Vykstant į bet kurią užsienio šalį, net ir Šengeno erdvę, vairuotojo pažymėjimo ar gimimo liudijimo neužtenka - reikia pasiimti tinkamus asmens dokumentus, primena Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
Pasieniečiai pabrėžia, kad vykstant į kitą Šengeno zonai priklausančią valstybę, būtina turėti vieną iš šių dviejų dokumentų: piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Anot VSAT, šios informacijos vis dar neįsisavino nemažai žmonių, tad pasitaiko nemažai susiruošusiųjų kelionėn, kurie klaidingai mano, jog po Lietuvos įstojimo į Šengeno erdvę šių asmens dokumentų užsienyje turėti nereikia.
Nuo gruodžio 21-osios, kai buvo panaikinti pasienio tikrinimai prie Lietuvos valstybės sienos su Lenkija ir Latvija, šiuose pasienio rajonuose pasieniečiai tvirtina sulaikę nemažai asmenų be reikiamų dokumentų.
Anot VSAT pranešimo, užkardydami nelegalią migraciją, pareigūnai patikrina tik mažiau nei 1 proc. nuo visų keliaujančiųjų per sieną skaičiaus, tačiau ir tarp jų išaiškinama nemažai pažeidėjų.
Šiemet pasieniečiai prie Lietuvos sienos su Latvija iš viso sulaikė 404 asmenis iš įvairių šalių, kurie pažeidė vykimo per valstybės sieną tvarką. Dažniausiai čia sulaikomi Latvijos piliečiai. Didžioji dauguma jų aiškina reikiamų dokumentų neturėję, nes manę, jog keliaujant į kitą Šengeno zonos valstybę pakanka turėti, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimą ar kokį nors kitą dokumentą su nuotrauka. Kai kurie užsieniečiai aiškino manę, jog užtenka ir banko kortelės.
Prie sienos su Lenkija šiemet buvo sulaikyti 56 asmenys, pažeidę buvimo ar vykimo į Lietuvą tvarką. Čia, kaip ir prie sienos su Latvija, daugumą pažeidusių vykimo tvarką sudaro užsieniečiai. Pasieniečių apklausiami Lenkijos piliečiai teigia maną, jog vykstant į kitą Šengeno valstybę pakanka bet kokio dokumento su nuotrauka.
VSAT duomenimis, ir Latvijoje, ir Lenkijoje reikiamų dokumentų neturintys Lietuvos piliečiai taip pat yra stabdomi ir baudžiami. Vykstantieji į Latviją be privalomų kelionės dokumentų, šioje šalyje gali būti nubausti nemaža administracine bauda. Pagal Latvijos įstatymus neturintiems dokumentų keliautojams už minėtą pažeidimą numatytos baudos dydis gali siekti 250 Latvijos latų (1250 litų).
Lietuvoje toks pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 150 iki 300 litų, o padarius šį pažeidimą pakartotinai, baudžiama bauda nuo 300 iki 600 litų.
Bet kokio amžiaus nepilnamečiui Lietuvos piliečiui, net ir kūdikiui, vykstant per valstybės sieną yra taikomi tokie patys reikalavimai. Pavyzdžiui, vienerių metų Lietuvos pilietis negali vykti į Latviją ar Lenkiją turėdamas tik gimimo liudijimą. Nepilnamečio tėvai ar globėjai privalo pasirūpinti, kad vaikas turėtų galiojantį Lietuvos piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę.
Į kitą Šengeno erdvei priklausančią valstybę vienam, be tėvų ar globėjų palydos, iš Lietuvos vykstančiam nepilnamečiui nereikia turėti vieno iš tėvų ar globėjų raštiško sutikimo laikinai išvykti į užsienį. Tačiau toks nepilnametis privalo turėti pasą ar asmens tapatybės kortelę - jo, kaip ir bet kurio kito keliaujančiojo, tapatybę gali patikrinti Lietuvos ar užsienio šalies pareigūnai.
Vieno iš tėvų ar globėjų sutikimą nepilnamečiui privaloma turėti, jei jis vienas savarankiškai vyksta į Šengeno zonai nepriklausančią valstybę, pavyzdžiui, Rusiją ar Baltarusiją. Tiesa, jei į ją nepilnametis Lietuvos pilietis vyksta su vienu iš tėvų ar globėjų, tokio sutikimo nereikalaujama.
VSAT atkreipia dėmesį, kad tėvų sutikimas ir toliau yra privalomas bei pasieniečių tikrinamas, jei nepilnametis iš Lietuvos išvyksta į lietuvių pamėgtas Jungtinę Karalystę bei Airiją, kuriose nepilnai galioja Šengeno teisyno nuostatos. Todėl nepilnametis, vienas susiruošęs skristi į Londoną ar Dubliną, privalo pasieniečiams ne tik pateikti galiojantį kelionės dokumentą, bet ir turėti vieno iš tėvų sutikimą laikinai išvykti į užsienį.