Vyriausybė trečiadienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teiktoms Nacionalinės demografinės (gyventojų) politikos strategijos Šeimos gerovės įgyvendinimo 2008-2010 metų priemonėms.
Jomis siekiama sukurti palankesnę šeimoms ir vaikų auklėjimui aplinką, užtikrinti geresnę gausių šeimų gyvenimo kokybę.
„Labai svarbu, kad šeimos politika būtų vystoma kompleksiškai, nes net ir pati geriausia atskira priemonė mažai kuo gali padėti šeimai. Bendromis Vyriausybės ir ministerijų pastangomis sudarėme priemonių rinkinį, kurių dėka vaikų gimimas ir visavertis auginimas neribotų abiejų tėvų profesinio, visuomeninio ir kultūrinio aktyvumo bei tobulėjimo, neblogintų šeimos materialinės padėties. Nuoširdžiai tikime, kad dirbantiems, aktyviems, jauniems žmonėms tai taps savotišku valstybės padrąsinimu, stabilumo garantu“, - sako ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
Šio nutarimo projekto tikslas - stiprinti šeimos institutą, sukurti palankesnę šeimoms ir vaikų auklėjimui aplinką, įveikti neigiamas šeimos raidos tendencijas, užtikrinti geresnę gausių šeimų gyvenimo kokybę.
Vyriausybė numato įgyvendinti šias priemones:
1. Šeimos narių užimtumo didinimas, sudarant sąlygas derinti jį su įsipareigojimais šeimai ir suteikiant būtinas socialinio draudimo garantijas. Siūloma skatinti tėvų, auginusių vaikus, grįžimą į darbo rinką, remti darbo vietų, pritaikytų šeimų su vaikais poreikiams, kūrimą; skatinti lanksčias užimtumo formas; didinti motinystės (tėvystės) pašalpas, suteikti ir apskaičiuoti jas palankesnėmis sąlygomis ir ilginti jų mokėjimo laikotarpį, kartu sudarant sąlygas dirbti ir panaudoti pašalpas apmokėjimui už vaiko priežiūrą; užtikrinti nenutrūkstamas socialinio draudimo garantijas tėvams, prižiūrintiems vaikus, taip pat neįgalių šeimos narių slaugytojams.
2. Vaikų priežiūros ir socialinių paslaugų šeimoms plėtra. Numatoma parengti Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtros programą, pagerinti ikimokyklinio ugdymo įstaigų prieinamumą ir paslaugų kokybę (skatinant privačias iniciatyvas, steigiant pailgintos dienos grupes, organizuojant vaikų popamokinį užimtumą); suteikti nemokamą maitinimą pradinių klasių mokiniams; remti jau veikiančius kompleksinės pagalbos šeimoms centrus, kurti daugiafunkcinius ugdymo centrus kaimo vietovėse.
3. Finansinės paramos šeimai tobulinimas. Numatoma didinti neapmokestinamą pajamų dydį šeimoms, auginančioms vaikus; didinti MGL (minimalaus gyvenimo lygį) ir VRP (valstybės remiamas pajamas); įgyvendinti išmokos vaikui mokėjimą vaikams iki 18 metų; padidinti išmokas vaikui gimus, įvesti išmokas vaiko priežiūrai; garantuoti pajamas vaikams, negaunantiems išlaikymo iš tėvų (įsteigiant Vaikų išlaikymo fondą); numatyti paramą studentams iš nepasiturinčių šeimų; kompensuoti šeimoms, auginančioms neįgalų vaiką, lengvųjų automobilių įsigijimo išlaidas; plėsti būsto įsigijimo galimybes, padengiant didesnę dalį būsto kredito jaunoms ir gausioms šeimoms bei išplečiant apsirūpinimo socialiniu būstu galimybes, nustatant socialinio ar privataus būsto nuomos mokesčio kompensavimo tvarką nepasiturinčioms šeimoms.
4. Šeimos instituto stiprinimas (jaunų žmonių rengimas šeimai, draugiškos aplinkos šeimai kūrimas ir kt.). Šios krypties priemonių tikslas – formuoti žmonių, ypač jaunų, gebėjimus gyventi šeimoje, lyčių lygybės šeimoje supratimą, ugdyti jų atsakomybę už šeimą ir vaikus, formuoti teigiamą šeimos įvaizdį.
Priemonėms įgyvendinti iš valstybės biudžeto 2008 m. papildomai reikės apie 553 mln. litų. Preliminarus lėšų poreikis Šeimos gerovės 2008-2010 m. priemonėms įgyvendinti sudarytų 1,32 mlrd. litų.
SADM duomenimis, 2007 m. Lietuvoje buvo 510 tūkst. šeimų (53 proc. visų šeimų), auginančių vaikus. Iš jų 460 tūkst. šeimų augina 1 ar 2 vaikus (apie 90 proc.), o 3 ir daugiau vaikų augina apie 50 tūkst. šeimų.