„Man viskas aišku. Matau, kad atlyginimo koeficiento didinimas - vos ne pagrindinis klausimas. Bėda tai, kad atlyginimas keliamas, o darbas neatliekamas“, - sako Biržų PGT viršininkas A. Nagelė.
Antras kartas nemelavo
Savivaldybės tarybos posėdžiui antrą kartą buvo pateiktas projektas dėl Biržų rajono savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybos viršininko Kęstučio Vaičaičio tarnybinio atlyginimo koeficiento. Projekto teikėja merė Irutė Varzienė siūlo patenkinti K. Vaičaičio prašymą atlyginimo koeficientą padidinti 45 proc. (nuo 16 iki 23,2). Tokiu būdu tarnybinis atlygis (be mokesčio „Sodrai“) padidėja nuo 1952 iki 2830 Lt.
Iki šiol ugniagesių vadovas nuolat gaudavo 50 proc. dydžio priedus, kuriuos kasmet turėdavo svarstyti ir K. Vaičaičiui skirti (arba neskirti) rajono taryba. Dabar to daryti nebereikės – padidintas atlygis bus mokamas nuolat, nepriklausomai nuo finansinės situacijos ar darbo apimčių bei rezultatų.
Ką nutyli savivaldybės vadovai
Bandymas ugniagesių tarnybos vadovo atlygį padidinti prieš Naujuosius metus nepavyko. Politikai tąsyk suabejojo, ar ugniagesių tarnybai išlaikyti bus skirta pakankamai lėšų ir neteks mažinti ugniagesių komandų.
Šįsyk tokių klausimų nebekilo. Nežinia kodėl, nes savivaldybės vadovai ir biudžetą formuojantys specialistai žino, kad šiais metais valstybė skyrė lėšų tik 8 komandoms išlaikyti. Tuo tarpu K. Vaičaičio vadovaujamoje tarnyboje yra 9 komandos. Nežiūrint to, kad dėl minimalaus atlyginimo kėlimo valstybės lėšų šiais metais skirta šiek tiek daugiau, jų teužteks aštuonioms komandoms finansuoti. Tad vieną teks arba naikinti, arba ją reikės išlaikyti savivaldybės biudžeto lėšomis.
Yra dar vienas kelias – kaip ir iki šiol kaimuose leisti budėti tik po vieną žmogų, nepirkti ugniagesiams net pačių būtiniausių priemonių ir taip taupyti lėšas, kad devintoji komanda galėtų egzistuoti.
Tačiau toks savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybos darbas yra neefektyvus ir neužtikrina būtinosios parengties sąlygų.
Aktyviai K. Vaičaičiui atlygį stengęsi padidinti savivaldybės vadovai išvengė kalbos apie savivaldybės ugniagesių tarnybos situaciją, apie kurią sausio 29 dieną savivaldybę raštu nedviprasmiškai informavo Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Biržų priešgaisrinės tarnybos (PGT) viršininkas Aurius Nagelė.
Jis informuoja, kad 2012 metais savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnyboje net 34 proc. nebuvo užtikrintas reikalavimas, kad komandose budėtų ne mažiau kaip po du ugniagesius. Kritiškiausia padėtis buvo Medeikių ir Vabalninko komandose, kuriose vidutiniškai 50 proc. atvejų budėjo tik po vieną ugniagesį.
„Valstybės deleguotoms funkcijoms atlikti Biržų rajono savivaldybės priešgaisrinėje apsaugos tarnyboje finansuojamos tik aštuonios ugniagesių komandos. Iš bendrų asignavimų išlaikomos devynios komandos. Siekiant užtikrinti, kad pamainose budėtų po du ugniagesius, prašome nedelsiant spręsti klausimą dėl papildomo vienos komandos finansavimo bei jos visiško sukomplektavimo iš Biržų rajono savivaldybės biudžeto arba, nesant finansinių galimybių, nedelsiant spręsti klausimą dėl vienos iš Biržų rajono savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybos komandos naikinimo“, - įspėja Biržų PGT vadovas.
Vietoje savivaldybės vadovų atsakymo jis tegalėjo pažiūrėti sausio 31-ąją vykusio tarybos posėdžio, kuriame nuspręsta padidinti atlyginimą, transliaciją.
„Man viskas aišku. Matau, kad atlyginimo koeficiento didinimas - vos ne pagrindinis klausimas. Bėda tai, kad atlyginimas keliamas, o darbas neatliekamas“, - sako Biržų PGT viršininkas A. Nagelė.
Anot viršininko, patys savivaldybės tarnybos ugniagesiai kalba apie kritišką komandų būklę. Į gaisrus jie dažnai išvažiuoja po vieną, neturi racijų, negali susikalbėti su kitais ir pan.
„Mums reikia dirbančių žmonių, o ne vieno vairuotojo, kuris sugeba tik atvažiuoti į gaisrą“, - sako Biržų PGT viršininkas.
Gelbėtojai – be ryšio
Kad savivaldybės tarnybos ugniagesiai neturi tinkamo ryšio ir dažnai budi tik po vieną, posėdyje kalbėjo Aidas Vaitkevičius. Šis tarybos narys kone vienintelis atkakliai ir aiškiai formulavo klausimus bei norėjo žinoti, ar viršininko K. Vaičaičio atlyginimo didinimas turi ryšį su jo vadovaujamos tarnybos darbo efektyvumu.
Deja, aiškaus atsakymo nebuvo nei iš rajono vadovų, nei posėdyje dalyvavusios savivaldybės ugniagesių tarnybos viršininko pavaduotojos Rūtos Bartuškevičienės. Viršininkas K. Vaičaitis atostogauja.
Daugumos tarybos narių klausimai R. Bartuškevičienei rodė politikų nenuovoką arba sąmoningą nenorą žinoti apie savivaldybės įstaigos finansavimą bei situaciją.
Nors R. Bartuškevičienė tikino, kad tarnyba laikosi tik iš valstybės lėšų, tačiau būtent šios darbuotojos etatas finansuojamas savivaldybės biudžeto pinigais. Per metus tam reikia apie 25 tūkst. Lt.
„Mums nebereikės taupyti“, - atsakė viršininko pavaduotoja R. Bartuškevičienė į klausimą, kas pasikeis padidinus tarnybinį atlyginimą K. Vaičaičiui. Paskui paaiškino, kad nustačius didesnį tarnybinį koeficientą Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas viršininko atlygiui skirs daugiau pinigų. Reikėtų suprasti - tarnybai nebeteks „spaustis“, kad atsirastų pinigų priedams prie viršininko atlyginimo mokėti.
A. Vaitkevičiaus klausimai padėjo atskleisti, kad savivaldybės ugniagesių komanda iš valstybės deleguotų lėšų gali ne tik mokėti atlyginimus, bet ir pirkti ne pagrindines (iki 1000 Lt vertės) darbo priemones. Pavyzdžiui, vandens žarnas.
Audrys Šimas norėjo išgirsti, kas bus, jei lėšų bus skiriama mažiau, o viršininko atlyginimo sumažinti jau nebus įmanoma. Politikas nuogąstavo, ar tuomet neteks naikinti vienos komandos.
„Šiais metasi irgi skyrė 8 komandoms. Na ką dabar padaryt, kad jie tiek skyrė? Praeitų metų lygyje mes išgyvensim laisvai“, - užtikrino R. Bartuškevičienė.
Pritarė ne visi
Balsuoti už projektą ragino „darbietis“ Rimantas Bašys, „centristas“ Valentinas Mizeikis ir liberalsąjūdietis Kęstutis Slavisnkas. Pastarasis kalbėdamas negailėjo ironijos ir leido suprasti, kad jam puikiai žinoma situacija, kurią nutyli rajono vadovai.
