Vilnietis Tadas teigia B grupės vitaminų kompleksą internetu parsisiuntęs iš suomiškos įmonės vitaminų tiekėjo. Vyras pasakoja nieko blogo neįtaręs ir vitaminus vartojęs įprastai, kol vieną vakarą pajuto, kad pradeda kaisti veidas.
„Pažiūrėjau į veidrodį, matau – visas raudonas, išsigandau. (...) Bet po kokių dešimties minučių simptomai praėjo. Ieškojau atsakymo internete, kas tai galėjo būti, bet neradau“, – aiškina vilnietis.
Visgi, ties tuo viskas nesibaigė. Su panašia kūno reakcija Tadas tvirtina susidūręs dar porą kartų po kelių savaičių. Dėl to vyras jau ketino kreiptis pas gydytoją, tačiau nespėjęs to padaryti jis sulaukė laiško iš suomių vitaminų tiekėjų.
„Laiške buvo rašoma, kad jie atšaukia savo B vitaminų kompleksą ir grąžina 23 eurus, kuriuos sumokėjau už papildą, nes gamybos procese įsivėlė klaidą. Vietoje nikotinamido jie panaudojo nikotino rūgštį, kurios kiekis penkis su puse karto viršijo viršutinę saugią ribą“, – aiškina Tadas.
Minėtame laiške suomių vitaminų tiekėjas tvirtina, kad nikotino rūgšties saugi viršutinė riba, remiantis Europos maisto saugos tarnyba (EMST), yra 10 miligramų. O Tado gautoje vitaminų partijoje šios rūgšties kiekis siekė 54 miligramus.
„Nikotino rūgštis gali sukelti paraudimą kai kuriems vartotojams. Tai nėra alerginė reakcija, o kūno atsakas į per didelį nikotino rūgšties kiekį. Pažymėtina, kad nėra įrodymų apie nuolatinę žalą dėl paraudimo“, – tvirtinama laiške.
Vardina galimus šalutinius poveikius
Žurnalistams pasidomėjus ar tikrai per didelis nikotino rūgšties kiekis vitaminuose nesukelia ilgalaikės žalos žmogaus organizmui, tą patvirtino ir klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner-Sakalauskienė, kuri teigia, kad jei žmogus sustoja vartoti vitaminus, tuomet pavojaus nėra.
Tiesa, gydytoja prideda, kad žmonės apskritai dažnai yra alergiški B grupės vitaminams. Tad gali būti ir taip, kad papildomai galėjo suveikti ir alerginė reakcija.
Suomių vitaminų tiekėjų teigimu, žmonėms, suvartojusiems vaistus, gali pasireikšti šie simptomai, kurie gali tęstis nuo kelių minučių iki kelių valandų:
- „Odos paraudimas: staigus ir intensyvus odos paraudimas (veidas, kaklas, rankos, kitos kūno vietos). Oda gali būti šilta ir dilgčiojanti.
- Niežulys: kartu su paraudimu gali atsirasti laikinas niežėjimo pojūtis.
- Dilgčiojimas: gali atsirasti nedidelis dilgčiojimo ar „adatėlių“ pojūtis odoje.
- Padidėjusi kraujotaka: kraujagyslių išsiplėtimas gali sukelti laikiną kraujotakos padidėjimą.“
Teigiama, kad tik atradus klaidą, vitaminų pardavimas buvo sustabdytas. Tiesa, Tadas neslepia nuostabos, kad suomių vitaminų tiekėjai tik tokiu būdu „atsipirko“ už savo padarytą klaidą.
„Nežinau, kiek visa tai realiai pakenkė sveikatai, bet pats faktas, kad už tokią „klaidelę“ jie tik atsiprašė ir grąžino 23 eurus, gana skandalingas“, – pasipiktinimo neslepia vilnietis.
Vykdyti kontrolės už šalies ribų negali
Naujienų portalas tv3.lt dėl Tado situacijos kreipėsi ir į VMVT. Tačiau, VMVT atstovų tvirtinimu, minėtas suomių vitaminų tiekėjo internetinis tinklapis, iš kurio buvo pirkti B grupės vitaminai, nėra registruotas Lietuvoje.
Todėl nėra jokios galimybės, kad vitaminų tiekėjas būtų kaip nors papildomai nubaustas už nekokybiškų vitaminų tiekimą. Be to, VMVT atstovai pabrėžia, kad vartotojai turėtų pirkti tik Lietuvoje notifikuotus maisto papildus.
„VMVT specialistai negali vykdyti valstybinės kontrolės funkcijų už Lietuvos Respublikos ribų, todėl užsienio valstybėse registruotiems subjektams VMVT neturi įgaliojimų taikyti sankcijų dėl nustatytų teisės aktų pažeidimų (...) Ar maisto papildas yra notifikuotas, galima pasitikrinti VMVT internetiniame puslapyje notifikuotų maisto papildų sąraše, į paieškos laukelį įvedus maisto papildo pavadinimą arba įmonės, teikiančios maisto papildą rinkai, pavadinimą“, – tvirtina VMVT atstovai.
Jie taip pat atkreipia dėmesį, kad maisto papildų ženklinimui taip pat keliami du svarbiausi reikalavimai, kurių turi laikytis tiekėjai.
„Jei maisto papildų ženklinime arba reklamoje yra naudojami leidžiami sveikatingumo teiginiai, pavyzdžiui, skirtas imuninei sistemai, kaulams ir taip toliau, tokiu atveju maisto papildo sudėtyje turi būti medžiaga (ir atitinkamas jos kiekis), kuri ir padeda palaikyti būtent tas nurodytas funkcijas. Tačiau ir to nepakanka – tokie teiginiai turi būti ir moksliškai įrodyti bei įteisinti Europos Sąjungoje“, – aiškina VMVT.