Valdžia nepatenkinta Latvijos visuomenė išėjo į gatves, o lietuviai jau ne pirmus metus į viską numoję ranka. Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys mano, jog Lietuva išgyvena politinę depresiją ir protestuoja pasyvumu, nusispjaudami bei emigruodami. Anot jo, tokia protesto forma yra pavojinga, nes leidžia tarpti oligarchijai, rašoma „Vilniaus dienoje“.
Latvijos vyriausybė ir Seimas, suaugęs su oligarchija, prarado visuomenės pasitikėjimą. Lietuvos valdžiai žeriami tokie pat kaltinimai. Tačiau latviams protestuojant tūkstantiniuose mitinguose, lietuviai tyli.
D. Kuolio vertinimu, paskutinis žingsnis, išvedęs iš pusiausvyros Latvijos visuomenę, buvo vyriausybės ir premjero sprendimas atleisti iš pareigų su korupcija kovojančio departamento vadovą.
„Susidarė įspūdis, kad Latvijos politinė valdžia drauge su verslu susidoroja su tais valstybės pareigūnais, kurie dėl viešojo intereso apsaugos, dėl skaidresnės valdžios mėgina grumtis su korupcija“, – sako D. Kuolys.
Jo prisiminimu, prieš keletą metų ir Lietuvoje nuvilnydavo pilietinių akcijų: čia Prezidentas Valdas Adamkus gynė demokratinę poziciją grumtynėse su Gediminu Vagnoriumi, čia inteligentai, kultūros žmonės, jaunuomenė ragino atsistatydinti tuometį šalies vadovą Rolandą Paksą.
„Vieną kitą pavyzdį galėtume atrasti ir šiandien. Sakykime, Valstybės saugumo departamento pulkininko Vytauto Pociūno žūties metinių minėjimas ir priminimas politikams bei teisėsaugai, kad tokie nutikimai naujojoje Lietuvos istorijoje neturi likti neištirti“, – teigia D. Kuolys.
Kita vertus, pasak jo, Lietuvoje yra daug sumaišties, jaučiamas visuomenės nuovargis. „Gal lietuviai dar nemano, kad reiktų griebtis mitingų, gal kantrybės taurė dar neišgerta?
Žinoma, turime pripažinti ir tai, kad mūsų visuomenės solidarumas yra gana menkas, kad esame gana apolitiška, politinę depresiją išgyvenanti visuomenė, kurioje protestuojama individuliai. Pavyzdžiui, jauni žmonės protestuoja emigruodami“, – D. Kuolys teigia, kad tokią būklę rodo ir tyrimai.
Pilietininko vertinimu, latvių elgesys praėjusį savaitgalį racionalesnis, nes yra patriotiškesnis, pilietiškesnis.
„Latviams labiau rūpi tvarkyti savo valstybę, kad ji netaptų oligarchų nuosavybe“, – mano D. Kuolys, kai Lietuvoje vis daugiau galių atiduodama pačiai oligarchijai ir nomenklatūrai.
„Mes protestuojame pasyvumu, nusispjaudami ar emigruodami, tačiau tai neprisideda prie valstybės tobulinimo, demokratinės valstybės kūrimo, prie padoresnės aplinkos valstybėje formavimo“, – tvirtina D. Kuolys.