• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje tiksi socialinė bomba

Gatvėje gali atsidurti apie 1,5 tūkst. nuo narkotikų ir alkoholio priklausomų žmonių

Praėjo daugiau kaip mėnuo nuo sostinės savivaldybės sprendimo nutraukti finansavimą Vilniaus priklausomybės ligų centrui (VPLC), tačiau spręsti problemą, ką daryti toliau, delsiama. Anot VPLC direktoriaus Emilio Subatos, mėnesio pradžioje darbuotojai įprastai gaudavo atlyginimus, tačiau šįkart jiems teks pabandyti išlikti kantriems. Ir laukti, kaip galiausiai baigsis Vilniaus miesto savivaldybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) derybos.

REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, kituose Lietuvos miestuose nėra nė vieno priklausomybės ligų gydymo centro, kuris būtų finansuojamas tik savivaldybės lėšomis. Sostinės valdininkai, sukantys galvas, kaip sumažinti biudžeto deficitą, pastebėjo šį apsileidimą ir nusprendė VPLC perduoti ministerijai. Maža to, panašu, kad SAM dėl to pernelyg neprieštarautų, tik dėl neaiškių priežasčių galutiniai sprendimai vis atidedami, o centro vadovybė ir darbuotojai laikomi nežinioje.

REKLAMA

– Kokioje situacijoje šiuo metu yra jūsų vadovaujamas centras?balsas.lt pasiteiravo E. Subatos.

– Nieko konkretaus pasakyti negaliu. Savivaldybė tris mėnesius finansavo mūsų centrą, tačiau staiga atsisakė tai daryti. Tik Sveikatos apsaugos ministerija gali išgelbėti VPLC. Nuo 2014 metų sausio 1 d. jie sutinka finansuoti, bet ką mums daryti dabar. Šiandien sostinės savivaldybėje apsispręsta, kad VPLC turi finansuoti SAM, bet dėl neaiškių priežasčių nespėta parengti reikiamų dokumentų.

REKLAMA
REKLAMA

Iki tol priklausomybės ligų centrą rėmė savivaldybė. Mums buvo paaiškinta, kad Vilniaus miesto savivaldybė nesurenka į biudžetą pakankamai lėšų, todėl ieškoma būdų, kaip sutaupyti. Apsižiūrėta, kad kituose miestuose esantys centrai remiami ministerijos lėšomis, todėl priimtas sprendimas nutraukti finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Koks yra jūsų centro metinis biudžetas?

– Vilniaus priklausomybės ligų centro metinis biudžetas yra 5,5 mln. litų. Deja, šiuo metu metams suplanuotos lėšos nebėra pervedamos į mūsų centro sąskaitą. Darbuotojai surinko 108 parašus ir kreipėsi į visas įmanomas institucijas. Logiška, nes yra pažeidžiama jų darbo sutartis, žmonės kovoja už teisybę.

REKLAMA

Žadama, kad viskas susitvarkys. Ministras Pirmininkas minėjo, kad toks centras privalo išlikti ir turi būti rasta reikiamų lėšų. Tačiau iki šiol girdime pažadus, o realių sprendimų nėra.

– Kiek ligonių gydoma VPLC?

– Pas mus teikiamas tiek stacionarinis, tiek ambulatorinis gydymas. Stacionare nuo alkoholio ir narkotikų priklausomybių yra gydoma apie 1,5 tūkst. žmonių. Iš jų apytiksliai 900 yra gydomi nuo alkoholio ir 600 nuo narkotikų.

REKLAMA

Būtų apmaudu, jei dėl uždelstų sprendimų besigydantys žmonės grįžtų prie senų įpročių. Arba pradėtų vogti, daryti kitus nusikaltimus. Jei šios paslaugos taps neprieinamos mūsų centre, lieka tik vienas logiškesnis variantas – perkelti šiuos žmones į poliklinikas. Ar pastarųjų pacientai būtų tuo patenkinti?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Noriu pridurti, kad dar apie 200 pacientų yra gydomi ambulatoriškai. Jei nutrauksime gydymą, pastūmėsime juos į taborą.

– Ar VPLC pacientai jau pajuto, kad savivaldybė nebeskiria lėšų?

– Turime dar šiek tiek vaistų ir kitų reikalingų priemonių atsargų. Bet gegužės pabaigoje pradės kauptis skolos. Jei tiekėjai nebeteiks maitinimo, nutrauks telefono ryšį – prasidės žaidimas su ugnimi. Rimtesnių problemų gali iškilti gegužės pabaigoje. Reikia tikėtis, kad pavyks to išvengti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų