Portalas tv3.lt pateikia dalį svarbių Vyriausybės Seimui planuojamų teikti projektų.
Privalomi skiepai daliai, o testai – mokami
Bene svarbiausi ir greičiausiai įvyksiantys pokyčiai laukia darbuotojų. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rugsėjį Seimui teiks įstatymo projektą, kuris numatytų, kad daliai darbuotojų privaloma skiepytis nuo COVID-19.
„[Siūloma] nustatyti tam tikrų profesijų darbuotojams privalomą vakcinaciją nuo užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas“, – rašoma SAM pasiūlyme.
Kartu siekiama numatyti, kad darbuotojų, kuriems privalu periodiškai testuotis dėl COVID-19, testus apmokėtų nebe valstybė, o darbdavys ar pats darbuotojas.
Šiuo metu testuotis, jei nepersirgo ar nepasiskiepijo nuo COVID-19, privalo: asmens sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų, švietimo įstaigų darbuotojai, taip pat vaikų stovyklų, vaistinių darbuotojai, tarptautinius krovinius vežantys vairuotojai, viešojo ar kito keleivinio transporto vairuotojai, laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno sričių darbuotojai.
Testuotis privalo ir viešojo maitinimo paslaugas teikiantys asmenys, asmenys, dirbantys mažmeninės prekybos srityje, viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinę karo tarnybą atliekantys asmenys, asmenys, atliekantys veiklą, susijusią su užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu, gamybos įmonių darbuotojai.
Taip pat SAM siūlo Seimui rugsėjį svarstyti įstatymo pataisas, kuriomis būtų nustatyta, kad asmenys, kurie nepasiskiepijo nuo COVID-19, negalėtų gauti ligos socialinio draudimo išmokos, jei užsikrėstų koronavirusu. Išimtys numatomos tiems, kurie nesiskiepijo dėl medicininių priežasčių.
Tarp su COVID-19 nesusijusių ministerijos idėjų – siūlymas gruodį svarstyti pataisas, kurios numatytų palankesnes moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus ir tvarką.
Išmokos, parama, šeimos
Ne ką mažiau svarbūs įstatymo projektai laukia šeimų, darbuotojų bei pensininkų. Štai Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Seimui spalį siūlo priimti įstatymų pakeitimus, kuriais numatoma kasmet sistemiškai didinti mažiausiai uždirbančių darbuotojų darbo užmokestį.
Taip pat spalį šios ministerijos siūlo svarstyti įstatymus, kurios sudarytų vienišiems tėvams palankesnes sąlygas nuomotis socialinį būstą ir didinti teikiamos paramos būstui adekvatumą ir prieinamumą.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) spalį taip pat siūlo tobulinti finansinės paskatos jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą Lietuvos regionuose, teikimo tvarką.
Siūloma numatyti neperleidžiamas vaiko priežiūros atostogas, naujas lanksčių darbo sąlygų galimybes ir galimybes tėvams, auginantiems vaikus ir esantiems vaiko priežiūros atostogose, visą vaiko priežiūros atostogų laikotarpį dirbti ir gauti vaiko priežiūros išmoką, kai išmokos ir darbo užmokesčio suma neviršija buvusio darbo užmokesčio dydžio.
SADM lapkritį ketina Seimui siūlyti keisti ir socialinio draudimo pensijų indeksavimo tvarką bei nustatyti vienišo asmens išmokos indeksavimo tvarką.
Taip pat siūloma numatyti, kad iš socialinio draudimo našlių pensijų ir vienišo asmens išmokos negalėtų būti vykdomos išskaitos, nustatyti, kad vienišo asmens išmoka būtų skiriama be asmens prašymo, numatant atvejus, kai dėl objektyvių aplinkybių prašymo pateikimas bus būtinas.
Galiausiai ministerija spalį siūlys peržiūrėti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje sistemą ir tobulinti smurto artimoje aplinkoje prevenciją, įtvirtinti naujas apsaugos priemones (apsaugos nuo smurto orderį), specializuotos kompleksinės pagalbos akreditaciją, tarpinstitucinio bendradarbiavimo mechanizmą, reglamentuoti darbą su smurtautojais.
Mokestis taršiems
„Siekiant sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ir įgyvendinti principą „teršėjas moka“, pakeisti Motorinių transporto priemonių registracijos mokestį į Motorinių transporto priemonių taršos mokestį“, – rašoma Aplinkos ministerijos pasiūlyme.
Ministerija siūlo nustatyti mokestį transporto priemonių valdytojams už taršias transporto priemones. Jis būtų mokamas registruojant transporto priemonę pirmą kartą Lietuvoje ir kiekvienais metais už naudojimąsi ja.
Taip pat Aplinkos ministerija rugsėjį ketina Seimui siūlyti keisti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų apmokestinimo sistemą. Norima detaliai reglamentuoti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos kainos nustatymo, paskirstymo ir atskaitomybės tvarką.
