Lietuvos regionų frakcijai priklausantis Seimo narys priekaištavo, kad tiek kalbama apie siekį suvaldyti viruso plitimą, tačiau pro pirštus žiūrima į renginius, po kurių žmonės užsikrečia koronavirusu.
„Praėjusią savaitę Vilniuje filharmonijoje vyko sezono atidarymas. Dalyvavo labai daug Seimo narių, dalyvavo komitetų pirmininkai, visi išsipustę, susivedė savo žmonas ir meilužes pasidemonstruoti ir parodyti, kaip yra. Po šitos filharmonijos jau šiandien yra 15 žmonių, kuriems diagnozuotas COVID-19.
Vyko Klaipėdoje jūros šventė. Buvau tas, kuris sakė, kada jūs uždrausite šitą šventę ir nustosite tyčiotis iš žmonių? Praėjus dviem savaitėms po Klaipėdos šventės užsidarė visos ligoninės, visi skyriai. Lygiai tas pats atsitiko su SEL koncertais ir kitais panašiais veikėjais“, – tvirtino jis.
Svarstė, ar nereikia uždrausti švenčių
Parlamentaras klausė ministerijos atstovų, „kaip taip nutinka, kad valdančiųjų dauguma, Seimo nariai trankosi ir valkataujasi po renginius sėkmingai dalindamiesi delta atmaina“?.
„Ar jums neatrodo, kad teisingas pavyzdys būtų uždrausti tokias šventes ir renginius daryti“, – klausė jis.
Seimo narys tikino, kad „po visų renginių turėjome masinius susirgimus“. „Tą aš konstatuoju savo Šilutės, Šilalės, šie tiek Kelmės ir Klaipėdos apygardoje, kokie vyksta procesai. Šventė, dvi trys savaitės ir turime sprogimą toje vietoje“, – teigė jis.
Taip pat R. Žemaitaitis klausė, ar ministerijai žinoma, kad galimybių pasą galima nusipirkti už 200–500 eurų, fiktyviai „susileidus“ vakciną.
Vėliau jis įsiaudrinęs klausė, ar kas iš ministerijos atstovų mokėsi logikos universitete, teigė tuo abejojąs ir pabeldęs kumščiu į stalą leido suprasti, kad pandemijos valdymui diriguoja kvaili žmonės.
A. Matulas ramino kolegą
Po tokio pasisakymo komiteto pirmininkas Antanas Matulas skubėjo pertraukti kolegą pabrėždamas, kad „tokiu tonu kalbėti negalima“.
„Labai negerai yra išklausius pranešimą tyčiotis ir pulti ant žmonių, kurie daro tikrai didelį darbą. Būtų smagu, kad patyčių kultūros aukščiausiuose postuose nebūtų“, – į R. Žemaitaičio kritiką sureagavo ir sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pačkauskas.
Reaguodamas į Seimo nario klausimus viceministras pažymėjo, kad uždrausti visas šventes nebuvo opcija.
„Kaip matėme, daugybė švenčių, ir minėtoji Klaipėdos jūros šventė sukėlė didžiulį atgarsį. Buvo skatinta, kad tos šventės nevyktų, bet daugeliu atveju sprendimai buvo priimti ne centrinės valdžios sluoksniuose“, – kalbėjo jis.
A. Pačkauskas pridūrė, kad fiktyvių vakcinų ir perkamų pažymų klausimais užsiima teisėsaugos institucijos.
Paragino bendrauti su bendruomenėmis
Tiesa, A. Matulas vėliau iš dalies pritarė R. Žemaitaičiui, mat jei bendruomenių renginiai kaimuose vasarą daugiausiai vyko laukuose, tad gal nebuvo tiek pavojingi, tai dabar jie persikėlė į sales.
„Aš šeštadienį-sekmadienį buvau trijuose renginiuose, viename liūdname renginyje – šermenyse. Visi renginiai buvo salėse, patikėkite, niekas nieko nesilaiko – viename renginyje vienas buvo su kauke, kitame – dviese“, – pasakojo parlamentaras.
Jis ministeriją ragino atkreipti dėmesį reikalavimus, kalbėtis su bendruomenėmis.
„Šie renginiai dabar dėl šalto oro persikėlė, o bendruomenių yra daug. Tie renginiai nuostabūs, švenčia, daro visokius piknikus, bet yra pakankamai keista, kai mes reikalaujame galimybių paso įeiti į parduotuvę, ir gerai, kad tą darome, bet čia kažkaip reikia surengti gal posėdį su bendruomenių primininkais. (...) Tai yra įtakinga jėga, ten kažkaip reikia užmegzti kontaktus, ten didžiuliai renginiai vyksta“, – siūlė parlamentaras.
Vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė savo ruožtu pridūrė, kad renginiai nuo rugsėjo 13 d. be galimybių paso gali vykti tik atvirose erdvėse ir čia gali dalyvauti ne daugiau 500 asmenų.
„Taigi renginių mastas sąlyginai yra sumažinamas. Bet aš turiu savo nuomonę dėl renginių – jie turėtų būti mažesni. Tačiau viduje šiuo metu renginiai galės vykti tik su galimybių pasu“, – sakė ji.