Šiandien Vyriausybė pateikė išvadas dėl Seime įregistruoto Elektros energetikos įstatymo pakeitimo projekto. Vyriausybė iš esmės pritarė šiam projektui ir pasiūlė Seimui jį patobulinti – nustatyti licencijuojamoje veikloje naudojamo turto vertės ir normatyvinio pelno nustatymo kriterijus ir įmonių veiklos efektyvumo vertinimo kriterijus.
Taip pat pasiūlyta įstatymo projekte nustatyti pareigą Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai vienašališkai nustatyti kainas, jeigu energetikos įmonės nesilaiko šių kainų nustatymo reikalavimų, ir kainas viešai paskelbti.
Šiuo įstatymo pakeitimo projektu numatoma palikti Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai teisę spręsti, kokio dydžio normatyvinio pelno norma nustatoma skaičiuojant kainų viršutines ribas atsižvelgiant į įmonės veiklos riziką, konkrečią padėtį rinkoje.
Šis sprendimas leistų atsižvelgti į monopolinės įmonės kapitalo struktūros pokyčius, teigiama Vyriausybės pranešime.
Kadangi kainų nustatymas pagal viršutinių kainų principą yra neatsiejamas nuo veiklos efektyvumo įvertinimo, įstatymo projektu siūloma įvesti papildomą kriterijų – veiklos efektyvumą. Priėmus įstatymo projektą Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatytos viršutinės perdavimo, skirstymo ir visuomeninio tiekimo paslaugų kainų ribos kasmet bus perskaičiuojamos pasikeitus ne tik šiuo metu įstatyme nurodytiems kriterijams, bet taip pat ir veiklos efektyvumui. Taip Vyriausybė tikisi užtikrinti visą skatinamojo reguliavimo (viršutinių kainų ribų) mechanizmą.
Anot pranešimo, įstatymo projektu siekiant užtikrinti reguliuotojo kompetencijai priskirtų funkcijų atlikimą dėl nediskriminacinės, skaidrios ir objektyvios kainodaros, siūloma Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai suteikti teisę vienašališkai nustatyti kainas, jeigu energetikos įmonės jas nustatė nesilaikydamos šių kainų ir tarifų nustatymo reikalavimų.