Visuomeninės pilietinės iniciatyvos ekspertai.eu atstovai įsitikinę, jog viešai paskelbti korupciniai faktai, susiję su VšĮ "Vilnius – Europos kultūros sostinė" veikla, teisėsaugos institucijų netiriami sąmoningai. Esą Generalinė prokūratūra ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tiesiog „dangsto nusikalstamą veiklą“.
Apie tai ekspertai.eu atstovai kalbėjosi susitikę su premjeru Andriumi Kubiliumi bei prezidentės Dalios Grybauskaitės atstove.
“Mūsų nebedomina patys vagys, prisidengę naujametiniais fejerverkais, nereikalingomis interneto svetainėmis, Lietuvos įvaizdžio ar įvairių pseudostrategijų kūrimais. Mus domina valdžia ir teisėsaugos institucijos, kurios, užuot vykdžiusios savo funkcijas, sudaro visas sąlygas klestėti aferistams“, - išplatintame ekspertai.eu pranešime cituojamos visuomeninės organizacijos atstovas, aktorius Rolandas Boravskis.
Kubilius tik pasijuokė
Visuomeninės pilietinės iniciatyvos ekspertai.eu atstovai liepos 24 dieną buvo susitikę su premjeru Andriumi Kubiliumi, o šiandien – su LR Prezidentės Teisės grupės vyriausiąja patarėja Solveiga Cirtautiene. Susitikimų pagrindinis klausimas – ar tikrai tam, kad milijonus litų kainuojančios aferos būtų išaiškintos, reikia “politinės valios”?
Pasak ekspertai.eu atstovo Rolando Boravskio, šie iniciatyvinės grupės vizitai buvo suorganizuoti po susitikimų su teisėsaugos institucijų vadovais. Jų buvo klausta, kodėl dėl Generalinei prokuratūrai seniai pateiktų faktų apie korupciją, susijusią su VšĮ "Vilnius – Europos kultūros sostinė" (VEKS), Nacionalinio operos ir baleto teatro renovacija, Valdovų rūmais ir kt., iki šiol nesulaukiama jokių rezultatų, tyrimai yra vilkinami arba net nepradedami.
“Kalbant apie didžiąją korupciją, visi Generalinei prokuratūrai pateikti faktai joje ir nuskęsta. Daugiau negu prieš metus pateikėme konkrečius faktus apie VEKS aferas, tačiau iki šiol – tyla. Vien Seimo Antikorupcijos komisija mažiausiai tris kartus kreipėsi į Generalinę prokuratūrą – tačiau ir šiuo atveju tyla, o mokesčių mokėtojų pinigai kaip tekėjo, taip ir teka tiesiai į organizuotų nusikaltėlių kišenes. Visose teisėsaugos institucijose kalbama, jog tam, kad padėtis keistųsi, pirmiausia reikia “politinės valios”. Kai bylos patenka į Generalinę prokuratūrą, negalima gauti jokių duomenų apie jas, nes nuolat atsakoma, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, neaišku ir kada jis bus baigtas, nes teisinamasi didelėmis tyrimų apimtimis. Būtent todėl ir lankėmės Vyriausybėje bei Prezidentūroje”, – aiškino R.Boravskis.
A.Kubilius iš tokių teisėsaugos atsikalbinėjimų tik pasijuokė. Premjeras stebėjosi, kodėl jam reikėtų skambinti generaliniam prokurorui ir raginti tirti vieną ar kitą bylą – juk tai teisėsaugos institucija, kuri ir taip turi dirbti savo darbą.
Prezidentūra žada domėtis
Prezidentūros atstovė S.Cirtautienė pažadėjo, kad dabar bus kruopščiai domimasi miglotais milijonus kainuojančiais projektais. Susitikime buvo išreikšta mintis, kad piliečių ir Prezidentūros bendradarbiavimas šioje situacijoje yra labai naudingas ir būtinas.
“Mūsų nebedomina patys vagys, prisidengę naujametiniais fejerverkais, nereikalingomis interneto svetainėmis, Lietuvos įvaizdžio ar įvairių pseudostrategijų kūrimais. Mus domina valdžia ir teisėsaugos institucijos, kurios, užuot vykdžiusios savo funkcijas, sudaro visas sąlygas klestėti aferistams. Mes matome, kad šios institucijos – Generalinė prokuratūra, FNTT – tiesiog dangsto nusikalstamą veiką”, – pabrėžė R.Boravskis.
Pasak ekspertai.eu atstovo, visos įvykdytos ir vis dar vykdomos didelės Lietuvos gyventojų pinigų vagystės per VEKS programą yra tik seniai priimtų Vyriausybės nutarimų pasekmės. Milijonus kainuojančių aferų šaknys glūdi dar 2003 m. liepos 18 d. priimtame Vyriausybės nutarime. Tuo metu Lietuva dar nebuvo tapusi Europos Sąjungos nare, nebuvo pateikusi paraiškos gauti Europos kultūros sostinės vardą, juo labiau dar nebuvo sudaryta jokia šios progos programa. Tačiau jau tais metais vienoje eilutėje buvo numatyta VEKS skirti 24 mln. litų – jie irgi "sėkmingai" išnaudoti.
Visuomenininkų teigimu, Prezidentūra liko paskutinė institucija, iš kurios piliečiai tikisi greitų ir konkrečių veiksmų priverčiant pakeisti visiškai apgailėtiną, bejėgišką ir dažnai korumpuotą teisėsaugos situaciją Lietuvoje.