Vienas iš šešių europiečių gyvena žemiau savo šalies skurdo ribos, o Lietuvoje šis rodiklis siekia net 21 proc. ir yra bene didžiausias Europos Sąjungoje (ES), rodo naujoji Europos Komisijos (EK) socialinės atskirties tyrimo ataskaita.
2004 metais atlikto tyrimo duomenimis, žemiau skurdo ribos, kuri apibrėžiama kaip 60 proc. vidutinių atitinkamos šalies pajamų, gyvena 16 proc. ES piliečių. Skurdžiai gyvenančiųjų dalis svyruoja nuo 9-10 proc. Švedijoje ir Čekijoje iki 21 proc. Lietuvoje ir Lenkijoje, rašo Briuselio leidinys "The EU Observer".
Didesnis skurdo pavojus gresia vaikams visose ES šalyse, išskyrus Skandinavijos šalis, Graikiją ir Kiprą.
Be to, tyrimo eigoje nustatyti didžiuliai gyvenimo trukmės atskirose valstybėse narėse ir išlaidų sveikatos apsaugai skirtumai. Estijoje sveikatos apsaugai skiriami tik 5,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o Vokietijoje - 10,9 procento.
Vidutinė vyrų gyvenimo trukmė svyruoja nuo 65,4 metų Lietuvoje iki 78,4 metų Švedijoje. Tarp moterų mažiausia gyvenimo trukmė - 75,4 metų - yra Rumunijoje, o didžiausia - 83,9 metų - Ispanijoje.
Komentuodamas šiuos duomenis, kurie bus pristatyti ES vadovams kovo mėnesį rengiamame viršūnių susitikime, socialinių reikalų komisaras Vladimiras Spidla pareiškė, kad reformos, kurių tikslas - užtikrinti didesnį finansinį ir socialinį nacionalinių sistemų tvarumą "suteikia vilčių", tačiau "ateityje laukia didžiuliai iššūkiai".