Lenkų apžvalgininkai vadina tai didžiausia pastarųjų metų staigmena šalies politikoje ir net spėja, kad rudenį numatyti parlamento rinkimai gali sukelti rimtų problemų valdantiesiems.
Įžvalgomis, kaip toliau klostysis įvykiai šalyje-kaimynėje bei mūsų šalies santykiai su Lenkija dalijasi ISM Ekonomikos ir politikos studijų programos vadovas, politologas Vincentas Vobolevičius.
Antrame ture lemiamos įtakos turės rinkėjų aktyvumas?
Įdomu ne tiek A. Dudos pergalė pirmajame ture. Pasirodo, nors lenkai neišgyveno ekonominės krizės, o populiari liberali partija sėkmingai kuria naująją Lenkiją, jie vis tiek nesugebėjo sukurti darnos, ir populistiniai arba „protesto kandidatai“ gauna daug balsų.
Kita vertus, tai nėra labai keista, nes Lenkijoje, kaip beje, ir Lietuvoje, nėra tikros kairiosios partijos, kuri atstovautų žmonėms, nepatenkintiems liberalia ortodoksija. Ta jų Aleksandro Kwasniewskio partija juokingai atrodo su savo modeliška kandidate į prezidentus ir nieko bendro su realiai pažeidžiamais neturtingais gyventojai neturinčiais pasiūlymais. Todėl A. Duda, laimėjęs dalį kairiųjų, taip pat liberalų balsų, laimėjo pirmąjį raundą.
Kas laimės antrajame rate? Kadangi už trečiąjį kandidatą daugiausiai balsavo jaunimas, o jauni žmonės dažniausiai linksta ne prie konservatorių, o prie liberalų, tai tarsi būtų taškas B. Komorowskio naudai. Jis dabar labai stengiasi tiems rinkėjams įtikti, siūlydamas referendumus, todėl gal būt paims tuos balsus.
Bet jauni, „protesto rinkėjai“ nėra atsidavę vienai partijai, todėl manau, kad tie, kurie balsavo už trečiąjį kandidatą, neateis balsuoti per antrą turą. Aktyvumas apskritai bus labai svarbus antrajame ture. Jei jis bus didelis, naudos gali tikėtis B. Komorowskis, o mažesnis rinkėjų aktyvumas, manau, gali būti naudingesnis A. Dudai, juo labiau, kad jo rinkėjai yra drausmingi ir tikrai ateis.
Jei man reikėtų įvertinti kandidatų šansus laimėti procentais, sakyčiau, kad 60:40 laimės B. Komorowskis.
Dešiniesiems nereikės įrodinėti, kad myli Lenkiją
Jei laimės B. Komorowskis, bus status quo, ir santykiuose su Lietuva jokių permainų nebus. Bet nemanau, kad reikėtų laukti ypatingų permainų ir tuo atveju, jei laimėtų A. Duda.
Istoriškai Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas visada buvo sklandus. Prezidentaujant L. Kaczynskiui nebuvo problemų, o problemos su tuomečiu užsienio reikalų ministru R. Sikorskiu iškilo būtent valdant liberalams.
Kita vertus, buvo ir tam tikro lietuvių nepaslankumo (tarkim, dėl vietovardžių rašymo), bet lenkų pusė problemas eskalavo dėl jų vidaus politikos poreikių. Pavyzdžiui, L. Kaczynskiui niekam nereikėjo įrodinėti, kad jis patriotas – visiems buvo aišku, kad jis yra patriotas, todėl jis galėjo sau leisti su Lietuva turėti gerus santykius. Tačiau atėjęs D. Tuskas, kurį lenkai, ypač dešinieji, kaltino, kad jis už pinigus parduotų Lenkiją-Tėvynę, turėjo įrodyti, kad yra patriotas, ir todėl leido savo pareigūnams pasisakyti prieš Lietuvą gana aršiai.
Taigi, manau, kad mums po Lenkijos prezidento rinkimų problemų nepadaugėtų, nes dešiniesiems nereikėtų niekam įrodinėti, kad myli Lenkiją.