Jubiliejaus minėjimo programą Seimo Kultūros komitetui trečiadienį pristačiusi Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ projektų vadovė Kotryna Žukauskaitė teigė, kad bus dedama pastangų, jog apie šį gimtadienį išgirstų ne tik Lietuva, bet ir pasaulis.
„2023-iaisiais planuojame prisikviesti tiek tarptautinio masto žurnalistus, įtakos ir įvaizdžio formuotojus, tiek tarptautinius renginius, kurie jau yra užsitarnavę aukščiausią kalibrą užsienyje ir galėtų atvykti pas mus“, – sakė ji.
K. Žukauskaitės teigimu, Vilnius švęsti pradėjo jau šiemet – moksleiviai kūrė savo Vilniaus viziją, parengti septyni virtualūs turai po septynias skirtingas Vilniaus epochas.
Liepos 25 dieną planuojamas alternatyvus miesto gimtadienis.
„Kaip žinia, įprastai Vilniaus miestas švenčia sausio 25-ąją ir pažymi taip Vilniaus dieną, tačiau siūlome, kad ne tik speigui spaudžiant, bet ir vasaros metu, liepos mėnesį, per Šv. Kristoforo dieną, taip pat galėtume išeiti į gatves ir patirti Vilniaus miesto gimtadienio šventę. Taigi, ugdome naują tradiciją“, – sakė projektų vadovė.
Šiemet taip pat suplanuoti gastronomijai, tautinėms bendruomenėms skirti projektai.
Du gimtadienius žadama švęsti ir 2022-aisiais.
Pasak K. Žukauskaitės, kaip akcentiniai jubiliejaus renginiai atrinkti septyni projektai.
Lietuvos nacionalinis muziejus žada įrengti Vilniaus paviljoną, kuriame rodys archyvinius nematytus dokumentus, Menų fabrikas su sostinės svečių ir gyventojų pagalba planuoja sukurti kino filmą apie dabartinį Vilnių ir jo žmones, MO muziejus su režisieriumi Oskaru Koršunovu rengs parodą, galerija „Meno niša“ organizuos Vilniaus performansų festivalį-bienalę.
„Meno genas“ kurs „Muziką Vilniui“ – septynias kompozicijas įvairioms miesto vietoms, režisierius Donatas Ulvydas planuoja kurti kino juostą Ričardo Gavelio romano „Vilniaus pokeris“ motyvais, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras imsis projekto „Opera. Connect: Vilnius – operos miestas“ – bus teikiami operos muzikos apdovanojimai, atliekami nauji kūriniai.
Taip pat planuojama sukurti specialų jubiliejaus ženklą.
K. Žukauskaitė kol kas neatskleidė, koks planuojamas jubiliejaus biudžetas. Anot jos, sąmata šiuo metu svarstoma drauge su Kultūros ministerija.
Vilnius, kaip miestas ir sostinė, pirmą kartą rašytiniuose šaltinuose paminėtas1323-iųjų sausio 25-ąją Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino rašytame laiške Vakarų Europos krikščionims.
Minėtu laišku krikščionys pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač iš Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno, kviesti atvykti ir apsigyventi Lietuvoje.
Tuometinis Lietuvos didysis kunigaikštis taip pat pranešė ketinantis priimti krikštą.