„Žmonės iš tikrųjų liko šokiruoti po prezidento Nausėdos pasakymo, kad tam (gynybos finansavimui – ELTA) būtų galima panaudoti gyventojų pinigus, laikomus bankuose. Žmonės iš tikrųjų kelia klausimą, ar tai gali būti grėsmė. Sakau – didžiausia klaida buvo prezidento komunikavime, kad prezidentas pasako tokius dalykus neišaiškindamas, kaip tas bus. Tada po 4 dienų prezidentas tarsi bėga iš paskos ir bando sakyti, kad „ne ne, mes jūsų indėlių neimsime ir sugalvosime kažkokį planą chuliganą“. Tai tas planas chuliganas tęsėsi į dar didesnį viešųjų ryšių skandalą, ko rezultate sako, kad kažkokias palūkanas mokėsime“, – trečiadienį „Žinių radijui“ sakė R. Žemaitaitis, stebėdamasis G. Nausėdos komunikacija.
„Ką prezidentas padarė (...), tai iš esmės yra tam tikras chaosas arba buvo įneštas tam tikras neaiškumas“, – pažymėjo jis.
R. Žemaitaitis tvirtino – gyventojai išties kelia klausimus, ar jų indėliai bankuose gali būti nacionalizuoti.
„Aš nesakiau, kad pinigai yra pavojuje. Aš sakau, kad žmonės, išgirdę tokią informaciją, tokį prezidento pasakymą, natūraliai nueis iš banko ir pasiims pinigus“, – dėstė jis.
„Politikai, kurie nori komunikuoti arba nori įeiti į istoriją, turi labai aiškiai pasakyti šitą dalyką. Dabar, kaip matome, pasirodo – nei mes indėlių galime panaudoti, nei einamųjų sąskaitų negalime panaudoti, nes modelio ir įstatymo nėra“, – pažymėjo jis, akcentuodamas, jog tokius tikslus būtų galima pasiekti tik įkūrus valstybinį banką.
Tikisi, kad atitinkamus įstatyminius siūlymus dėl gynybos finansavimo Seimui pateiks ir prezidentas
R. Žemaitaitis nurodė, jog dėl gynybos finansavimo – kaip ir kitų klausimų – bendrauja su premjeru Gintautu Palucku. Visgi, parlamentaras pažymėjo besitikintis, kad atitinkamus siūlymus Seimui pateiks ir prezidentas.
„Prezidentas, aš manau, lygiai taip pat kovo mėnesį atneš pluoštą įstatymų projektų, iš kur galima paimti finansavimą kariuomenei, nes yra Valstybės gynimo tarybos vadovas. Jis lygiai taip pat šiame procese dalyvauja“, – aiškino jis.
„Jis lygiai taip pat turi dirbti. Nėra, kad aš atėjau, pasakiau ir darykit. Pas Brazauską, kaip prezidentą, niekada to nebuvo, nes jis irgi žiūrėjo taip pat ūkiškai, gamybiškai, techniškai. Brazauskas buvo tas prezidentas, kuris nesutarė su Vagnoriumi, kariaudavo, mušdavo, bardavosi ir panašiai, bet jie matė valstybę vienodai. Tai jeigu prezidentas sako, kad reikia 5-6 proc., jo ekonomistai irgi sėdi ir tą dalyką daro, tai reiškia, jie turės taip pat atnešti daug įstatymų projektų ir kartu prisiimti atsakomybę“, – apibendrino R. Žemaitaitis.
ELTA primena, kad sausio mėnesį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba (VGT) sutarė 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP kasmet. Šalies vadovo Gitano Nausėdos teigimu, per minėtą ketverių metų laikotarpį turėtų būti išlaikytas 5,5 proc. BVP finansavimo lygis.
Papildomi asignavimai, VGT sprendimu, reikalingi, norint iki 2030 m. Lietuvoje suformuoti kariuomenės diviziją.
Vienas pagrindinių Prezidentūros siūlymų didesniam gynybos finansavimui – lėšas surinkti iš ekonomikos augimo. Tai siūloma daryti skatinant pensijų fondus daugiau investuoti šalies viduje, mažinant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) nesurinkimą, taip pat ekonomiką auginti labiau investuojant šalies valiutos atsargas ir gyventojų indėlius, kurie būtų laikomi specialiose taupomosiose sąskaitose ir už kuriuos gyventojams būtų mokamos valstybės nustatytos palūkanos.
Visgi, R. Žemaitaitis neslėpė skepsio VGT sprendimams. Be to, susitikimuose su rinkėjais politikas kritiškai atsiliepė apie prezidentą G. Nausėdą, tikindamas, esą šalies vadovas siūlo nacionalizuoti gyventojų indėlius ir panaudoti juos gynybai.
Koalicijos partneris, Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis šiuos R. Žemaitaičio pasisakymus pavadino besitęsiančią dezinformacijos kampanija ir nurodė, jog „aušriečio“ pozicijos neatitinka koalicinėje sutartyje įtvirtintų principų.
Tuo metu pats šalies vadovas pareiškė – jeigu R. Žemaitaitis ir toliau tokiais pasisakymais diskredituos Lietuvą, pokyčiai dabartinės koalicijos gretose bus neišvengiami. Be to, G. Nausėda akcentavo, jog „aušriečių“ pirmininkas už tokias kalbas ir gąsdinimus „turėtų sėsti į teisiamųjų suolą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!