įtraukti į sąnaudas, kad nuo tų sumų nebūtų mokami mokesčiai“, – pridūrė ji.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) portalui komentavo, kad papildomai siūlytos „Moderna“ vakcinos dozės nebūtų pagerinusios šalies situacijos dėl šiomis dienomis gaunamo mažo vakcinų dozių kiekio, nes siūlytos papildomos 310 tūkst. dozių Lietuvą būtų pasiekusios antroje metų pusėje – ketvirtąjį ketvirtį.
„Ši priežastis ir buvo pagrindinė, kodėl Vyriausybė nedalyvavo skelbtame vakcinų aukcione. Taip pat „Moderna“ papildomų vakcinos dozių kainą gamintojas padidino 30 proc.“, – komentavo ministerijos atstovai.
Pasiteiravus, ar buvo svarstytas variantas, kad minėtas vakcinas, kad ir už didesnę kainą, tiesiogiai galėtų įsigyti verslo įmonės, arba jas perpirkti iš valstybės, SAM specialistai aiškino, kad tokios galimybės nebuvo, nes jų trūksta ir kitoms šalims.
Tačiau, pasak ministerijos, baigus visų prioritetinių grupių skiepijimą šių metų ketvirtą ketvirtį ir likus nepanaudotiems vakcinų kiekiams, vakcina galėtų būti pasiūlyta ir privačiam sektoriui.
„Preliminariais skaičiavimais privatus sektorius turėtų galimybę vakcinuoti savo darbuotojus savarankiškai šių metų ketvirtą ketvirtį“, – teigė ministerija.
Anot jos, privatus sektorius ir šiuo metu gali dalyvauti vakcinavimo procese, vakcinuojant asmenis pagal ministro įsakymu patvirtintą tvarką.