„Didžiausią klausimą kelia dvigubos pilietybės tema, kuri reikalauja, kad būtų referendumas dėl žmonių, norinčių turėti dvigubą pilietybę. Man atrodo, kad tai vienas svarbiausių dalykų, kurį reikėtų pakeisti Konstitucijoj“, – trečiadienį interviu Žinių radijui sakė V. Mitalas.
Pasak jo, yra žmonių, kurie gyvendami svetur nori išlaikyti ryšį su Lietuva, ir dėl jų reikia kovoti.
„Tikrai yra dėl ko pasistengti ir šitas klausimas kitų metų gegužę, kai Lietuva dėl to balsuos, bus labai svarbus“, – pažymėjo V. Mitalas.
2024 metų gegužės 12 dieną kartu su prezidento rinkimų pirmuoju turu Lietuvoje vyks privalomasis referendumas dėl daugybinės pilietybės įteisinimo, iš pagrindinio šalies įstatymo išbraukiant draudimą turėti dvigubą pilietybę.
Konstitucijos pakeitimas dėl pilietybės laikomas priimtu, jeigu jam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašą.
2019 metais su prezidento rinkimais jau vyko referendumas, kuriuo siekta išplėsti dvigubos pilietybės galimybes, tačiau tuomet neužteko balsų tokiai nuostatai priimti.
Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, dvigubos pilietybės turėti negali.
Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad tik referendumu pakeitus Konstituciją galima atverti galimybę turėti dvigubą pilietybę po nepriklausomybės atkūrimo kitų šalių pilietybę įgijusiems Lietuvos piliečiams.
Gyvens svetur, o Lietuvai mokesčių nemokės... O jei turi antrą Baltarusijos ar Rusijos pilietybę ir kilus karui - už kurią šalį kariausi?