• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje tylos minute pagerbta garbinga žurnalistika (papildyta)

Lapkričio 5-osios vidurdienį Europos žurnalistų federacijos organizuota žurnalistų protesto akcija "Pakilkime už žurnalistiką" suvienijo ir Lietuvos žurnalistus.

REKLAMA
REKLAMA

Šia akcija siekta atkreipti visuomenės dėmesį į žurnalistikos padėtį kiekvienoje šalyje. Žurnalistų bendruomenėms nerimą kelia tai, kad dalyje žiniasklaidos priemonių verslo interesai keliami aukščiau už žurnalistikos standartus. Labiausiai susirūpinti tiek žurnalistus, tiek visuomenę verčia krentantys etikos ir profesionalumo standartai žurnalistikoje, mažėjančios žurnalistų socialinės garantijos ir neaiškus jų statusas.

REKLAMA

Prisijungdama prie akcijos Lietuvos žurnalistų sąjunga pirmadienį kvietė visus žurnalistus palaikyti kolegų iniciatyvą ir susirinkti Vilniuje.

Jau nuo pusės dvyliktos sostinės Savivaldybės aikštėje, priešais Vyriausybės pastatą, rinkosi skirtingų kartų ir skirtingų žiniasklaidos priemonių bei iš įvairių Lietuvos vietų atvykę žurnalistai. Kelios dešimtys ryškiomis oranžinėmis liemenėmis pasipuošę vyrų ir moterų su užrašu "Už garbingą žurnalistiką" atkreipė praeivių dėmesį. Plazdeno plakatai ir Lietuvos žurnalistų sąjungos vėliava, buvo dalijamos "Žurnalistų žinios", atsakinėjama į praeivių klausimus, diskutuojama su jais.

REKLAMA
REKLAMA

Čia galėjai pamatyti ir žinomus žurnalistus - žurnalistų etikos inspektorių Romą Gudaitį, Spaudos fotografų klubo prezidentą Joną Staselį, Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno skyriaus pirmininką Vidą Mačiulį, "Žinių radijo" žurnalistą Audrį Antanaitį, ir tik besirengiančių jais tapti - būrelį Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto studentų. Aplinkui besisukiojantys dienraščių redakcijų, televizijos kanalų ir radijo stočių žurnalistai tik iš pirmo žvilgsnio atrodė atliekantys vien savo profesinę pareigą. Juk dauguma jų širdyje solidarizavosi su kolegomis, dėvinčiais akcijos liemenes...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lygiai pusiaudienį, aidint Arkikatedros bokšto varpams, akcijos dalyviai porai minučių solidariai nutilo.

Akcijos organizatoriai kiekvienoje redakcijoje dirbančius žurnalistus ragino lygiai 12 valandą padaryti dviejų minučių pertrauką ir nedirbti. Šios simbolinės minutės turėtų būti skirtos pagalvoti apie save ir savo kolegas. Todėl kiekvienas savo profesiją gerbiantis ir solidarus žurnalistas buvo kviečiamas lapkričio 5-osios vidurdienį, kur jis bebūtų, atsistoti ir bent dvi minutes pagalvoti apie žurnalistikos situaciją.

REKLAMA

Kaip rodo Lietuvos žurnalistikos sąjungą pasiekiančios žinios, šis raginimas daug kur buvo išgirstas.

Pasak LŽS pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, kokybiškos žurnalistikos mažėja, o jos vietą žiniasklaidoje užima pramoga.

D.Radzevičiaus teigimu, daugiausiai nerimo kelia etikos ir profesionalumo standartai žurnalistikoje, garbingo žiniasklaidos santykio su auditorija nykimas bei mažėjančios žurnalistų socialinės garantijos ir neaiškus jų statusas.

REKLAMA

"Akcija siekiama atkreipti visuomenės ir žurnalistų dėmesį. Mes čia rinkomės ir kvietėme kolegas, kad jie pradėtų apie tai kalbėti patys, kaip žurnalistai. (...) Gali būti, kad ateis laikas Lietuvoje ir kitur, kai garbingos žurnalistikos liks labai nedaug arba ji visai numirs, ypač kai kuriose žiniasklaidos priemonėse. Šiandien didžiausias pavojus kyla televizijai ir radijui",- sakė LŽS pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

D.Radzevičius samprotavo, jog valstybė turi remti kokybišką žiniasklaidą, anot jo, pirmieji žingsniai jau yra daromi, nes Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas neremia tų žiniasklaidos priemonių, kurios pažeidinėja etikos kodeksą. LŽS pirmininkas akcentavo, jog nuolat pažeidinėjantiems etikos kodeksą neturi būti taikomos PVM lengvatos.

REKLAMA

"Jeigu jūs sakysite, kad žiniasklaidoje ir žurnalistikoje yra korupcijos, aš sakau - taip, jeigu jūs paklausite apie kiekvieną žurnalistą, ar jis toks yra, aš sakysiu - ne. Aš niekada neteigsiu, kad kiekvienas žurnalistas yra korumpuotas, anaiptol",- sakė D.Radzevičius paklaustas, ar nemano, kad tam tikras korupcijos lygis egzistuoja visose žiniasklaidos priemonėse.

REKLAMA

Kalbėdamas apie švietimo vaidmenį formuojant žurnalistinį sąmoningumą, D.Radzevičiaus teigė, jog kol kas yra matomos tik gerų iniciatyvų užuomazgos.

Lietuvos žurnalistai buvo vieni aktyviausių ir Europos mastu. Nuotraukos iš lapkričio 5-osios akcijos Tarptautinės žurnalistų asociacijos interneto svetainėje www.ifj.org pasirodė vienos pirmųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip žinia, šių metų spalį Lietuvos žurnalistų sąjunga kreipėsi į Seimą bei Vyriausybę dėl žurnalistų ir kitų kūrėjų socialinio statuso problemų. Šiuo metu Lietuvoje pagal vadinamąją autorinių honorarų sistemą dirbantys kūrėjai neturi jokių socialinių garantijų. Dėl šios priežasties didelė dalis žurnalistų yra viena labiausiai socialiai pažeidžiamų grupių šalyje.

REKLAMA

Europos žurnalistų akciją inicijavo Didžiosios Britanijos ir Airijos žurnalistų sąjungos, kurios šiai progai sukūrė ir atskirą puslapį internete www.standupforjournalism.org.uk. Čia įdėta ne tik visa informacija apie renginį, bet ir galima rasti papildomos medžiagos šia tema.

Islandijoje žiniasklaidos priemonių savininkai ir žurnalistų profsąjungos atstovai diskutavo apie žurnalistikos kokybės lygį.

REKLAMA

Kroatijos žurnalistų asociacija ir Kroatijos žurnalistų profesinė sąjunga žurnalistų socialinių garantijų tema surengė diskusiją, į kurią pakvietė žiniasklaidos ir valdžios atstovus.

Prancūzijos žurnalistai Paryžiuje prie Nacionalinę Asamblėją surengė demonstraciją; panašūs renginiai tą dieną vyko visoje šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Rumunijos žurnalistų profesinė sąjunga "MediaSind" organizavo spaudos konferenciją, viešus debatus, peticiją šalies Vyriausybei bei piketavo priešais Rumunijos Parlamentą.

Vokietijos žurnalistų sąjungos iniciatyva žurnalistai visoje šalyje penkioms minutėms nutraukė darbą, kad prisimintų nužudytus ir suimtus žurnalistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų