Tuo tarpu virusologė, bioinformatikė Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos narė Ingrida Olendraitė mano, kad „AstraZeneca“ dvejojama veltui.
„AstraZeneca“, manau, yra vienas iš tų variantų, kur geras daiktas yra sugadintas politikų ir nebūtinai apie situaciją suprantančių žmonių informacijos pasidalijimu, neįsigilinus į situaciją. Iš dalies, moraline prasme, yra gerai pasidalinti visa informacija, tačiau blogai, kai tas nepateikiama kontekste“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atsijojame melą“ antradienį kalbėjo virusologė.
Pasak I. Olendraitės, politiniai sprendimai yra paleidžiami neatsižvelgus į turimą statistiką.
„Turime apie keliasdešimt milijonų žmonių Europoje, paskiepytų su „AstraZeneca“, ir iš jų yra apie 30-40 atvejų su tromboze. Tai yra vienas atvejis į 200-400 tūkst. Ir į tokius dalykus neatsižvelgus, yra paleidžiami politiniai sprendimai tokie, kokie jie yra dabar, ir manau, kad nuo to mirs žymiai daugiau žmonių, nes susirgs tie žmonės, kurie atsisako skiepytis ir natūraliai kažkoks procentas mirs“, – sako virusologė.
Pasak I. Olendraitės, tai yra skaudžios dezinformacijos pasekmės ir priduria, kad vakcinacijos stabdymas „AstraZeneca“ vakcina sukels didesnę žalą, nei tęsiant vakcinaciją.
Virusologė pasidalijo nuomone, kad toks dezinformacijos kiekis, nukreiptas į „AstraZeneca“, gali būti ir konkurentų mėginimas susidoroti.
„Man nuoširdžiai atrodo, kad čia yra potencialiai kitų konkurentų bandymas kažkaip tą vakciną sudirbti, nes ji dar ir yra žymiai pigesnė. Na, bet tai spekuliacija, nes tokios informacijos neturiu. Tačiau yra nenormalus kiekis neteisingos informacijos apie „AstraZeneca“. Su tuo pačiu „Pfizer“ susidaro tos pačios trombozės ir skaičiau, kad Anglijoje yra labai panašūs skaičiai ir dar daugiau, kaip ir su „AstraZeneca“. Ir apie tai niekas nešneka. Todėl tas vienpusis „varymas“ ant vienos vakcinos net ir tiems skeptikams turėtų kažkokį įtarimą kelti, kad kažkas čia ne taip su tiek daug dezinformacijos“, – pažymi I. Olendraitė.
EVA spręs, ar vakcina saugi
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Europos Vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį rinksis į posėdį, kuriame bus svarstoma išvada dėl „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso saugumo, tačiau išvada dėl to ketvirtadienį gali būti ir nepriimta, sako Valstybinės Vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atstovė.
VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė LRT radijui trečiadienį sakė, kad „tikėtina, kad rytoj procesas gali ir neužsibagiti, nes yra procedūriškai įmanomi keli tolesnės eigos variantai“.
„Gali būti taip, kad EVA imsis kažkokio kito žingsnio – kreipsis patarimo į mokslinę grupę ar pradės kitą procedūrą, tai tikėtina, kad galutinė išvada gali būti ir nepriimta“, – kalbėjo R. Pilvinienė.
Ji taip pat pranešė, kad antradienio vakarą šalyje sulaukta dar vieno pranešimo apie sunkią reakciją po „AstraZaneca“ skiepo, tačiau teigė išsamiau su šia informacija dar nesusipažinusi, nes ji „labai šviežia“.
Iš viso tokių pranešimų Lietuvoje gauta keturi, trys asmenys gydomi ligoninėse, vienas išleistas gydytis namuose. Tarnybos atstovai pabrėžia, kad kol kas nėra nustatytas ir patvirtintas ryšys tarp gautų pranešimų apie susirgimus ir vakcinavimo.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį, atsižvelgęs į VVKT rekomendaciją, laikinai sustabdė skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso.
Gavusi tris pranešimus apie tromboembolijos atvejus, VVKT rekomendavo stabdyti vakcinavimą „AstraZeneca“ skiepais iki kol Europos vaistų agentūra pateiks galutines išvadas dėl vakcinos saugumo. Posėdį dėl šios vakcinos Europos vaistų agentūra (EVA) šaukia ketvirtadienį. Antradienį ministras A. Dulkys teigė besitikįs, kad jau ketvirtadienį bus pateikta ir EVA išvada.