Didmiesčių gyventojai, nebeturintys vietos prie namų pastatyti automobiliams, atakuoja policiją skambučiais apie kiemuose paliktas nevažiuojančias griuvenas. Pareigūnai kartu su valdininkais vykdydami kasmetines „švaros" akcijas tvirtina, kad metalo laužų nemažėja, o jų savininkų paieškos kartais tampa neįmanoma misija.
Kiemai – neiškuopiami
Vilniaus policija kartu su savivaldybės atstovais jau prieš dvejus metus paskelbė kovą su kiemuose dūlančiomis keturratėmis griuvenomis. Akcija “Daugiau erdvės kiemuose" vykdoma dukart per metus – rudenį ir pavasarį, tad šiemet pareigūnai jau vėl pradėjo nevažiuojančių automobilių paieškas.
Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Gintaras Tamošiūnas tvirtino, kad daugelis savininkų reaguoja jau po pirmojo įspėjimo, tačiau kai kurie apskritai į nieką nereaguoja.
„Yra vienetiniai atvejai, kai kyla problemų dėl savininkų. Pavyzdžiui, savininko nepavyksta rasti arba jis miręs, o niekas nesutvarko turto paveldėjimo dokumentų. Jei savininkas neatsiliepia, jam siunčiamas įspėjimas į namus. Jei nereaguoja, kviečiamas į policiją. Jei jis neatvyksta, ieškome, kur jis dirba, siunčiamas pranešimas į darbovietę. Jei nedirba, einame jo adresu ieškoti giminaičių, jų ieškoma ir policijos duomenų bazėje. Bet tokių probleminių atvejų – vos keli procentai", – sakė G.Tamošiūnas.
Stabdo popierizmas
Pasak jo, per vykdomas akcijas kasmet užfiksuojama per 1000 “beglobių" automobilių. O žmonės teisinasi neišvežantys automobilių dėl galybės biurokratinių procedūrų, kurias reikia pereiti norint atsikratyti metalo laužo.
„Dažniausiai būna, kad kiemuose gyventojai automobilį palieka po eismo įvykio, nusiperka kitą. Primeni, kad reikia tvarkytis, bet jie tvirtina, kad neturi laiko, nežino, kur kreiptis. Nes reikia vežti dokumentus automobiliui išregistruoti. Bet yra neeksploatuojamų automobilių asociacija, į ją galima kreiptis – pasirašius pirkimo–pardavimo sutartį, jie patys automobilį išregistruoja, išveža, niekuo nebereikia rūpintis, be to, žmogui dar ir sumokama", – paaiškino G.Tamošiūnas.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Sigitas Mecelica tvirtino, kad per pastaruosius dvejus metus dėl nenaudojamų automobilių gauta apie 4600 pranešimų, išgabenta apie 1300. Vien pernai savininkai buvo priversti išvežti iš kiemų per 800 griuvenų, dalį jų, skyrę baudas, išvežė patys Vilniaus ekologinės policijos pareigūnai.
Gresia baudos
„Pagrindinės problemos – atsakomybė numatyta tik transporto priemonės savininkui, o jis gali būti ir jau veiklos nebevykdanti įmonė arba fiziniai asmenys, kurie mirė, išvyko į kitą valstybę arba gyvena kitoje vietoje, negu deklaravo. O šiemet tvarka bus tokia – bus palikti įspėjamieji lapeliai leidžiant transporto priemonių savininkams imtis priemonių be pasekmių. Po kelių savaičių tikrinsime tas pačias vietas, tada jie bus raštiškai įspėjami. Jei ir tai nepadės – bus taikoma administracinė atsakomybė nuo 250 iki 500. Nesusitvarkius, antrąkart jau skiriama bauda nuo 500 iki 1000 litų, paprastai tuomet jau priimamas sprendimas konfiskuoti automobilį", – pasakojo S.Mecelica.
Anot jo, tai yra visų didžiųjų miestų problema, mat metalo laužu virtusios transporto priemonės ne tik užima taip trūkstamas stovėjimo vietas, bet ir teršia aplinką, kelia pavojų aplinkiniams, ypač vaikams, kurie sumano landžioti po automobilio vidų ir taip gali susižaloti.
“Randame automobilių be ratų, langų, be valstybinių numerių ir kai kurių dalių. Džiugu, kad didžioji dalis vilniečių mato šiuos netinkamus dalykus ir apie juos praneša", – sakė komisaras.
Apleistų automobilių statistika Vilniaus kiemuose
2009 m. ruduo 2010 m.pavasaris 2010 m. ruduo
Nustatyta 600 523 456
Išvežta 300 229 261
Skirta nuobaudų 22 74 24
Vilniaus savivaldybės duomenys
Ignas JAČAUSKAS