„Šiuo metu komunalinių atliekų tvarkymo paslauga yra vienintelė viešoji paslauga, kurios kainodara nereguliuojama ir priežiūra nevykdoma“, – rašoma ministerijos pasiūlyme.
Atsisakys kai kurių lengvatų
Finansų ministerija lapkritį siūlys Seimui peržiūrėti mokestiniuose įstatymuose numatytas neterminuotas lengvatas ir specialiąsias apmokestinimo sąlygas.
„Peržiūrėti paskatas pažangioms investicijoms, kai kurioms pajamų rūšims taikomas gyventojų pajamų mokesčio lengvatas bei specialias apmokestinimo sąlygas, nekomercinės paskirties turto apmokestinimo bei mokesčio įskaitymo ir administravimo modelį, paveldimo mokesčio lengvatas bei tarifus, iškastiniam kurui taikomas lengvatas.
[Siūloma] atsisakyti neefektyvių, apmokestinimo teisingumą iškreipiančių neterminuotų lengvatų ir specialiųjų apmokestinimo sąlygų, kurios iškreipia apmokestinimo teisingumą“, – rašoma Finansų ministerijos pasiūlyme.
Vienodos sąlygos stojantiesiems
Rugsėjį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) Seimui siūlys nuo 2024 m. taikyti vienodus reikalavimus tiek stojantiems į valstybės finansuojamas, tiek į mokamas studijų vietas, taip pat – aukštosioms mokykloms skirti papildomą finansavimą už studijų pasiekimus.
Sporto sritį globojanti ŠMSM spalį Seimui taip pat siūlys keisti Sporto rėmimo fondo modelį, atskirti aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo finansavimą, patikslinti sąvokas, patobulinti trenerių, fizinio aktyvumo specialistų ir trenerių rengimą, persvarstyti aukšto meistriškumo sporto finansavimo kriterijus, sportininkų skatinimą.
Saugumas ir migrantai
Reaguodama į Lietuvą užklupusią neteisėtų migrantų krizę, Vidaus reikalų ministerija Seimui spalį siūlys su tuo susijusius pakeitimus.
„[Siūloma] tobulinti įstatymo nuostatas, susijusias su prieglobsčio procedūra, valstybėje paskelbus karo padėtį, nepaprastąją padėtį, taip pat ekstremaliąją situaciją ar ekstremalųjį įvykį dėl masinio užsieniečių antplūdžio“, – siūlo ministerija, nedetalizuodama norimų pakeitimų.
Kartu Užsienio reikalų ministerija lapkritį Seimui siūlys permainas dėl į Lietuvą perkeliamų asmenų.
„Patikslinti nuostatas dėl paramos perkeliamų asmenų integracijai teikimo laikotarpio, sukonkretinti teikiamas išmokas socialinei integracijai ir sureguliuoti bei padaryti aiškesnį asmenų atvykimo į Lietuvą procesą“, – siūlo ministerija.
Tuo metu Krašto apsaugos ministerija lapkritį Seimui planuoja pateikti tvirtinti „Lietuvos Respublikos piliečių rengimo pilietiniam pasipriešinimui strategija“. Šiuo dokumentu numatoma tobulinti Lietuvos gyventojų pasipriešinimą grėsmės valstybei atveju.
„Būtų užtikrintas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintos piliečių teisės priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į šalies nepriklausomybę, jos teritorinį vientisumą ir konstitucinę santvarką, ir jų teisės bei pareigos ginti valstybę nuo užsienio ginkluoto užpuolimo įgyvendinimas“, – rašoma dokumente.
Švelnesnės bausmės
Teisingumo ministerija lapkritį Seimui teiks pasiūlymus, susijusius su bausmėmis. Ministerija siūlo švelninti atsakomybę už mažiau pavojingas nusikalstamas veikas, kartu kai kurias jų dekriminalizuojant. Tiesa, konkrečios veikos pasiūlyme nenurodomos.
„Numatyti proporcingą baudžiamąją atsakomybę už mažiau pavojingas nusikalstamas veikas (įskaitant tam tikrų nusikalstamų veikų dekriminalizavimą) – nustatyti pagrįstas ir tam tikrų nusikaltimų tikrąjį pavojingumą tinkamai atspindinčias baudžiamosios atsakomybės atsiradimo ribas“, – siūlo ministerija.
Teisingumo ministerija lapkritį Seimui siūlys ir pataisas, susijusias su tautinėmis mažumomis.
„Nustatyti tautinėms mažumoms priklausančių asmenų teises ir pareigas, valstybės įsipareigojimus sudaryti sąlygas išlaikyti ir puoselėti tautinių mažumų papročius, kultūrinį ir kalbinį identitetą“, – rašoma ministerijos pasiūlyme.
Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.