Vilniuje rugsėjo 17–18 dienomis vyko neformalus Europos Sąjungos saugumo politikos direktorių susitikimas, skirtas aptarti svarbiausius Bendrosios saugumo ir gynybos politikos (BSGP) darbotvarkės klausimus ir pasiruošti gruodžio mėnesio Europos Vadovų Tarybos diskusijoms saugumo ir politikos klausimais.
Susitikimui pirmininkavo Europos išorės veiksmų tarnybos vadovo pavaduotojas Maciejus Popowskis ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Transatlantinio bendradarbiavimo ir saugumo politikos departamento direktorius Gediminas Varvuolis.
Renginio metu aptarti pirmininkavimo ES Tarybai metu Lietuvos aktyviai keliami klausimai – politinio dialogo ir praktinio bendradarbiavimo su ES Rytų partnerėmis saugumo ir gynybos srityje plėtojimas, partnerių įtraukimas į ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką dalyvaujant mokymuose ir krizių valdymo misijose, taip pat parama reformuojant partnerių saugumo sektorių. Kalbėdamas apie praktinį Rytų kaimynystės šalių dalyvavimą ES krizių valdymo veiksmuose, G. Varvuolis pažymėjo, kad ES galėtų būti aktyvesnė skatindama partnerius dalyvauti ES mokymuose, pratybose, taip pat misijose ir operacijose.
Saugumo partnerysčių tema dominavo ir diskusijoje, vykusioje po akademinio Europos Sąjungos Saugumo studijų instituto direktoriaus Antonio Missiroli pranešimo apie Europos strateginę saugumo aplinką, naujas potencialias saugumo grėsmes ir iššūkius, su kuriais susiduria Europos valstybės, naujų pasaulio galių centrų formavimąsi. Daugelis ES valstybių narių atstovų išreiškė paramą Lietuvos siekiams plėtoti partnerystes su Rytų kaimynystės politikos valstybėmis. Pabrėžta, kad bendradarbiavimo stiprinimas BSGP srityje prisideda prie saugios aplinkos kūrimo ir didina Europos piliečių saugumą ir jų ekonominę gerovę.
Daug dėmesio susilaukė kita G.Varvuolio pristatyta Lietuvos iniciatyva skatinti praktinį ES ir NATO bendradarbiavimą saugumo srityje, siekiant, kad šių organizacijų pajėgumai ne dubliuotų, o papildytų vieni kitus. Daugelis ES valstybių narių parėmė šią Lietuvos iniciatyvą kaip savalaikę ir išreiškė viltį, kad gruodžio mėn. Europos Vadovų Tarybos sprendimai pasitarnaus glaudesniam organizacijų bendradarbiavimui, planuojant ir plėtojant karinius pajėgumus.
G. Varvuolis taip pat kėlė energetinio saugumo ir energetinio efektyvumo karyboje klausimus ir kvietė kolegas apsvarstyti 2003 m. priimtos Europos saugumo strategijos peržiūros poreikį, nes per pastarąjį dešimtmetį ženkliai pasikeitė ES strateginė aplinka.
Neformalus Europos Sąjungos saugumo politikos direktorių susitikimas rengiamas kartą per pusmetį ES Tarybai pirmininkaujančioje šalyje ir yra skirtas aptarti ES Bendrosios saugumo ir gynybos politikos aktualijas.