Keleivė Leokadija pasakoja, kad vagys griebė pačia rankinę: „Aš tiesiog mėgstu paskaityt ir buvau įsikniaubusi į planšetę ir tiesiog nepastebėjau. Tuščiame autobuse. Jis tiesiog priėjo atsisėdo prie manes ir aš nepastebėjau.“
Ponia Leokadija džiaugiasi, kad pastebėję tokį ilgapirščio elgesį iniciatyvos ėmėsi šalia buvę keleiviai. Jie ir sulaikė įžulumo nestokojantį vagį. Leokadija džiaugiasi – mat kitaip nuostoliai būtų buvę labai dideli: „Labai pasisekė, ir tuo labiau, kad tada tikrai buvo ir kortelės, ir pinigų nemažai, nes mes, na, važiavom su reikalais, taip jau laimingai baigėsi.“
Policija vakar išplatino pranešimą raginanti keleivius būti itin atidiems sostinės 53 maršruto autobuse, kuriame, pasak jų, siautėja nemažai ilgapirščių. Paklausinėjus šiuo autobusu keliaujančių vilniečių aiškėja – kišenvagių prakeiksmą patyrė daugelis.
Ženia – Priklausomybę nuo sunkių narkotikų išsigydęs bei kalėjime ne kartą bausmę atlikęs vilnietis pripažįsta – savo draugų tarpe turi ne vieną kišenvagį, todėl gerai išmano ir jų psichologiją, ir gyvenimo būdą. Jie visi, anot vyro, vagia dėl tos pačios priežasties.
„Jie vagia ne tam, kad praturtėti, nes nemanau, kad įmanoma praturtėti iš šio verslo kabutėse, tiesiog iš poreikio vartoti narkotikus. Tokiu būdu jie užsidirba“, – sako buvęs narkomanas Ženia,
Taip pat, anot su ilgapirščiais draugiškus santykius palaikančio vyro – kiekvienas jų turi savo specializaciją ir į svetimus vandenis nelenda: „Kišenvagis, kuris dirba troleibuse, visuomeniniame transporte, jis greičiausiai nedirbs viešojo maitinimo įstaigoje.“
Anot Ženios – trys pagrindinės vietos, kur galima tikėtis ilgapirščių – kavinės, turgūs, ir autobusai. O policijos atstovai antrina – vykstant viešiems renginiams atvažiuoja net ilgapirščių turistų.
„Kai būna tam tikri renginiai, masiniai renginiai, Kaziuko mugės, Šiluvos atlaidai, važiuoja ir atvažiuoja ir į Vilnių iš kitų miestų, netgi iš kitų valstybių atvažiuoja kišenvagiai“, – sako vyriausiasis tyrėjas Vaidotas Maziliauskas.
Nors policija tikslios kišenvagių statistikos pateikti negali – mat tokio pobūdžio nusikaltimai suplakami į vieną krūvą su kitomis vagystėmis, tikina, kad jų visai nestebina tai, kad ilgapirščiai šiuo metu – labai aktyvūs: „Buvo visi išgaudyti, sulaikyti, nuteisti. Jie dabar atliko bausmę ir yra išėję, todėl dabar šioks toks padidėjimas jaučiamas. Vakar va pavyzdžiui vienas buvo sulaikytas, su įkalčiais, viešajam transporte.“
Pareigūnai įspėja – ilgapirščiai dažnai veikia ne po vieną, bet dviese ir net daugiau. Dažniausiai pasitaikanti schema – vienas jų patraukia dėmesį – fiziniu veiksmu, galbūt kokiu nekaltu klausimu, kitas – aukai nukreipus dėmesį į partnerį – apkrausto jos kišenes ar rankinę. Dažniausi laimikiai – telefonai, piniginės, rankinukai. Pats patikimiausias būdas apsisaugoti nuo tokių mikliųjų rankelių – Atidumas.
Pastebėjus, kad jus seka akylos ilgapirščių akys, tikėtina, kad jie eis ieškoti kokio nors kito išsiblaškiusio žioplio, kurių anot autobuso vairuotojo, šiomis dienomis keleivių tarpe apstu.
„Žmonių dėmesį išblaško telefonai. Internete visi dėmesį nukreipia į tuos savo žaisliukus. Paprasčiausiai nežiūri kas aplinkui dedasi“, – sako vairuotojas Rimantas Kondratas.
Taip pat patariama daiktus laikyti arti saves, nepalikti rankinės be priežiūros, būti itin atidiems autobuse piko metu. Policija tikisi, kad autobusus apsėdusius kišenvagius laukiančios bausmės atgrasys nuo pakartotinių nusižengimų – mat už ilgapirščiavimą galima netekti laisvės net šešeriems metams.