Kovo 11-oji sostinėje prasideda lietingai: nuo ankstaus ryto pliaupia lietus. Nepriklausomybės aikštėje netoli Seimo šventinė programa prasideda gėlių padėjimo ceremonija prie Kovo 11-ajai skirto paminklo „Žinia“.
Čia tradiciškai dalyvauja ir Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis
„Jeigu ne kovo 11-oji, prie Katedros stovėtų sveikas tankas, kruvinais vikšrais. <...> Norėčiau, kad būtų geresnis oras, o visa kita yra neblogai kiek tai liečia Lietuvą. Aplink mus yra žiaurus karas, grėsmingas karas, kurio sukėlėjai, vykdytojai grasina ir mums patiems, todėl turime būti budrūs, vieningi ir nedaryti kvailysčių“, – teigė profesorius.
Prieš iškilmingą minėjimą Seime renkasi visi valstybės vadovai. Premjerė Ingrida Šimonytė ir Prezidentas Gitanas Nausėda dėkoja visiems, kurie kovojo dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.
„Atėjo į sąjūdį, į Baltijos kelią ir sugrąžino valstybę, kuria aš galiu didžiuotis kiekvieną dieną“, – kalbėjo I. Šimonytė.
„Lietuva yra nuostabi, įstabi visomis prasmėmis. Ir mūsų tauta yra neįtikėtino kūrybiškumo, neįtikėtinos drąsos, vienintelio dalyko, kurio jai trūko, tai buvo laisvė, dabar įgijusi laisvę ji gali kurti naujus stebuklus. Štai kodėl nuotaika šiandien yra pakili“, – sakė G. Nausėda.
I. Šimonytė taip pat primena, kad kovo 11-ąją reikia ne tik džiaugtis laisve, bet ir palaikyti Ukrainą.
„Tą dieną, kaip mes čia susirinkę džiaugsimės tikrai tuo, kad turime savo valstybę, kad galime ją švęsti. Tuo pačiu metu visai netoli nuo mūsų greičiausiai ir vėl žus žmonės ir bus beprasmiškos atakos, civilinę infrastruktūrą naikinant, ir bandant sugriauti ukrainiečių valstybę, tautą“, – tvirtino I. Šimonytė.
Seime susirenka parlamentarai, ministrai, kovo 11-osios akto signatarai, religinių bendruomenių atstovai, ambasadoriai ir gausybė kitų svečių.
Pagerbiami mirusieji signatarai.
Minėjime neapseita be nesklandumų. Renginio vedėjas, prie tribūnos žengusį nepriklausomybės akto signatarą, buvusį Lietuvos Ministrą Pirmininką Gediminą Vagnorių sumaišo su Vytautu Landsbergiu, pavadina Vagnorių Atkuriamojo Seimo pirmininku.
G. Vagnorius negaili kritikos dabartinei valdžiai, mano, kad Lietuva skiria per mažai dėmesio krašto apsaugai.
„Ar pagaliau išdrįsime priimti daliai rinkėjų nepopuliarų sprendimą, įsivesti, kad ir trumpesnę, bet visuotinai privalomą karinę tarnybą“, – klausė buvęs premjeras.
Seime pasisakė ir kitas signataras, buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Algirdas Kumža, kuris susirinkusiesiems pasakojo, kaip kovo 11-ąją nešė balsadėžę.
„Nešėm tą balsadėžę į trečią aukštą skaičiuoti, tada aš negalvojau apie tai, bet dabar tikrai galiu pasakyti, kad šitam gyvenime nieko vertingesnio nelaikiau savo rankose“, – kalbėjo A. Kumža.
O Laisvės kovotojo Antano Terlecko anūkas istorikas Antanas Terleckas ne tik pagerbė savo senelio atminimą, bet ir pabrėžė politinę bendrystę.
„Šiandien nesinori akcentuoti tik tautinės ar kalbinės bendrystės, nes politinė bendrystė yra svarbesnė. Tai ypač akivaizdu karo Ukrainoje fone – su Rusijos agresiją bandančiais atlaikyti ukrainiečiais jaučiu kur kas didesnę ir svarbesnę bendrystę, nei su tautiečiais, kurie pamuštą Rusijos tanką katedros aikštėje apibarstė gvazdikais“, – kalbėjo A. Terleckas.
Per Nepriklausomybės atkūrimo minėjimą kunigui Robertui Grigui turėjo būti įteiktas patriotinių organizacijų apdovanojimas „Žinia“, tačiau dvasininkas atsisakė dalyvauti Seime: Grigas buvo viešai pranešęs, kad nenori būti siejamas su dabartinės kokybės Seimu.
„Tai yra jo pasirinkimas, tai yra veikianti demokratija“, – pažymėjo signataras Saulius Pečeliūnas.
Minėjimas baigiasi pakankamai linksmai. Salėje suskamba Anties daina „Lietuvos valstybė“, kurios žodžius mintinai moka ir Premjerė Ingrida Šimonytė.