ŠMSM siūlo, kad finansinėmis ir kitomis priemonėmis aukštų ugdymosi rezultatų pasiekę vaikai galėtų būti skatinami iš valstybės biudžeto lėšų pagal švietimo ministro nustatytą tvarką. Toliau pataisos bus svarstomos Seime.
„Mokiniai, kurie išskirtinius pasiekimus turi tarptautinėse olimpiadose, tai talentai, kurie garsina mokyklas, kol kas tokių [finansinių] priemonių jiems neturime. Manome, kad reikėtų ir finansinių instrumentų“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Premija pažangiausiems moksleiviams siektų apie 1000 tūkst. eurų. Numatomi Švietimo įstatymo pakeitimai įsigaliotų 2020 m. rugsėjo 1 d.
„Jeigu Seimas priimtų šituos pakeitimus, mes galėtume nuo rugsėjo mėnesio juos įgyvendinti. Reiktų maždaug 156 tūkst. eurų keturiems mėnesiams padėti savivaldybėms. Paskaičiavome, kad tokių išskirtinių pasiekimų mokinių Lietuvoje per metus yra maždaug 20–25. Tai reikėtų maždaug 7–8 tūkst. reikėtų per mėnesį, o per metus – 20–30 tūkst. eurų dar papildomai skirti mokinių skatinimui“, – sakė ministras.
Tuo pačiu projektu taip pat siūloma spręsti situaciją, kai savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklos, skirtos šalies ar regiono mokiniams, turi užtikrinti mokinių iš kitų savivaldybių apgyvendinimą bendrabučiuose, tačiau dėl jų išlaikymo kainos mokyklos neretai vengia priimti mokinius iš kitų savivaldybių. Tokiems atvejams siūloma įteisinti tikslines dotacijas savivaldybės biudžetams iš valstybės iždo.
Švietimo ministerija taip pat siūlo išplėsti mokyklų darbuotojų veiklos motyvavimo sistemą, kad mokytojai, švietimo pagalbos specialistai ir kiti ugdyme dalyvaujantys asmenys galėtų būti skatinami už nuopelnus profesinėje veikloje.