„(…) kaip žinote iki spalio mėnesio valdė labai negeri žmonės - konservatoriai ir liberalai ir jie galbūt nesuprato iki galo ugniagesių esmės. Aš, žmogus, sekdamas gerų politikų internetų svetaines, žinau, kad tiek socialdemokratai (Algirdas Butkevičius), tiek partija „Tvarka ir teisingumas“ ir jos dabartinis vidaus reikalų ministras, kurio vadovaujamas ugniagesybos departamentas labai aiškiai pasisakė, jog šias tarnybas puoselės kaip mažą kūdikį. Ir aš tikrai neabejoju, kad jie vykdys savo pažadus, nes tai yra padorūs žmonės – jie nemažins, bet didins ugniagesybai skirtas lėšas ir todėl labai lengvai tiesiog balsuoju už“, - kalbėjo K. Slavinskas.
Kitokios nuomonės laikėsi A. Vaitkevičius.
„Remiantis statistiniais duomenimis, tikrai galima pasakyti, kad įmonės valdymas yra prastas (…) Praeitų metų duomenimis žiūrint, yra netgi tokių priešgaisrinių punktų, kurie turėjo tik 3 iškvietimus, tai reiškia, kad mums vienas iškvietimas kainavo apie 60 tūkst. Lt. Viena komanda gana 200 Lt finansavimą. Antras dalykas, ugniagesių komandos nesukomplektuotos iki galo, jos netgi paprasčiausiai neturi racijų – susisiekimo priemonių, kurios yra būtinos šitoje srityje. Galbūt jie patys ir negali pirkti racijų – tuos pinigus, sakykim, atlyginimams susikelti naudoja (…) Visokioms smulkmenoms, kaip sakant, tam turtui, kuris yra neilgalaikis, jie prašo iš savivaldybės lėšų papildomai. (…) Į 35 proc. iškvietimų važiuoja pavieniai asmenys. Tai ką tokie asmenys gali? Tik vandens atvežt? Kam tokios komandos? Todėl, įvertinęs šiuos veiksnius, aš pasisakau prieš“, - sakė nepartinis A. Vaitkevičius.
Jis su liberalsąjūdiečiu Povilu Stakioniu balsavo prieš atlyginimo K. Vaičaičiui didinimą. Didinimui taip pat pritarimo neišreiškė (susilaikė) nepartiniai Stasys Valiukas ir Stasė Eitavičienė.
Už projektą balsavo 16 tarybos narių (iš dvidešimties).
Merės paiškinimas apie komplektaciją ir savanorystę
Prieš balsavimą merė I. Varzienė sakė norinti paaiškinti, kad už priešgaisrinę saugą savivaldybėje atsakinga ne ji, o administracijos direktorius.
Ji teigė tenorinti apginti savivaldybės ugniagesių viršininko K. Vaičaičio poziciją.
„Iš tikrųjų bendru sutarimu buvo sutarta nepriimti į darbą… Sukomplektuoti nėra labai sunku, manau, kad žmonių atsirastų (…)“, - aiškino merė. Ji priminė apie, jos žodžiais, „dviprasmišką pakankamai situaciją dėl šitų tarnybų skaičiaus, dėl savanorijos“.
Pasak merės, buvo atvažiavę profsąjungos nariai iš „Solidarumo“, o Seime yra „tas savanorijos įstatymas“.
„Tai būtent dėl to buvo sustabdytas komandų komplektavimas, dėl šitų nenusistovėjusių dalykų“, - paaiškino rajono merė, kodėl net racijų neturintys Biržų rajono kaimuose ugniagesiai dažnai budi po vieną. K. Vaičaitis dėl to esantis nekaltas.
Padidino be diskusijų
Tame pačiame posėdyje pritarta Legailių globos namų direktoriaus Renaldo Simėno tarnybinio atlyginimo kėlimui. Vietoje buvusio 19,9 jam nustatytas atlyginimo koeficientas 29. Tai yra 3538 Lt tarnybinė alga.
Argumentas – globos namuose vyksta statybos, direktorius pavaduotojo neturi. Anksčiau kasmet direktorius gaudavo priedą prie atlyginimo. Dabar atlygis bus pastovus bei, kaip ir K. Vaičaičio atveju, nepriklausys nuo politikų valios.
Už R. Simėno atlyginimo koeficiento padidinimą balsavo 19 politikų. Susilaikė S. Valiukas ir A. Vaitkevičius, iš viso nebalsavo A. Šimas. Alfreda Gudienė